CHP'de Kurultay çağrıcıları imza sayısının 526 olduğunu duyurdu

CHP’de, Genel Merkez olağanüstü kurultayın toplanmasına hâlâ ihtimal vermezken, muhalifler üç günde 526 imzaya ulaştıklarını duyurdu. Muhalifler, ‘değişim ve umut’ vurgusunu tekrarladı

CHP'de Kurultay çağrıcıları imza sayısının 526 olduğunu duyurdu

BirGün'ün haberine göre, CHP’de olağanüstü kurultay için harekete geçen muhalifler imza sayısının üç günde 526’yı bulduğunu duyurdu. Genel Merkez söz konusu sayının daha düşük olduğunu savunurken, kurultayın toplanmasına ihtimal vermedi. Sürecin tamamlanmasına ise 10 gün kaldı.

En geç hafta sonu biter’

CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, Parti Meclisi (PM) üyesi Gale Usluer, Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Kesimoğlu ile TBMM’de düzenlediği basın toplantısında olağanüstü kurultay için toplanan imzalara ilişkin bilgi verdi.

İmzaların olduğu dosyayla toplantıya gelen Tüzün, “Bizler çağrı grubunun temsilcileri olarak hiçbir il, ilçe başkanını kurultay delegesini bizzat telefonla arayarak notere gitmelerini istemedik. Sayının bir polemik yapılması sebebiyle bu açıklamayı yapmak zorunda kaldık. İrade teşekkül ettikten sonra da yetkili makamlara göndereceğiz” dedi.

Tüzün, yeterli imza sayısının en geç hafta sonuna kadar toplanacağını söyledi. Tüzün, “Sayı önemli değil. 600 toplanır, 700 toplanır. Yeter sayının çok üzerinde imza toplanacaktır. 1245 olarak hesaplıyorum kurultay delege sayımızı” diye konuştu.

Küskünler hareketi değiliz’

PM üyesi Usluer de, “Bizler yenilenme, değişme ve umut oluşturma adına yola çıktık. Bu kurultayın adı ‘Değişim ve Umut Kurultayı’ olacak. Bu bir küskünler hareketi değil” dedi.

Siyaset anlayışının değiştirilmesini istediklerini aktaran Usluer, “Partimizin doğru siyasi ideolojik çizgisinin oluşturulmasını istiyoruz. Çağrının üçüncü gününün sonunda bu sabahki bize gelen verileri katmaksızın dün [önceki gün] saat 17.00 itibariyle noter tasdikli imza sayısı tam 521” ifadelerini kullandı.

Genel Merkez’e göre 438 imza var

CHP Genel Merkezi ise imza sayısının 438 olduğunu savundu. CHP Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan, “En fazla 470 imzaya ulaşılacağını tahmin ediyorum. Herhangi bir şekilde kurultayın toplanacağına ihtimal vermiyorum” dedi.

Özkan, “Biz, arkadaşlarımızın elindeki imza sayısının 400’ü biraz geçtiğini illerden gelen bilgilerden görüyoruz. Eğer arkadaşlarımızın elinde yeterli imza varsa, yasal prosedür belli, genel merkeze getirip verecekler. CHP’de sayıları yarıştıracak halimiz yok. Delegeler ‘Kurultay topla’ derse gerçekleşir. Bunu böyle medya şovuna, yarışa dönüştürüp partinin imajını zedelemenin bir anlamı yok. Bununla bir şey elde edilemez” dedi.

Özkan, erken yerel seçimin gündemde olduğunu, imza açıklaması yapan parti içi muhalefetin bundan vazgeçmesi gerektiğini, bunun CHP’ye zarar verdiğini belirtti.

Baskı iddiası

Parti Meclisi üyesi Erdal Aksünger ise yaptığı yazılı açıklamada, olağanüstü kurultay talebinin oluşmasından bu yana parti üyeleri arasında zaman zaman yapılan yorumlar ve eleştirilerin parti içi yoldaşlık hukukunu zedelemeye başladığını belirtti.

Genel merkez yönetiminden bir iki ismin delegelere baskı yaptığını iddia eden Aksünger, “Hepimizin olan bu partinin imkânlarını kendi koltuklarını korumak için kullanmak ve dağıtmak ne parti ahlakına ne geleneğindeki fıtratına ne de tüzüğüne sığar” ifadesini kullandı.

Son 10 gün

CHP Tüzüğüne göre imza süreci başladıktan sonra 15 gün içinde toplam delege sayısının salt çoğunluğu yani 634 kurultay delegesinin imzasının parti genel merkezine bir hafta içinde verilmesi gerekiyor. Buna göre imzaların toplanması için 10 günlük süre daha bulunuyor.

Parti genel merkezi imzaların ulaşmasının ardından 45 gün içinde olağanüstü kurultayı toplamak zorunda.

***

Değişim zorunlu, aday değilim’

CHP’de ‘Gelecek için Biz’ oluşumunun öncülerinden Selin Sayek Böke, partide değişimin zorunlu olduğunu, ancak genel başkan adaylığını düşünmediğini söyledi.

Twitter’dan bir açıklama yapan İzmir Milletvekili Böke, şu ifadeleri kullandı; “Cumhuriyet Halk Partisi’nde değişim artık zorunluluktur. CHP’deki bu değişim Türkiye için umuttur. Rejimin değiştiği böyle bir dönemde CHP’de yeni bir yönetim anlayışı, yeni iş yapma biçimi, yeni siyaseti birlikte kurmalıyız, kuracağız. Ben de bu yeni siyaseti kurmak için her zamanki gibi savunageldiğim değerler ışığında mutlaka sorumluluk alacağım. Omuz omuza, sorumlulukta ortaklaşarak birlikte yürüyeceğiz. Önemli olan cümle budur. Ama sizin için bugün merak edilen cümleyi de açıkça kuralım. Genel Başkan adayı olmayacağım.”

‘Gelecek için Biz’ oluşumu da olağanüstü kurultay için çağrı yapmıştı ve Böke’nin olası bir kurultayda aday olacağı iddia edilmişti.

(BirGün)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler