CHP 'OHAL değil demokrasi' sloganıyla birçok kentte oturma eyleminde

CHP, bugün Türkiye'nin bütün kentlerinde 'OHAL değil demokrasi istiyoruz' sloganıyla oturma eylemi yaptı. İstanbul'da polis Taksim Meydanı'nı kapatınca oturma eylemi İstiklal Caddesi'nde gerçekleştirildi. Ankara'daki eylemin adresi ise Güvenpark'tı.

CHP 'OHAL değil demokrasi' sloganıyla birçok kentte oturma eyleminde

CHP’nin bugün 16 Nisan referandumunun yıl dönümünde ‘OHAL değil demokrasi istiyoruz’ sloganı ile sokaktaydı. CHP’liler 15 Temmuz darbe girişiminden sonra 20 Temmuz’da ilan edilen OHAL’in 7’nci kez uzatılmasına karşı çıkmak için kent merkezlerinde oturma eylemi düzenledi.

İstanbul’daki eylemin adresi Taksim olarak belirlenmişti. Ancak, polis ekipleri sabahın erken saatlerinden itibaren Taksim Meydanı’nı bariyerlerle çevirdi. Meydana çıkan yollar da kapatılırken, öğlen saatlerinde Hacıosman-Yenikapı metrosu Taksim durağanda durmadı.

Polis Taksim Meydanı’nda eyleme izin verilmeyeceğini açıklayınca toplanan grup İstiklal Caddesi’nde oturma eylemi yaptı.

İstiklal Caddesi’ndeki Fransız konsolosluğu önünde bir araya gelen grup, “Hak, hukuk, adalet”, “Her yer Taksim her yer direniş”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “Direne direne kazanacağız”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz” sloganlarıyla oturma eylemine geçti.

"OHAL adaletsizlik getiriyor"

CHP İstanbul Mahmut Tanal da oturma eylemine katıldı. OHAL döneminde bağımsız yargı ve medyanın yok edildiğini belirten Tanal, bu süreçte yaşananlarla ilgili olarak şu görüşü dile getirdi:

"Almanya'da Nazi döneminde basın, iktidarın söylediklerinin dışındakileri yazamıyordu. Şu anda suçsuz olup suça bulaşmayan öğrenciler var. İşinden atılan öğretmenler var. OHAL demokrasinin düşmanıdır. OHAL adaletsizlik getriyor."

Kaftancıoğlu: OHAL değil demokrasi istiyoruz

Polis, Taksim Meydanı'nın bir bölümünü,  Cumhuriyet Anıtı ve çevresini bariyerlerle kapattı. İstiklal Caddesi girişi ve Gezi Parkı'na da çok sayıda TOMA ve çevik kuvvet polisi konuşlandırıldı. CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve partililer saat 11.30 sıralarında Taksim'de geldi. Polis, gruba Taksim Meydanı'nda basın açıklaması yapılmasına izin verilmeyeceğini söyledi. Bunun üzerine Kaftancıoğlu, şunları kaydetti:

"İstanbul'un kent meydanı Taksim'dir. Biz de Taksim'de bu açıklamamızı yaparken sessiz bir şekilde hatta bulunduğumuz yerlerde oturarak OHAL değil demokrasi istiyoruz sesimizi tüm gürlüğümüzle duyuralım diyorum ve hepinizi bulunduğunuz yerlerde oturmaya davet ediyorum."

CHP’nin Ankara’daki oturma eyleminin adresi ise Güven Park’tı. CHP Milletvekili Ali Şeker, eylem anlarını Twitter üzerinden canlı yayınla takipçilerine aktardı.

CHP’nin çağrısı üzerine Türkiye’nin bir çok il ve ilçesinde çok sayıda kişi ‘OHAL Değil demokrasi İstiyoruz’ sloganıyla oturma eylemi başlattı. CHP İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke, Karabük’teki oturma eyleminden paylaşımda bulundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, seçim bölgesi Malatya’daki oturma eylemine katıldı.

Etiketler: CHP, OHAL, oturma eylemi

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler