CHP İstanbul İl Kongresi’nde ‘ortak’ liste

Bugün gerçekleşen CHP İstanbul İl Örgütü Kongresi’ne ortak listeyle gidildi. Listenin genel merkez, eski il başkanlarından Cemal Canpolat ve Canan Kaftancıoğlu ekipleri tarafından birlikte oluşturulduğu ifade ediliyor.

CHP  İstanbul İl Kongresi’nde ‘ortak’ liste

CHP İstanbul İl Kongresi, ‘Tek Yön İktidar’ sloganıyla bugün Haliç Kongre Merkezi’nin otoparkında kurulan  bin kişilik çadırda gerçekleşti. Canan Kaftancıoğlu’nun İl Başkanlığı için tek aday olduğu kongreye tek bir listeyle gidilirken, Listenin genel merkez, eski il başkanlarından Cemal Canpolat ve Canan Kaftancıoğlu’nun ekipleri tarafından hazırlandığı ifade ediliyor. Listede İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun etkisinin bulunduğu da belirtiliyor.

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da katıldığı kongrede divan başkanlığına Altan Öymen seçildi.

Öymen konuşmasında, “Öyle bir yere geldik ki, artık demokrasiye savunma değil yeniden kurma zamanı. Bunun ilk adımı da İstanbul’da atıldı” dedi.

 

Kongrede konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Yeni bir çığır açtık, emin adımlarla yolumuza devam edeceğiz” dediği konuşmasını “Yürüdüğümüz yol hak ve adalet yoludur. Bu ülkeye kardeşliği ve barışı yeniden getireceğiz. Hiç kimseyi ötekileştirmeden, kimsenin kimliğini, yaşam tarzını sorgulamadan tüm sorunları çözmeye talibiz. 100 yıl sonra demokrasinin yara aldığını, kan kaybettiğini görüyoruz. Bugünkü koşullar fedakarlık yapma koşullarıdır, başarıyı özveriyle, kararlılıkla inançla yakalayacağız” diye sürdürdü.

 

 

5 Temel sorun: Demokrasi, eğitim, dış politika, toplumsal barış ve ekonomi

Kılıçdaroğlu konuşmasında 5 temel soruna dikkat çekti. Kılıçdaroğlu  temel sorunu şöyle sıraladı:sorunları şöyle açıkladı:

“Birincisi demokrasi. Düşüncesini açıkladı diye insanlar hapse atılamaz. Yargı bağımsızlığı, medya özgürlüğü olmalı, üniversitelerde her türlü düşünce konuşulabilmeli.

İkinci temel sorunumuz eğitim. Bir kuşağı yok ettiğimizin, her bakana eğitim politikasının değiştiğinin kaç kişi farkında acaba?

Üçüncü temel sorunumuz dış politika. Dış politika bireysel kin ve öç alma üzerine kurulmuş. Bireysel kinden oluşan, barışı değil savaşı önceleyen bir dış politika yürütülüyor. 3,5 milyon mülteci var, Suriye’den 1 milyon daha gelecek. Onların aralarında eli silahlı teröristler de olacak, asıl sorunu ondan sonra yaşayacağız. Her ilde göçmenler ve onların yaşadıkları sorunlar var.

Dördüncü büyük sorun toplumsal barış. Toplumsal barışı sağlamak zorundayız.

Beşinci büyük sorunumuz ekonomi. Daha iki gün önce Hatay’da valilik binasının önünde kendisini yakan vatandaş gördük. İşsizim diyor, çocuklarım aç diyor, üzerine benzin döküp kendini yakıyor. İnsan olan hiç kimse bu duruma kayıtsız kalamaz. Üzen nedir biliyor musunuz, iktidar kanadından bu yakma olayın ucuz siyasi manevra olarak niteleyenler var.”

 

“Sorunları 4 ayaklı stratejiyle çözebiliriz”

Kılıçdaroğlu, 5 temel sorununun çözümü için 4 ayaklı strateji yürütülmesi gerektiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kesinlikle bu ülkeye demokrasiyi, medya özgürlüğünü, kadın-erkek eşitliğini getireceğiz. Demokratik standartlar açısından ne gerekiyorsa tamamını yapmaya kararlıyız. İkinci ayağı üreten Türkiye. Fabrikada, tarlalarda, üniversitelerde, sanatta, her alanda üretmeliyiz. Üçüncü ayağı, güçlü bir sosyal devleti inşa etmeliyiz. Dördüncüsü sürdürülebilirlilik. Bunun yolu liyakat sistemini devlete egemen kılmaktır. Bir ittifak kurduk, Millet İttifakı. Bu ittifak aynı zamanda demokrasi ittifakıdır. Toplum ikiye bölünmüş durumda, demokrasiden yana olanlar ve otoriter yönetimden yana olanlar. Demokrasi herkes için.”

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler