CHP ile İYİ Parti resmen anlaştı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, ortak basın toplantısıyla ittifak görüşmelerinin sonuçlandığını açıkladı.

CHP ile İYİ Parti resmen anlaştı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, ortak basın toplantısıyla ittifak görüşmelerinin sonuçlandığını açıkladı. 22 büyükşehir ve 27 ilde ittifak sağlandı. Büyükşehirleden 12'si CHP, 10'u İYİ Parti'de bulunuyor. 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'i parti genel merkezinde ziyaret etti. 
Kılıçdaroğlu'na ziyaretinde Genel Başkan Yardımcıları Bülent Kuşoğlu ve Seyit Torun eşlik etti. 
Yarım saatlik görüşmenin ardından Kılıçdaroğlu ve Akşener ortak basın toplantısı düzenledi. 

İlk olarak konuşan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: 

“Cumhuriyet tarihinde ilk kez demokratik anlamda çok geniş bir işbirliğini İYİ Parti ile hayata geçiriyoruz. Biz demokrasi mücadelesi veriyoruz. Huzur içinde birlikte yaşama mücadelesi veriyoruz. Vatandaşa hizmet etmek, hizmet ederken her kuruşun hesabını vatandaşa vermek... Kavgadan yana değiliz, huzurdan yanayız, baraştan yanayız. İsteriz ki tüm belediye başkanlarımız kentlerimizi huzur içinde yönetsinler ve hiçbir ayrımcılık yapmasınlar. 

“İYİ Parti ile yaptığımız işbirliğinin kahramanları var. İki arkadaşımız İYİ Parti'den, iki arkadaşımız Cumhuriyet Halk Partisi'nden. Emeği ödüllendirmek gerekiyrosa bu 4 arkadaşıma hepinizin huzurunda teşekkür etmek isterim. Bu demokrasi anlayışı uzlaşma kültürünü Türkiye'nin önüne koyduğumuz için son derece mutluyum. Bu konuda bizi yüreklendiren sayın Genel Başakana teşekkür ediyorum.”

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ise şöyle konuştu: 

“İlk işbirliği kararımızı Cumhuriyet Halk Partisi genel merkezinde yapmıştık. Bugün sonuçlandırdığımızı sizinle paylaşmak üzere İYİ Parti Genel Merkezi'nde bir aradayız. Ben de hem Cumhuriyet Halk Partisi temsilcisi olan iki arkadaşımızı hem de müzakereleri yürüten İYİ Parti'den iki arkadaşımıza teşekkür ediyorum. Zaman zaman intiharın eşiğine geldiler ama durum iyi. 

“Türkiye'de ortak çalışmaların olabileceğini, ortak çıkarların Türkiye adına ortaya konabileceğini, kişisellikten uzak bir çalışma biçiminin olabileceğini bu arkadaşlarımız sağlamış oldular. Biz yerel seçimlere gidiyoruz ama izliyoruz ki sanki savaşa giriyoruz. Bir kere Türkiye'nin coğrafyası nedeniyle, jeopolitiği nedeniyle hem iktiarın hem muhalefetin Türkiye ile ilgili hedefleri, talepleri olan grup, ülke, terör örgütleri konusunda son derece dikkatli olması gerektiğini, Türkiye'yi korumak için ne gerekiyorsa yapması gerektiğini her iki başkan olarak defalarca iktidarın yanında durduk. Burada bir sorun yok. Ama biz yerel seçime giriyoruz, muhtar, belediye meclis üyesi, il ilçe büyükşehir belediye başkanı seçeceğiz. Dolayısıyla savaş tamtamları eşliğinde kutuplaştırıcı, milleti birbirine düşüren iki siyasi partinin de kurumsal taraftarı, yöneticisi, seçmeni var nasıl ki cumhur ittifakını oluşturan iki siyasi partinin olduğu gibi. Sayın Kılıçdaroğlu da ben de bugüne kadar cumhur ittifakını oluşturan iki siyasi partinin sisitemine haraket eden, taciz eden bir dil kulanmakdık. Ama bu işbirliğini destekleyen iki siyasi partinin demin saydığım unsurlarını oluşturan ki Türk milletinin büyük bir bölümü bu. Bu insanların tümüne hakaret etmek, onları tahkir etmek, yok farzetmek Türkiye'yi yönetme iddiasında bulunan ve yönettiğini zanneden yöneticiler açısından gerçekten utanç vericidir. 

“Biz bütün bunlara rağmen huzurun, kardeşliğin ve sadece yerel seçimler olduğunu ve o yerel seçimlerde aday olan arkadaşlarımızın projelerinin tartışılacağı, o şehre hangi hizmetlerin yapılacağının adaylar tarafından güzel bir rekabet arasında yapılmasını sağlayacağzı. Bütün bu ötekileştirici, kutuplaştırıcı, düşmanca dili kaele almayacağız ve milletimize birer birer ulaşma yolunu seçeceğiz.” 

CHP-İYİ Parti ittifakında il il dağılım şöyle: 

Adana: CHP
Ankara: CHP
Antalya: CHP
Aydın: CHP
Balıkesir: İYİ Parti
Denizli: İYİ Parti
Eskişehir: CHP
Antep: İYİ Parti
Hatay: CHP
İstanbul: CHP
İzmir: CHP
Maraş: CHP
Kocaeli: İYİ Parti
Kayseri: İYİ Parti
Konya: İYİ Parti
Malatya: CHP
Manisa: İYİ Parti
Muğla: CHP
Sakarya: İYİ Parti
Samsun: İYİ Parti
Tekirdağ: CHP
Trabzon: İYİ Parti
Afyon: İYİ Parti
Aksaray: İYİ Parti
Artvin: CHP
Bartın: CHP
Bilecik: CHP
Bolu: CHP
Burdur: CHP
Çanakkale: CHP
Düzce: İYİ Parti
Edirne: CHP
Elazığ: İYİ Parti
Erzincan: CHP
Giresun: CHP
Isparta: İYİ Parti
Kastamonu: CHP
Kilis: İYİ Parti
Kırklareli: CHP
Kırıkkale: İYİ Parti
Kırşehir: CHP
Nevşehir: İYİ Parti 
Osmaniye: İYİ Parti
Sinop: CHP
Tokat: İYİ Parti
Tunceli: CHP
Yalova: CHP
Yozgat: İYİ Parti
Zonguldak: CHP 

(Artı Gerçek)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler