Che Guevara’nın katledilişinin yıldönümü

Che Guevara’nın katledilişinin yıldönümü

Bugün Che Guevara’nın Bolivya’da katledilişinin 48. yıldönümü.

Ernesto Che Guevara dünyanın en özgür insanlarından biriydi.

Arjantin’de doktor, Küba’da Ekonomi Bakanı, Bolivya’da bir gerillaydı.

Che Guevara 1959 yılında Castro’nun ikna etmesiyle 26 Temmuz Hareketi’ne katıldı. Küba’da gerilla hareketinin Batista diktatörlüğünü devirmesiyle kurulan sosyalist iktidarın Ekonomi Bakanı oldu. Daha sonra enternasyonalist mücadeleyi büyütmek için Bolivya’da gerilla mücadelesi yürütmeye gitmiştir.  Guevara, 9 Ekim 1967’de Vallegrande yakınlarındaki La Higuera’da Bolivya Ordusu’nun elindeyken öldürüldü.

Guevara yakın bir köy olan La Higuera’daki köhne bir okula götürülmüş ve geceyi orada geçirmiş, ertesi gün öğleden sonra öldürülmüştür. Celladı, Bolivya ordusunda çavuş olan ve Guevara’yı vurması kura sonucu saptanan Mario Terán’dır. Che Guevara’nın son sözleri şöyleydi:  “Buraya beni öldürmeye geldiğini biliyorum. Vur beni korkak, yalnızca bir adam öldürmüş olacaksın.

 

Che Guevara’yı vuran Bolivyalı asker için Mehmet Celal’in Bolivyalı Küçük Asker’ şarkısını dinleyebilirsiniz.

Che Guevara’nın Küba ve Bolivya’daki hayat hikayesinin anlatıldığı, Benico Del Toro’nun başrolünde oynadığı CHE filmi ve Motorsiklet Günlüğü, Kumandan Che Guevara’yı anlatan başarılı yapıtlardır.

Che Guevara’yı katledenler, onun bedenini basına sergilediler. Çarpışmada öldüğü izlenimi vermek ve yüzünden isabet almayarak tanınmasını kolaylaştırmak için ayaklarına defalarca ateş ettiler.

Che Guevara Birleşmiş Milletler’de Küba adına tarihi bir konuşma yapmıştır.

Che, Bolivya’ya giderken Fidel Castro’ya bir veda mektubu bırakmıştı. O mektup 3 Ekim 1965’te Küba halkına okundu.

“Fidel,
Dünyanın başka ülkeleri benim mütevazı çabalarımın yardımını istiyor. Ben senin Küba’ya olan sorumluluğunun sana imkân vermediği şeyi yapabilirim.Ayrılmamızın zamanı geldi.Bunu acı ve sevincin karışımıyla yaptığım bilinsin; burada benim kurucu umutlarımın en safını ve sevdiklerim arasında en sevgili olanı bırakıyorum ve beni evladı gibi kabul eden bir halkı bırakıyorum. Bu, benim ruhumdan bir parça koparmaktır. Yeni savaş alanlarında bana vermiş olduğun inancı, halkımın devrimci ruhunu, görevlerin en kutsalı olan nerde olursa olsun emperyalizme karşı mücadele etme görevini yerine getirme duygusunu taşıyacağım. Başka gökler altında son saatim geldiğinde benim son düşüncem bu halk ve özellikle sen olacaksın. Öğrettiklerin için ve eylemlerimin en son sonuçlarına dek sadık olmaya çalışacağım, örneğin için sana teşekkür ettiğimi, Devrimimizin dış politikası ile her zaman özdeşleştiğimi ve buna devam edeceğimi, sonumun geldiği herhangi bir yerde Kübalı devrimci olmanın sorumluluğunu duyacağımı ve öyle davranacağımı, çocuklarıma ve karıma maddi hiçbir şey bırakmadığımı ve bundan üzüntü duymadığımı, aksine sevindiğimi, onlar için hiçbir şey istemediğimi çünkü devletin onlara yaşama ve eğitim görmeleri için gereken her şeyi vereceğini biliyorum.

Her zaman zafere kadar!
Ernesto”

Che Guevara’nın ölüm anındaki fotoğraf Polonyalı sanatçı Zibigniew Libera tarafından yeniden düzenlendi. Sanatçının pek çok acı veren fotoğrafı yaşayan, canlı ve güzel hale getiren resimlerinden birinde, Che Guevara, cesedinin Bolivya’da sergilendiği fotoğrafında, yattığı yerden doğrulmuş ve pipo içiyor halde resmedilmiş.libera_che_anti

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler