ÇHD’li iki avukat ölüm orucuna başladı

Çağdaş Hukukçular Derneği avukatlarından açlık grevinin 94’üncü gününde olan Ebru Timtik ile 63’üncü gününde olan Aytaç Ünsal eylemlerini ölüm orucuna çevirme kararı aldı.

ÇHD’li iki avukat ölüm orucuna başladı

 

SiyasiHaber

Grup Yorum üyesi Helin Bölek’in, konser yasaklarının kaldırılması talebiyle başlattığı ölüm orucu eyleminin 288. gününde yaşamını yitirmesi tartışılırken, Çağdaş Hukukçular Derneği üyesi avukatlar Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal da bir süredir devam ettikleri açlık grevi eylemlerini ölüm orucu eylemine dönüştürme kararı aldı.

ÇHD’li 16 avukatın yargılandığı davadaki uygulamalar, savunma hakkının kısıtlanması, müvekkilleri ve siyasi mahkumlar üzerindeki baskılar gerekçesiyle avukatlar Ebru Timtik, Aytaç Ünsan, Barkın Timtik ve Oya Aslan açlık grevi eylemine başlamıştı. Cezaevlerindeki diğer ÇHD’li avukatlar da meslektaşlarına destek için süreli açlık grevi eylemleri yapmışlardı.

 

Ölüm orucu kararı

Açlık grevindeki avukatlardan Ebru Timtik ile Aytaç Ünsal, eylemlerini ölüm orucuna dönüştürme kararı aldı. Timtik açlık grevinin 94’üncü gününde, Ünsal ise 63’üncü gününde bulunuyordu.  

ÇHD, online bir basın toplantısı düzenleyerek Timtik ve Ünsal’ın kararlarına karşı, demokratik kamuoyunu adalet talebine sahip çıkmaya çağırdı. ÇHD’nin açıklamasında 5 Nisan Avukatlar Günü için de “Yargılamaların parodiye dönüştüğü, hukukun olmadığı bir ülkede bugün avukatlar günü. Hiçbir kutlamayı kabul etmiyoruz” denildi.

ÇHD’nin açıklamasında Grup Yorum üyesi Helin Bölek’in yaşamını ölüm orucunda yitirdiği, İbrahim Gökçek’in ve adil yargılanma talebiyle eyleme başlayan Mustafa Koçak’ın eylemlerinin sürdüğü anımsatıldı. Bu konuda da çağrı yapıldı.

ÇHD’nin açıklamasının tam metni şöyle:

 

“Basına ve kamuoyuna

Biz bu açıklamayı yazarken dünya genelinde Koronavirüsü nedeniyle hayatını kaybeden kişi sayısı 54,226 olarak açıklanmıştı. Biz bu açıklamayı yazarken baskı ve yasaklara karşı direnen Helin Bölek son nefesini vermişti.

Koronavirüsten ölenleri ve Helin’i arka arkaya saymamız ilk anda kulağınızı tırmalayabilir. Tırmalamasın. Biz bir bağlantısı olduğuna inanıyoruz. Zira koronavirüsten hayatını kaybeden insanların ölümünü doğal ölüm olarak kabul etmiyor, azgın kapitalizmin kitlesel katliamı olarak okuyoruz. Helin’in ölümü de başka bir yerden açıklanamaz. Bu sistem bizleri, hepimizi, öyle ya da böyle katlediyor. Mücadelemizi bu bilinçle yürütmeyi avukatlık mesleğinin gereği kabul ediyoruz.

Bizler ÇHD’li avukatlarız. Ve bu coğrafyada kurulduğumuz günden bu yana işçilerin, emekçilerin, ezilen halkların yanında ve zorbaların karşısında mücadele etme bilinci ile hareket ediyoruz. Bugün 5 Nisan, bugün Türkiye’de avukatlar günü.

Hukukun olmadığı, yargılamaların birer parodiye dönüştüğü, binlerce tutuklu ve hükümlünün hapishanelerde ölüme terk edildiği bir ülkede bugün avukatlar günü.

 

Bu şartlar altında hiçbir kutlamayı kabul etmiyoruz!

8 meslektaşımız, derneğimizin başkanı da dahil olmak üzere bugün hala hapishanede. Kendileri ile görüşme olanaklarımız gün geçtikçe sınırlanıyor. 4’ü bugüne kadar açlık grevini sürdürmekte idi. Sağlıkları için endişeliyiz. Onlar da – taşıdıkları yük yetmezmiş gibi – bizlerin, ailelerinin, müvekkillerinin sağlıkları için endişeli.

Meslektaşlarımızın talepleri çok net. İlk günden beri paylaşıyoruz. En özlü ifadesi ile adalet istiyorlar! Bu taleple Ebru Timtik 90 günden fazla, Aytaç Ünsal, Oya Aslan ve Barkın Timtik 60 günden fazladır açlık grevinde. Hükümet cenahı ise, bırakın talepleri karşılamaya yanaşmayı, adaletsizlik zincirine yeni halkalar eklemekten geri durmuyor. Sözde bir infaz yasası tartışılıyor. Arkadaşlarımız ve binlerce politik tutuklu ve hükümlü kapsam dışına itiliyor, koronavirüs karşısında hiçbir koruyucu mekanizmaya sahip olmayan hapishanelerde ölüme terk edilmek isteniyorlar.

Gelinen bu aşamada derneğimizin üyesi meslektaşlarımız Av. Ebru Timtik ve Av. Aytaç Ünsal, açlık grevlerini ölüm orucuna dönüştürmeye karar vermişlerdir. Bugünün özgün koşulları nedeniyle bu durumu kamuoyu ile kendilerinin paylaşabileceği bir kanal olmadığından, ÇHD olarak kamuoyunu bilgilendirme görevini üstleniyoruz.

Biz kaygılıyız ama daha çok da öfkeliyiz.

Bugün 5 Nisan, Ebru ve Aytaç ölüm orucunda!

Hiçbir kutlamayı kabul etmiyor, 5 Nisan’ın bir mücadele günü olduğunu tüm hukuk kurumlarına anımsatıyoruz!

Tüm duyarlı kamuoyuna çağrımız, ölümlere engel olmak için, adalet talebine sahip çıkmalarıdır.”

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler