Cezasızlık bekçi ve polis şiddetini sistematikleştiriyor

Son günlerde yaşanan bekçi ve polis şiddetine ilişkin Meclis’te araştırma açılmasını isteyen ve İçişleri Bakanı Soylu’nun cevaplaması istemiyle soru önergesi veren HDP Milletvekili Tülay Hatimoğulları, cezasızlığın polis/bekçi şiddetini sistematikleştirdiğini söyledi.

Cezasızlık bekçi ve polis şiddetini sistematikleştiriyor

 

SiyasiHaber

HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, üst üste yaşanan bekçi ve polis şiddeti olaylarına ilişkin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yazılı olarak cevaplandırılması amacıyla soru önergesi verdi. Hatimoğulları, ayrıca geçtiğimiz yıllara göre artış gösteren ve özellikle salgın süresince yaşanan polis şiddetinin araştırılması ve nedenlerinin ortadan kaldırılması için Meclis Araştırması açılması için de Meclis’e araştırma önergesi sundu.

 

Polisin kendini “kanun” yerine koyması, kanun uygulayıcısı değil de kanun koyucu olarak görmesi nasıl açıklanabilir?  

Salgın döneminde görüntüleri basına yansıyan çok sayıda polis şiddeti vakası yaşandığına dikkat çeken Hatimoğulları; “Nusaybin’de çocukların polislerce silahla kovalanması ve 8 yaşında bir çocuğun zorla zırhlı araca götürülerek korkutulması, Adana’da Suriyeli 18 yaşındaki Ali El Hemdan’ın uygulama noktasında polis kurşunu ile öldürülmesinin ardından İstanbul Kadıköy’de motorlu bir kuryenin polis şiddetine uğradığı görüntüler basına yansımış; kuryenin kendisine vuran polise “bana vurman doğru mu?” sorusuna polis ise “doğru ben karar veriyorum, kanun da benim” cevabını verebilmiştir. Bayram süresince benzer şekilde İstanbul Sultanbeyli, Zeytinburnu, Eyüp; Edirne Keşan, Şırnak Cizre ve Batman’da polis şiddetleri yaşanmıştır.” dedi.

İktidarın suç işleyen polislere sahip çıkan açıklama ve uygulamaları nedeniyle şiddetin daha da artmasına, cezasızlık pratiğinin ise polis şiddetinin sistematik olarak devam etmesine neden olduğuna vurgu yapan Hatimoğulları, salgınla ilgili tedbirler istismar edilerek, sokağa çıkma kısıtlamalarının polis şiddeti ile olağan hale getirilmeye çalışıldığını söyledi. Hatimoğulları,, suç işleyen polislerin, meslektaşları, amirleri, teşkilatları ve siyasi irade tarafından kollanacaklarından emin bir şekilde hareket etmekte olduğunun altını çizerek, gündeme gelen vakalara dair açıklamalar yapan resmi kurumların; ilk elden polis memurlarının eylemine meşruluk sağlamaya çalışan yaklaşımda bulunduklarını ifade etti. Görüntüleri olmayan şiddet vakalarında ise inkar yoluna gidildiğini, polisin/bekçinin haklı olduğu, orantılı bir güç kullanıldığı yönünde açıklamaları yapıldığına değinen Hatimoğulları, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan şu sorulara yanıt vermesini istedi:

1. Yaşanan ve kamuoyuna yansıyan polislerin/bekçilerin yurttaşlara karşı uyguladıkları şiddetle ilgili hangi yasal işlemler başlatılmıştır? Soruşturmaların süreçleri nedir, hangi aşamadadır?

2. Çorlu’daki polis şiddetinin ardından Valiliğin yaptığı açıklamada görevlilere işten el çektirildiği ve soruşturmanın başlatıldığı ifade edilmiştir. İşten el çektirilen kaç polistir ve hangileri hakkında işlem başlatılmıştır?

3. Çorlu’da yaşanan olayın ardından, henüz soruşturma sonuçlanmamışken yapılan resmi açıklamaların evinde şiddete uğrayan aile aleyhinde olması peşin hükümlü ve polisleri aklayıcı olunduğunu göstermez mi?

4. İçişleri Bakanlığı Sözcüsü tarafından yapılan açıklama, yurttaşlara pervasızca şiddet uygulayan polislerin lehinde ve onları savunma içeriğindeyken; teşkilat içinde buna benzer tutumların çoğalacağını düşünmüyor musunuz?

5. İçişleri Bakanlığı sözcüsü tarafından olayı araştırmamakla suçlanan yurttaşlar ve basın yerine; görüntüler apaçık ortadayken, olayların objektif bir şekilde soruşturulacak olması temini neden kamuoyuna verilmemektedir?   

6. Bayram günü yurttaşların kendilerini güvende hissetmeleri gereken yer olan evlerinin önünde bulunmak suç mudur?

7. Görüntülerde sabit tüm bu polis şiddeti vakalarında 2559 sayılı Polis Vazife ve Selahiyet Kanuna aykırı olarak şiddet uygulandığı açıktır. Bahsi geçen olaylarda yer alan tüm Emniyet personellerine Kanuna aykırılık nedeni ile işlem başlatılacak mıdır?

8. Tekrarlı bir şekilde sürekli yaşanan polis şiddetinin önüne geçmek üzere çalışmalarınız olacak mıdır?

9. Polisin kendini “kanun” yerine koyması, kanun uygulayıcısı değil de kanun koyucu olarak görmesi nasıl açıklanabilir?

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler