Cezaevlerinde tek tipe karşı direniş başlıyor

Cezaevindeki siyasi mahpusları, son KHK ile resmileşen tek tip dayatmasına karşı eyleme hazırlanıyor.

Cezaevlerinde tek tipe karşı direniş başlıyor

Tek tip kıyafet uygulamasına siyasi mahpuslar, 'Gerekirse duruşmalara çıplak çıkarız' diye tepki gösterirken, cezaevleri baksır iç çamaşırı ve kalın askılı atletleri kabul etmiyor.

Cezaevindeki siyasi mahpusları, son KHK ile resmileşen tek tip dayatmasına karşı eyleme hazırlanıyor.

Kadın tutuklu ve hükümlüler, ailelerine “Gerekirse duruşma salonlarında çıplak kalacağız” dediler.

Birçok cezaevine baksır iç çamaşırı ve kalın askılı atletlerin alınmadığı iddia ediliyor.

'Cezaevleri yangın yerine döner’             

TAYAD’lı ailelerden Naime Emlik oğlu F.K’nin İzmir Şakran Cezaevi’nde tutuklu olduğunu belirterek, “Çocuklarımız tek tip kıyafete karşı dışarda seslerini duyurmamızı istiyor. Bu uygulama başlarsa cezaevi yangın yerine döner. 19 Aralık’ta yaşananlar ortada. Böyle acılar artık yaşamak istemiyoruz” dedi.

Berk Ercan isimli tanığın beyanları üzerine DHKP-C üyesi oldukları gerekçesiyle tutuklanan ve halen  Balıkeseri L Tipi Cezaevi'nde tutuklu bulunan Grup Yorum üyesi Helin Bölek ve özel bir dershanede görev yapan öğretmen Hatice Kalkan'ın aileleleri de benzer endişeleri taşıyor.

Aileler endişeli           

Bölek’in annesi Aygül Bilgi, Kalkan’ın annesi Münevver Çaltek ve TAYAD’lı Naime Emlik tek tip kıyafet dayatmasının resmileşmesinin ardından çocukları için endişelendiklerini söyledi.

Hakları gasp ediliyor           

Naime Emlik, oğlu F.K’nin ilk olarak 1998 yılında tutuklandığını söyleyerek, “Oğlum o günlerde F Tipi cezaevlerine karşı açlık grevine girdi. Oğlum 19 Aralık Katliamı'ndan yaralı kurtuldu. Kendisine zorla müdahale edildi. Şimdi OHAL bahane edilerek kazanılan haklar gasp edildi” dedi.

Guantanamo örneği            

Çocuklarının şimdi de tek tip dayatmasıyla karşı karşıya kaldığını söyleyen Emlik, “Çocuklarımız ‘Biz devrimciyiz suçlu değiliz. Bu kıyafetleri giymeyeceğiz. Yırtıp tarihin çöplüğüne atacağız’ diyorlar. Üzücüdür ki kamuoyu tek tip kıyafetin sadece rengini tartıştı. Bir ülkenin Cumhurbaşkanı çıkıyor, Guantanamo’yu örnek göstererek, ‘Orada giyildi burda da giyilecek’ diyor. Bir Cumhurbaşkanı halkına bunu güzel bir şeymiş gibi gösteriyor. Guantanamo’da insanlara o kıyafetleri giydirip, kafalarını kestiler. Belki 19 Aralık gibi bombalar atamayacaklar çocuklarımızın üzerine ama onları bu kıyafetleri giymeye zorlayacaklar” diye konuştu.

'İç çamaşırı seçilerek alınıyor’                             

Aygül Bilgi ise Cumhuriyet'in haberine göre,  “Çocuklarımıza götürdüğümüz baksır iç çamaşırı ve kalın askılı atletler cezaevine alınmamaya başlandı. Çocuklarımıza bu kıyafetleri giydirmeyeceğiz” dedi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler