Cezaevinde ayakta sayım dayatması: 40 tutuklu yaralandı

Rize L Tipi Cezaevi’ndeki sayım sırasında 40 tutuklu yaralanırken, bazı tutukluların kafası, kolu ve burnu kırıldı.

Cezaevinde ayakta sayım dayatması: 40 tutuklu yaralandı

Rize L Tipi Cezaevi’nde geçtiğimiz Pazartesi günü ayakta askeri sayım vermeyen tutuklulara saldırı oldu. 40 tutuklu yaralanırken, bazı tutukluların kafası, kolu ve burnu kırıldı.

Edinilen bilgilere göre, Rize Kalkandere L Tipi Cezaevi’nde bulunan yaklaşık 150 siyasi tutuklu, cezaevinin “ayakta askeri sayım” vermeleri dayatmasına karşı çıktıkları ve bu talebi yerine getirmedikleri gerekçesiyle geçtiğimiz pazartesi günü saldırıya uğradı.

Bu konuda bilgi veren aileler, yaşadıkları tedirginlikten dolayı yakınlarının isimlerini vermek istemediklerini belirtti. Aileler, birçok kişiye iletişim cezası verildiği için ailelerin durumdan haberdar olmadığını belirtti.

Deniz isimli bir tutuklu yakını, dün telefonla görüştüğü kardeşinin verdiği bilgileri şöyle paylaştı: “Kardeşimin sesi çok tedirgindi. Zaten daha önce saldırı hazırlığı olduğunu bize söylemişti. Ben Meclis’teki milletvekilleriyle görüştüm ama bir sonuç alamadık. Dün görüştüğümüzde kardeşim, ayakta sayım vermedikleri için kendilerine toplu bir saldırı gerçekleştirildiğini söyledi. Saldırı sırasında 40’a yakın tutuklu ve hükümlü yaralanmış. Kimisinin kafası kırılmış, kolu kırılanlar, burnu kırılanlar var. Birde bunun üstüne birçoğuna iletişim cezası verilmiş. Kardeşim 6 yıldır cezaevinde ilk kez böyle bir saldırı ile karşı karşıya geliyoruz. Ayrıca kardeşim bu saldırıya karşın, onur kırıcı bu uygulamayı kabul etmeyeceklerini söyledi.”

 HDP teyit etti, cezaevi bilgi vermedi

HDP milletvekilleri de Kalkandere ile ilgili girişimleri doğrularken, bu konuda bir sonuç alınamadığını bildirdi.

Cezaevi idaresi ise olayı yalanmadı. Telefonla bilgi almak istediğimiz cezaevi santrali, cezaevinde bilgi verecek yetkili biri olmadığını, ayrıca telefonla bilgi vermediklerini belirtirken, “Saldırıdan haberiniz var mı?” sorusuna da, “Bilgi veremem” sözleriyle karşılık verdi.

Rize Kalkandere L Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan tutuklular; aileleriyle yaptıkları haftalık görüşmede, gardiyanların saldırısına uğradıklarını aktardı.

Mezopotamya Ajansı

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler