Cezaevinde astım hastası bebeğe ilaçları verilmiyor!

Urfa 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde annesi ile kalan 10 aylık astım hastası Arin bebeğe, raporu bulunmasına rağmen ilaçları verilmiyor.

Cezaevinde astım hastası bebeğe ilaçları verilmiyor!

Urfa 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde tutuklu Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Ömerli eski İlçe Eşbaşkanı Esma Yıldız’ın astım hastası olan 10 aylık bebeğine ilaç verilmiyor. Eşi ile görüşen Mihdi Yıldız, cezaevi koşullarına dikkat çekerek, Arin bebeğin raporu olmasına rağmen ilaç verilmediğini kaydetti. 

‘Zehirlenenler sadece revire götürülmüş’

Mezopotamya Ajansı’ndan Berivan Altan’ın haberine göre, 12 kişilik koğuşta 33 kişinin kalındığını ve geçtiğimiz haftada sudan kaynaklı zehirlenmeler yaşandığını kaydeden Yıldız, kızları Arin bebeğin de zehirlendiğini söyledi. Eşinin hücrenin tıka basa dolu olduğunu söylediğini aktaran Yıldız, görüş saatinin de kısaltıldığını belirtti. Zehirlenme olayı ardından tutukluların sadece revire götürüldüğünü ifade eden Yıldız, bunun dışında bir sağlık kontrolü yapılmadığını söyledi. 

‘Eşim hücreye götürülmeye çalışılmış’

Eşinin hücre cezasının onaylanması ardından birkaç kere hücreye götürülmek üzere girişim olduğunu, tutukluların tepkisi üzerine götürülmediğini anlatan Yıldız, şöyle dedi: “Tutuklular izin vermeyince eşime ‘ya dosyana işleriz ya da sana 3 ay görüşe çıkmama cezası vereceğiz’ denilmiş. Dosyasına işler ise infazı yanacak henüz bir işlem yapılmamış.”

İlaç verilmiyor

Zehirlenme ardından Arin bebeğin durumunun daha da kötüleştiğine dikkat çeken baba Yıldız, “Kızımın ilaçlarını vermiyorlar. Astım hastası olduğuna dair raporu olan kızıma haftanın iki gün cihazla verilen tedavi ilaç yok denilerek, yapılmıyor. Kızımın sağlık durumundan endişeliyim” diye belirtti. Arin bebeğin yeterince beslenemediğini de aktaran baba Yıldız, “Eşim sağlıksız beslenmeden kaynaklı sütü oluşmadığı için Arin’i yeterince besleyemiyor. Dışarıdan mama istediklerinde de farklı gerekçelerle getirilmiyor. Bebe bisküvisi ve süt ile ek gıda beslemesi yapmaya çalışıyorlar” diye konuştu.

Yaşanan durumdan kaynaklı eşinin psikolojisinin bozulduğunu ve kilo kaybettiğini dile getiren Yıldız, hem hücrenin kalabalık olmasından hem de eşinin de nefes darlığı hastalığı olmasından kaynaklandığını söyledi.

‘Tükendim artık’

Yaşadıklarına tepki gösteren Yıldız, “Arin dışında 3 çocuğum daha var onlara da bakıyorum. Cezaevine gidip, gelebiliyorum. Çocuklarımın durumu ne olacak? Evdeki çocuklarıma mı, eşime mi yoksa 10 aylık bebeğime mi yetişeyim. Tükenmiş durumdayım. HDP’li milletvekili Mehmet Ali Aslan, Meclis'te dile getirdi. Adalet Bakanı ile de görüştüğünü söyledi ama Adalet Bakanı’ndan bir girişim yok” ifadelerinde bulundu. 

‘Sesimizi duysunlar artık’

Hak ihlallerinin basına yansımasından sonra hem kendisine hem de eşine cezaevi yetkililerinin tepki gösterdiğini kaydeden Yıldız, “Eşimin mektuplarını geç veriyorlar. Onun talepleri olduğunda kötü muamele ve farklı uygulamalar yapılıyor” dedi. Yetkililere seslenen Yıldız, artık sesinin duyulmasını isteyerek, hasta kızı 10 aylık Arin bebeğin ilaçlarının verilmesini istedi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler