Cezaevi müdüründen tutuklulara: Gerekirse sizi öldürürüm

Manisa T Tipi Kapalı Cezaevi'nde ayakta sayımı reddeden tutuklular, gardiyanlar tarafından feci şekilde darp edildi. Cezaevi Müdürü’nün tutukluları ölümle tehdit ettiği iddia edildi.

Cezaevi müdüründen tutuklulara: Gerekirse sizi öldürürüm

SiyasiHaber

Manisa T Tipi Kapalı Cezaevi'nde geçtiğimiz Perşembe günü 20 kişilik koğuşta ayakta sayımı reddeden tutukluların, gardiyanlar tarafından yerde sürüklenerek götürüldükleri karanlık bir odada darp edildiği iddia edildi. Vücutlarında birçok  darp izi olan tutuklular ise sağlıklı bir şekilde tedavi edilmediği aktarıldı. Olay, 24 yıldır tutuklu bulunan Mehmet Tekin’in (46) kardeşi Hacı Tekin ile yaptığı haftalık telefon görüşmesinde ortaya çıktı. Tekin, ağabeyinin elmacık kemiğinde kırık, ayağından kan geldiğini ve  kaburgalarının parçalandığını kendisine aktardığını ifade etti. 

 

‘Karanlık bir odaya götürüldüler’

Tutukluların koğuşlarına baskın yapılarak kitaplarını, günlük defterlerini, bir çok eşyalarını alıp gözlerinin önünde kırdıklarını aktaran Tekin, yapılanları zulüm olarak değerlendirdi. Ağabeyinin cezaevinde yaşananları kendisine aktardığını dile getiren kardeş Tekin, şunları anlattı: "Orada bütün tutukluları dövmüşler. Abimin şu an elmacık kemiği kırık, ayağından sürekli kan geliyor, kaburgaları parçalanmış durumda. Hatta cezaevi müdürü tutukluları 'gerekirse sizi öldürürüm' diyerek ölümle tehdit etmiş. Telefonla konuştuğumuzda kardeşim 'ayağımdan hala kan geliyor' dedi.  Bu duruma bir çare bulunmalı ve üzerine gidilmelidir. Bir tek koğuş var, onların da kaç aydan beridir üzerlerinde büyük bir baskı var. Kaç zamandır onun sevkiyle uğraşıyorduk. Birçok kere Adalet Bakanlığı'na, cezaevine dilekçe yazıp gönderdik. Bize dönüşü 'sizin dilekçeleri kaale almıyoruz’ şeklinde. Daha önce maddi ve çok az fiziksel şiddet yaşanıyordu. Bu sefer yaşanan şiddet çok ciddi. Cezaevi koridorunda kameralar var. Eğer o görüntüler silinmemişse yerde sürüklendikleri an yansıyordur" dedi. 

 

İhlaller yaşanıyor

Ayrıca ağabeyinin hasta tutuklu olduğunu dile getiren Tekin, beynindeki kistten dolayı bir çok kez hastaneye götürüldüğü söyledi. Yaşanan gardiyan şiddetinin ardından tutukluların sadece revire götürüldükleri aktaran kardeş Tekin, revirdeki doktorun da tutuklularla ilgilenmediğini ifade etti. İnsan Hakları Derneği (İHD), Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Dayanışma Dernekleri başta olmak üzere cezaevlerindeki hak ihlalleriyle ilgilenen tüm kurumlara başvuru yapacağını belirten Tekin, “Gerekirse Ankara'ya giderim. Tutukluların üzerindeki baskının bir an önce kaldırılması, bir an önce durdurulması gerekiyor. İnsan hakları suçu işleniyor. Kardeşimle konuştuğumdan beri durumundan tedirginim" ifadesinde bulundu.  

 

24 yıldır farklı cezaevinde kaldı

"Örgüt üyeliği" gerekçesiyle  Diyarbakır'da tutuklanan Mehmet Tekin, 24 yıllık tutukluluk sürecinde sürekli farklı cezaevlerine sevk edilir. Tekin, Diyarbakır D Tipi Cezaevi, Elazığ T Tipi Kapalı Cezaevi, Gaziantep L Tipi Cezaevi,  Alanya L Tipi Kapalı Cezaevi, Antalya Döşemealtı L Tipi Kapalı Cezaevi, İzmir Aliağa Şakran Cezaevi'nde kaldı. Her gittiği yerde cezaevi yetkililerinin baskısına maruz kalan Tekin, iki yıl önce Manisa T Tipi Kapalı Cezaevi’ne sevk edilir. 2008 yılından bu yana hasta tutuklu olan Tekin'in başında kist var.

(Mezopotamya Ajansı)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler