Cerattepe davasında karar duruşması yarın

Artvin'in Kafkasör Yaylası Cerattepe Mevkii’nde madencilik faaliyetleri için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın verdiği ÇED raporunun yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle açılan davanın karar duruşması, yarın Rize İdare Mahkemesi’nde görülecek.

Cerattepe davasında karar duruşması yarın

Artvin'in Kafkasör Yaylası Cerattepe Mevkii’nde madencilik faaliyetleri için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın verdiği "Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Olumlu" raporunun yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle açılan Türkiye’nin en büyük çevre davasında karar duruşması yarın Rize İdare Mahkemesi’nde görülecek.

Cerattepe Bölgesi’ndeki madencilik faaliyeti için daha önce Rize İdare Mahkemesi’nce "ÇED Olumlu" kararı iptal edilen maden şirketi, 2 Haziran 2015’te Bakanlık'tan yeniden "ÇED Olumlu" kararı aldı. Bunun üzerine harekete geçen Yeşil Artvin Derneği öncülüğündeki 751 kişi ve 61 avukat, 8 Temmuz 2015’te Rize İdare Mahkemesi’nde, "ÇED Olumlu" raporunun yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle Türkiye’nin en büyük çevre davasını açtı. Mahkeme, bölgede 14 Mart’ta bilirkişi heyeti ile inceleme yaptı. Mahkemeye ulaşan bilirkişi raporunda, yıllık 500 bin ton çıkartılacağı öngörülen cevherin kapalı kabinli teleferikle taşınması halinde çevreye zararlarının azalacağı ve ara katlı üretim yöntemi ile heyelan riski oluşmayacağı belirtildi. Rize İdare Mahkemesi, Cerattepe’deki madencilik faaliyetleri için tarafları son kez dinleyeceği karar duruşması için 19 Eylül tarihine gün verdi.

Cerattepe’ye sanatçı ve siyasetçi desteği

Öte yandan, yarın yapılacak olan Cerattepe davası öncesi sanat ve siyaset dünyasından bazı isimler ile çeşitli gruplar Artvin halkına destek mesajları gönderdi.

Yeşil Artvin Derneği tarafından sosyal medyada paylaşılan görüntülü mesajlarda, aralarında Müjdat Gezen, Volkan Konak, Edip Akbayram, Onur Akın, Şükriye Tutkun’un da aralarında bulunduğu sanatçılar ile bazı siyasetçiler yer aldı.

"Cerattepe geçilmez, Artvin halkı yenilmez" vurgusu yapılan mesajlarda, "Cerattepe doğmamış çocukların geleceğidir. Cerattape’ye dokunmayın" ifadelerine yer verildi.

Polis, davayı izlemeye gelecekleri engellemeye hazırlanıyor

Bu arada polis ekiplerinin, Cerattepe davasına müdahil olanların dışındaki kişi yada grupların Rize’ye girişine izin vermeyeceği öğrenildi. Artvin’den kaldırılacak otobüslerle duruşmayı izlemek üzere Rize’ye gelecek grupların önünün Rize il sınırında polis tarafından kesileceği ve davaya müdahil olmayan kişilerin geçişine izin verilmeyeceği belirtildi. Rize Emniyet Müdürlüğü’de dava günü çevre illerden takviye polis ekipleri istedi. 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler