Cengiz Holding doğayı katletmeye devam ediyor: Maden için ağaçlar söküldü

Mardin'de Cengiz Holding, maden için meşe ve alıç ağaçlarını kepçelerle söktü, köyün yakınında dinamit patlattı.

Cengiz Holding doğayı katletmeye devam ediyor: Maden için ağaçlar söküldü

Mardin'in Karataş köyünde inşaatı devam eden Cengiz Holding’e bağlı Eti Bakır A.Ş., yol ve arazi genişletme çalışmaları sırasında meşe ve alıç ağaçları kepçelerle sökülürken, köyün 150 metre yakınında dinamit patlatılması köylüleri tedirgin etti. Mardin’in Mazıdağı ilçesine bağlı Karataş (Şemîka) köyünde Eti Bakır Metal Geri Kazanım ve Entegre Gübre Tesisleri için yapılan yol ve arazi genişletme çalışmaları sürdürülüyor.

Altın ayrıştırmak amacıyla siyanür havuzu kurulduğu iddia edilen Karataş’ta çalışmalarına devam eden şirketin iş makineleri, yine köylülere ait meşe ve alıç ağaçlarını kepçelerle söktü. Köylülerin tepkisine rağmen çalışmalar devam ederken, şirket çalışanları; kendilerine verilen talimatı yerine getirdiklerini, işlerinin sadece yol açmak olduğunu belirtti.

150 metre mesafede dinamit patlatılıyor

Evrensel'de yer alan habere göre bunun yanı sıra gece saatlerinden itibaren şirketin, köye 150 metre mesafede dinamit patlatarak, alan genişletme çalışmasını sürdürdüğü belirtildi. Bu nedenle tedirgin olan köylüler, yaşanan patlama sonrası evlerinde çatlaklar oluştuğunu dile getirdi. Köylüler, dağılan kaya parçalarının evlerinin önüne düşmesi nedeniyle büyük tehlike atlattıklarını da söyledi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler