Celal Talabani hayatını kaybetti

Eski Irak Cumhurbaşkanı, Kürdistan Yurtseverler Birliği (YNK) Genel Sekreteri ve kurucusu Celal Talabani'nin yaşamını yitirdi. Talabani'nin Almanya'da tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdiği belirtildi. YNK Sözcüsü Sadî Ehmed Pîrê haberleri doğruladı.

Celal Talabani hayatını kaybetti

6’ncı Irak Cumhurbaşkanı ve Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Genel Sekreteri Celal Talabani’nin yaşamını yitirdiği bildirildi. 

Rudaw haberi, Almanya'daki muhabirine dayandırdı. 

2012'de beyin kanaması geçirmişti

Eski Irak Cumhurbaşkanı ve KYB Genel Sekreteri Talabani’nin sağlık durumu, 17 Aralık 2012’de Bağdat’ta geçirdiği beyin kanaması sonucu bozulmuştu. Almanya’ya tedavi için giden Talabani, 19 Temmuz 2014’te Süleymaniye’ye geri döndü. Daha sonra bir kez daha Almanya’ya giden Talabani, oradan Avusturya’ya gitti. 2016 Eylül ayında ise Kürdistan’a döndü. Yurda dönen Talabani, Kürt liderlerin ziyaretçi akınına uğradı. Talabani en son bu yılın Temmuz ayında İran’ın başkenti Tahran’a ziyarette bulunmuştu.

Celal Talabani'nin hayatı

12 Kasım 1933’te Kelkan’da doğan Talabani siyasi kariyerine KDP'ye bağlı Kürdistan Öğrenci Birliğinin kurucu üyesi ve lideri olarak 1950'li yılların başında başladı. 1961 yılında Irak’ta Abdülkerim Kasım hükûmetine karşı Kürt ayaklanmasına katılan Talabani 1963 yılında Cumhurbaşkanı Abdüsselam Arif'in hükûmetiyle yürütülen görüşmelerde Kürt delegasyonunun liderliğini yaptı.

Mustafa Barzani ile yaşadığı görüş ayrılığı sonrasında 1975 yılında Kürdistan yurtseverler Birliği’ni kurdu ve ölünceye kadar liderliğini yürüttü. Saddam Hüseyin’in iktidardan indirilmesi sonrasında, 6 Nisan 2005’te Irak cumhurbaşkanı seçildi. Yeni Irak Anayasası’nın kabulü ardından 22 Nisan 2006’da bu makama bir kez daha seçildi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler