Cargill işçileri, Cargill Genel Merkezi önünde: Sendika hakkımız engellenemez!

Direnişteki Cargill işçileri, Palladium Tower'daki Cargill Genel Merkez önüne giderek, “İşimizi geri istiyoruz” dedi.

Cargill işçileri, Cargill Genel Merkezi önünde: Sendika hakkımız engellenemez!

Dün İstanbul Şifa Mahallesi’nde gözaltına alınan, saatlerce aç susuz bekletilen ve doğru düzgün ifadeleri bile alınmadan serbest bırakılan Cargill işçileri geceyi Kartal merkezinde geçirmişti. İşçiler bugün sabahta Palladium Tower’daki Cargill Genel Merkezi önünde bir araya geldi.

‘Sendika hakkımız engellenemez!’

Gazete Alınteri’nin aktarımına göre, bugün sabah Palladium Tower’daki Cargill Genel Merkezi’ne doğru yürüyüşe geçen işçilere polis bu sefer de şapka ve önlük takmadan grup halinde yürümemelerini dayattı. Kartal’dan çıkarak sahil yolunu takip eden işçiler arasında yalnızca Tek Gıda İş sendika temsilcileri önlükle devam etti.

Bostancı’ya kadar sivil polislerin “ikişerli sıra olun yoksa gözaltına alırız” taciziyle yürüyen işçileri polis, burada GBT yapmak istedi. İşçilerin ikisi ve bir destekçinin kimliğinin yanında olmaması sebebiyle direnişçiler bir süre alıkonuldu. İşçiler, ceza kesilmekle tehdit edildi. Ancak polisin tacizi bununla sınırlı kalmadı; Tek Gıda İş Sendika Temsilcisi’ne önlüğünü çıkarması dayatıldı. Sendika temsilcisi ise bu dayatmaya karşılık olarak önlüğünü ancak tüm işçiler yürüyüşe üstsüz devam ederse çıkaracağı şartını koştu.

‘Direnişimiz bugünden sonra da geceli gündüzlü devam edecek’

Aralarında çeşitli sendika, siyasi parti ve kurumların temsilcilerinin de bulunduğu kalabalık bir kitle tarafından karşılanan işçiler, “Atılan işçiler geri alınsın!” diye haykırdı. Cargill Genel Merkezi önünde toplanan direnişçi, sendikacı ve destekçiler hep bir ağızdan “Sendika hakkımız engellenemez!” sloganı attıktan sonra konuşmalara geçildi. Sözü Tek Gıda İş Sendika temsilcisi alarak şunları kaydetti:

“6 gündür sürdürdüğümüz yürüyüş bugün Palladium, Cargill Genel Merkezi’nin önünde son bulmuştur. Ancak bizim buradaki direnişimiz bugünden sonra da geceli gündüzlü devam edecektir.

Biz bu fabrikada 156 gün önce anayasal hakkımızı kullandık; çocuklarımızın geleceği için, onurumuz için, sendikaya üye olduk. Fabrika da, sendikaya üye olduğu için 14 işçi arkadaşımızın iş akdini feshetti. Bunun akabinde kapının önünde başlattığımız direnişte zaman zaman uyarılar yaptık ancak dikkate alınmadık.

Anayasal haklarımıza saygı duyulması için yaptığımız çağrılara kulak tıkayan Cargill yöneticilerini bir kez daha, siz değerli emek dostlarımızla birlikte uyarmak için Orhangazi’den başlattığımız direniş çeşitli engellerle karşılaştı. Dün Tuzla Şifa Mahallesi’nde gözaltına alınıp 7 saat Vatan’da tuttular. Ama direnişimizden ödün vermeden Kartal’dan buraya geldik.

Şunu söylemek istiyoruz, Türkiye’de yasalar mı var yoksa patronların verdiği talimatlar mı var? Kanunlar uygulanmıyor, sadece verilen talimatlar uygulanıyor. Biz bu ülkede anayasal hakkımızı kullandık, biz bu ülkede yasaların işlemesini istiyoruz.”

Konuşmada Flormar işçilerine de selam yollandı, ‘Flormar işçisi yalnız değildir!’ sloganı atıldı.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler