Canan Kaftancıoğlu'ndan mahkemeye: Ben sizden özgürüm!

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, 5 ayrı suçtan 17 yıla kadar hapis cezasıyla yargılandığı dava İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmeye başladı.Mahkemede konuşan Kaftancıoğlu, ''Ben kendimi sizden daha özgür hissediyorum. Çünkü ben hakikati söylüyorum. '' dedi.

Canan Kaftancıoğlu'ndan mahkemeye: Ben sizden özgürüm!

CHP'li Kaftancıoğlu’nun 2012-2017 tarihleri arasında sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımları nedeniyle hakkında “Cumhurbaşkanına hakaret”, “kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret”, “Türkiye Cumhuriyeti Devletini alenen aşağılama”, “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek” , “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla 4 yıl 10 aydan 17 yıla kadar hapis cezası talebiyle yargılanıyor.

İBB Başkanı İmamoğlu da seçim sürecindeki yakın çalışma arkadaşını yalnız bırakmadı

Artı Gerçek'ten Rıfat Doğan'ın haberine göre: İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu da 17 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na destek için İstanbul Adalet Sarayı’na geldi. Adliyeye protokol kapısından giren İmamoğlu, duruşmanın görüleceği mahkemenin bulunduğu zemin kata girdiğinde alkışlarla karşılandı. Kaftancıoğlu’na destek için adliye koridorlarını dolduran avukatlar ve vatandaşlar, İmamoğlu’na yoğun ilgi gösterdi. Bu sırada bir vatandaş, “Bizi yalnız bırakmadın” diyerek İmamoğlu’na teşekkür etti. 

İmamoğlu, duruşma için alınan yoğun güvenlik önlemleri nedeniyle duruşmanın görüleceği salona zorlukla ulaşabildi. İmamoğlu, 27. Ağır Ceza Mahkemesi duruşma salonu önünde üçüncü celsenin açılmasını bekleyen Kaftancıoğlu’na sarılarak desteklerini iletti. Kaftancıoğlu da İmamoğlu’na desteği için teşekkür ederken, ikili, kalabalık arasında zorlukla da olsa kısa bir sohbet gerçekleştirdi. 

'Seçim sonrası yaratılan atmosferin karşılığını yaşıyoruz' 

İmamoğlu, adliyeden ayrılırken yaptığı kısa açıklamada şunları dile getirdi: “Bugün Sayın Kaftancıoğlu’nun, İl Başkan’ımızın, yol arkadaşımın duruşması var. Elbette hukuka uygun olmayan bir seçim sonrası oluşan atmosfer nedeniyle ortaya koyulmuş bir soruşturmanın karşılığını yaşıyoruz. Ülkeyi bu tür ortamlarla germenin ya da insanlar arası kutuplaşmayı bir vesile ile hele hele hukuk yoluyla büyütmenin sıkıntısını yaşıyoruz. Umuyorum yargı mercileri, yargıçlar, hakimler ülkeme bu sıkıntıyı yaşatmaya bir son verir. Çünkü ülkenin normalleşmesini diliyoruz. Ülkenin gerçek sorunlarıyla uğraşılmasını diliyoruz. Canan Kaftancıoğlu’nun, İl Başkan’ımızın, yol arkadaşımızın her zaman yanındayız."

Kaftancıoğlu'na uluslararası destek

Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'nde görülen duruşmayı çok sayıda CHP milletvekili ve uluslararası heyet de takip ediyor. 37. Ağır Ceza Mahkemesi salonunda görülmesi beklenen duruşma salonun küçüklüğü nedeniyle 27. Ağır Ceza Mahkemesi duruşma salonunda görülüyor. 

Cumhurbaşkanlığı avukatı 'Üst sınırdan ceza istiyoruz' dedi, hakim suç duyurusunda bulundu 

Hakim Akın Gürlek, Kaftancıoğlu'nun Twitter hesabından bir şiir paylaştığını belirterek bununla ilgili suç duyurusu yapılmasına karar verdi. 

Cumhurbaşkanlığı adına davaya katılan Avukat Ferah Yıldız "Üst seviyeden ceza verilmesini talep ediyoruz" dedi.

'Ben sizden daha özgürüm'

CHP İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu'nun ise mahkemedeki beyanları şöyle:

"Size bugün hakikatlerden bahsedeceğim. Ben cumhurbaşkanına hakaret etmedim. Bundan sonra da etmem. Kim nasıl çarpıtırsa çarptsın. Ben Mustafa Kemal'in oturmuş olduğu makama hakaret etmem. Ben AKP Genel Başkanı olan siyasi bir kişiye dönük hicivli eleştiride bulundum. Kamu görevlisine hakaret etmem. Anadolu'da hekimlik yapmış bir kamu görevlisi olarak kamu görevinin ne olduğunu biliyorum. Devleti aşağılamadım. Halkı kin ve nefrete sürüklemedim.  Terör örgütü propagandası yapmadım. Her kim terör örgütü propagandası yapıyorsa allah belasını versin.

İddianamenin nasıl mütalaaya dönüştüğünü geçen celse gördüm. Mütalaada yüzün üzerinde imla hatası var. Metin Altınok şiiri okudum. Bu şiir dosyaya girmiş. Nerede olursa olsun gördüğüm aksaklıkları tespit ederek dünyayı güzelleştirmeye çalışıyorum. 

Kimseyi kin ve nefrete teşvik etmedim. Bundan sonra da yapmam. Bu söylediklerimin nefrete çağrı ya da kine yönlendiren bir tarafı yok. Bu dava bir cezalandırma davası. Hiç kimse hiç bir yerde özgür değil. Ben kendimi sizden daha özgür hissediyorum. Çünkü ben hakikati söylüyorum. 

Hayal edemeyenlerin hayal edenleri cezalandırmaya çalıştığı dönemin sona ereceğine inaniyorum ve işte tam bu yüzden siyaset yapıyorum."

Kaftancıoğlu'nun avukatı: Bu usulsüz bir soruşturma

Kaftancıoğlu'nun beyanlarının ardından avukatı hakkında esas hakkında beyanda bulundu. 

Kaftancıoğlu'nun avukatı şunları söyledi: "Soruşturma usullere uyulmadan açılmış ve sürdürülmüştür. Tweetlerin atıldığı dönemler bağlamından ve döneminden koparılarak değerlendirilmiştir. Soruşturmanın genişletilemesini ve bilirkişi incelemesi yapılmasını talep ediyoruz. TV programının dökümünü talep ediyoruz."

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler