Çanakkale'de antik kente maden tehdidi

Ekolojik katliamlara neden olan maden faaliyetlerine ilişkin bir ÇED olumlu raporu daha verildi. ÇED olumlu kararı verilen Çanakkale’nin Kurşunlu köyündeki feldspat ocağı madeninin faaliyete geçmesi halinde, hem Kurşunlu köyü hem Bayramiç Barajı hem de Skepsis Antik Kenti tehdit altında kalacak.

Çanakkale'de antik kente maden tehdidi

SiyasiHaber

BirGün'den Eren AŞNAZ'ın haberine göre, Zafer Madencilik’in Çanakkale’nin Kurşunlu köyünde hayata geçirilmek istediği Kurşunlu Feldspat Ocağı ve Kırma-Eleme Tesisi yeniden gündemde. Çanakkale’de çevre mücadelesinin simgelerinden biri olan yıllarca yaşam alanlarını savunan Kurşunlu köyü sakinleri için mücadele yeniden başlıyor. Zafer Madencilik tarafından 2011’de başlayan çalışmalar, 2013’te yurttaşların tepkisi ile karşılaşmış ve söz konusu madencilik şirketinin faaliyetleri 2014’te durdurulmuştu. Ancak Zafer Madencilik, Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) başvurusundan ‘olumlu’ sonuç aldı. Şirketin söz konusu karar üzerine bölgedeki faaliyete başlamaya hazırlandığı öğrenildi. Şirketin yılda 200 bin ton üretim kapasitesiyle ‘çalışma’ sürdürmeyi planladığı bildirildi. Şirketin 7,74 hektar alanda başlayacak çalışmaların daha sonra 7,20 hektar alan genişlemesi ile toplam 14,94 hektara çıkacaracağı aktarıldı. Üretim kapasitesinin de 400 bin tona artırılıacağı belirtildi.

2013 yılında yurttaşların gösterdiği tepki ve madene dair yargı süreci ÇED raporunda kendine yer buldu. Madenin işleme süreci için ise ÇED raporunda şu ifadelere yer verildi: “Üretim faaliyetleri malzemenin kepçe yardımıyla sökülerek kamyona yüklenmesi ile başlamaktadır. Ocağın faaliyeti sırasında patlatma yapılmayacak olup, gevşek yapıda olan malzeme sadece iş makineleri marifeti ile sökülecektir. Malzemenin özelliğine ve talep durumunda stoklanan 10 mm boyutlarındaki ürün, 1 mm boyutlarında manyetik separatörden geçirilerek demirli malzeme ve demirli olmayan malzeme olarak cam, seramik ve boya sanayisinde kullanılmak üzere piyasaya arz edilebilecektir.”

Bayram barajı'nda kirlenme riski

Öte yandan söz konusu maden alanın Kurşunlu Köyü’nün üzerinde bulunan tepede yer alması, köy sakinlerini endişelendiriyor. Madenin kurulması halinde yayılacak beyaz toz ile heyelan riskli Kurşunlu Köyü’nde yaşayan yurttaşlar için tehdit niteliğinde. Bununla birlikte Bayramiç Barajı da kirlenme tehlikesi ile karşı karşıya. Bayramiç Barajı koruma havzası üzerinde bulunan ilgili alanın yaratacağı maden kirliliğinin barajı etkileyebileceği ifade ediliyor. Ayrıca Skepsis Antik Kenti’nin de maden çalışmaları kapsamında zarar görebileceği kaydedildi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler