Can Dündar'a silahlı saldırı davasında ödül gibi karar: 10 ay hapis, 20 taksitle para cezası

Dündar'a silahlı saldırıda bulunan ve NTV muhabiri Şenkal'i yaralayan sanığa 10 ay hapis ve 4 bin 500 TL para cezası verildi. Mahkeme sanığa iyi hal indirimi uygularken, "teşebbüs aşamasında kalan eylem nedeniyle cezalandırılamayacağına" dedi.

Can Dündar'a silahlı saldırı davasında ödül gibi karar: 10 ay hapis, 20 taksitle para cezası

Gazeteci Can Dündar’a İstanbul Adliyesi önünde silahlı saldırıda bulunan ve NTV muhabiri Yağız Şenkal’i yaralayan Murat Şahin, 10 ay hapis ve 4 bin 500 TL para cezasına çarptırıldı. Diğer iki sanık ise beraat etti.

Karar duruşmasında “Can Dündar'ın Türkiye'ye karşı eylemlerinden cezalandırılmasını ve beraatimi talep ediyorum” diye konuşan sanık Şahin’e iyi hal indirimi uygulanırken, verilen para cezası da 20 taksite bağlandı.

"Tehdit, silahla yaralamaya teşebbüs ve ruhsatsız silah bulundurma" suçlarından yargılanan sanık Sabri Boyacı ile "tehdit ve silahla yaralama" suçlarından yargılanan Habip Ergün Celep hakkında ise “atılı suçları işlediklerine dair cezalandırılmasına yeter, her türlü şüpheden uzak, kesin ve inandırıcı delil elde edilemediği” gerekçesiyle beraat kararı verildi.

Mahkeme Şahin hakkında daha önce verilen bir mahkeme kararının açıklanması geri bırakıldığı için, bu davada verilen hükmünün açıklanmasının geri bırakılmasına yönelik karar veremediğini söyledi.

Mahkeme: “Teşebbüs aşamasında kalan eylem”, “sanığın kişiliği”…

İstanbul 28. Asliye Ceza Mahkemesi'nin kararında “Her ne kadar sanık Murat Şahin’in Yağız Şenkal’a karşı basit tıbbi tedavi ile giderilebilecek şekilde kasten yaralama suçunu, Can Dündar’a karşı kasten yaralamaya teşebbüs suçlarını işlediği iddiasıyla eylemlerinden ayrı ayrı cezalandırılması talebi ile kamu davası açılmış ise de sanığın eyleminin bir bütün halinde silahla yaralama suçunu oluşturduğu, sanığın tamamlanan yaralama eyleminin yanısıra teşebbüs aşamasında kalan eylemi nedeniyle ayrıca cezalandırılamayacağı göz önünde bulundurularak (…) sanığın kişiliği, suçun işleniş şekli, meydana gelen zarar veya tehlike ile kastın ağırlığı nazara alınarak” ifadeleri kullanıldı.

Dündar karara sosyal medya hesabından “Tek ceza alan, kocasını kurtaran kadın. Ölmemiz mi gerekiyordu?” ve “Bu karar, gazeteciye silah sıkana takılmış bir madalyadır. Ve sıkacak olanlara destek mesajı: ‘Çekinmeyin. Devlet arkanızda’” diyerek tepki gösterdi.

Mahkemede hazır bulunan Şenkal de “Adliye önünde adam vurmanın bedeli 4 bin 500 lira para cezası. Hastane masrafım daha çok tuttu. Karara itiraz edeceğim” dedi.

Ne olmuştu?

6 Mayıs 2016’da, gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül’ün MİT TIR'ları haberi nedeniyle yargılandıkları davada karar beklenirken, Murat Şahin isimli saldırgan, İstanbul’daki Çağlayan Adliyesi önünde Can Dündar’a silahla ateş etmiş, saldırıda NTV muhabiri Yağız Şenkal bacağından yaralanmıştı.

6 ay tutuklu kaldıktan sonra tahliye edilen Murat Şahin hakkında 4 yıldan 11 yıla kadar, diğer 2 şüpheliye de 2 yıl 8 aydan 7 yıla kadar hapis isteniyordu. 

Bianet

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler