Bulunacak aşılar geçici çözüm olacak

Covid-19 kalıcı bağışıklık bırakmıyorsa bulunacak aşılar da geçici olacak demektir. Grip aşısı gibi her yıl tekrarlanmak zorunda kalınacak, koruyuculuğu da düşük olacak. Pandemiyle birlikte yaşamayı öğrenme, pandemiyi ortaya çıkartan nedenlerden kurtulma önümüzde duran tek yol gibi görünüyor.

Bulunacak aşılar geçici çözüm olacak

SiyasiHaber

Ata Soyer Sağlık Politika Okulu, 8 Temmuz 2020 tarihli “Korona Günlükleri”ni yayımladı. Salgın 250 milyon insanı açlıktan ölme sınırına getirdi… Gelecek hafta dünya çapında vaka sayısı 13 milyona ulaşacak… Et tüketiminin %3 düşmesi öngörülüyor… DSÖ: Salgın hızla yayılıyor ve ölümcül… Melbourne’de vaka sayılarında artış var… Sürü bağışıklığı tezi çürütüldü!... Günlüklerdeki kimi başlıklar olarak öne çıkıyor.

Günlükler’den pandemi sürecine yönelik içerikler;

Korona virüs salgını boyunca maske takmamak konusunda ısrarcı olan ve destekçileriyle salgına yönelik alınan önlemlere karşı yürüyüşler düzenleyen, hatalı politikalarıyla Latin Amerika’da en fazla ölümün yaşanmasının baş sorumlusu olan Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro koronavirüse yakalandığı yönündeki iddiaları devlet televizyonundan doğruladı.

 

Salgın 250 milyon insanı açlıktan ölme sınırına getirdi

Koronavirüs salgını dünya üzerinde sosyal sorunları daha da artırıyor. Açlıkla Mücadele Örgütü, açlık sorunu ile karşı karşıya kalan insan sayısının bir milyara yükselebileceği uyarısında bulundu. Birleşmiş Milletler‘in (BM) Gıda Hakkı Özel Raportörü Olivier De Schutter de koronavirüs krizinin şu ana dek 250 milyondan fazla insanı açlıktan ölme sınırına getirdiğini belirtti. De Schutter, yaşanan krizin aynı zamanda, 2030 yılına kadar küresel yoksulluğu bitirmeye yönelik çalışmaları da çökerttiğini vurguladı.

cor1

“Düğünleri mahvettiniz”

İtalya’nın başkenti Roma’da evlilik planı yapan kadınlar ve düğün organizatörleri, yeni tip korona virüsü (Covid-19) salgınına yönelik tedbirler kapsamındaki iptalleri ve kısıtlamaları protesto etti. İtalya Düğün ve Hediyelikler Derneği’nin “Bize kutlama özgürlüğünü geri verin” çağrısıyla Roma’nın dünyaca ünlü “Aşk Çeşmesi” olarak da bilinen Trevi Çeşmesi önünde toplanan yaklaşık 20 kadın ve düğün organizatörü Covid-19 tedbirleri dolayısıyla düğün törenlerinin kısıtlanmasını protesto etti. Gelinlik giyen kadınlar eylemde “Tedbirlerle kısıtlanan bir düş”, “Düğünlerin yüzde 90’ı 2021’e ertelendi”, “Düğünleri mahvettiniz”, “Kilise kapıları düğünlere kapalı” dövizleri taşıdı.

 

Et tüketiminin %3 düşmesi öngörülüyor

Koronavirüs salgını nedeniyle dünya çapında et tüketiminde büyük bir düşüş olması bekleniyor. Birleşmiş Milletler verilerine göre, 2020’de kişi başına et tüketiminde yüzde 3 düşüş öngörülüyor. Bunun 2011’den bu yana en düşük et tüketim seviyesi olacağına işaret ediliyor. Et tüketimindeki düşüşte şu faktörler rol oynuyor: Salgın ve kısıtlamaların ekonomi üzerindeki olumsuz etkileri, tüketicilerin de gıda harcamalarının azalmasına yol açıyor. Restoranların kapanması nedeniyle de ete olan talep azalıyor. Zira insanlar evden çok dışarıda yemek yediklerinde ete daha fazla yöneliyor. Dünya et tüketiminin yaklaşık yüzde 25’ini oluşturan Çin’de ise et ürünlerine karşı güvensizlik gelişti. Zira hükümet, Pekin’de ortaya çıkan ikinci aşama salgın ile ithal et arasındaki bağlantıya işaret etmişti. Öte yandan, ABD’de mezbaha ve et fabrikalarında çalışan işçiler arasında koronavirüs vakalarında artış olması ve üretimin kesintiye uğraması nedeniyle de et tüketiminde azalma oldu.

cor2

DSÖ: Salgın hızla yayılıyor ve ölümcül

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) Genel Direktör Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, salgının hızla yayıldığını ve ölümcül olduğuna dikkat çekti: “Sadece hafta sonu ise dünya genelinde 400 binden fazla vaka vardı. Şu anda 11,4 milyon Covid-19 vaka sayımız var ve 535 binden fazla kişi yaşamını yitirdi. Covid-19 salgını hızlanıyor ve açık şekilde pandeminin zirve noktasına ulaşmadık. Ölü sayısı küresel olarak dengelenmiş gibi görünse de gerçekte bazı ülkeler ölüm sayısını azaltmada önemli ilerleme kaydetmişken, diğer ülkelerde ölümler hâlâ artıyor” diye konuştu.

İki gündür azalma eğiliminde olan yeni vaka sayısı sıçrama yaparak 208 bini geçti. ABD’de 55 bin, Brezilya’da 49 bin, Hindistan’da 23 bin, Güney Afrika’da 10 binin üzerine çıkan yeni vakalar pandeminin daha da büyüyeceğinin göstergesi. Latin Amerika ülkelerindeki vaka sayısındaki artış toplam vakada ülke sıralamasını değiştirdi. Peru ve Şili toplam vaka sayısnda İspanya’nın üzerine çıktı. Önümüzdeki günlerde Meksika’nın da sıralamayı yeniden değiştireceğini öngörebiliriz. Afrika’da vaka sayısı 511 binin üzerine çıktı. Yoksul bağımlı (sömürge) coğrafyalar pandeminin kıskacı altına girmiş görünüyor. Bu durum pandeminin kontrolünün daha da zorlaşacağını gösteriyor.

 

Gelecek hafta vaka sayısı dünya çapında 13 milyon olacak

Bu sabah itibarıyla Covid-19 pandemisinde toplam vaka sayısı 11 milyon 951 bin 909. Yarın tüm basın 12 milyonu geçti diye yazacak. Gelecek haftada 13 milyonu aşan rakamlara tanık olacağız. Rakamlara bizleri yabancılaştıran bireyciligin, ulus devletin ve sermaye birikimin temel düstur olduğu kapitalist uygarlık ve çarpıttığı algılarımız. Oysa Covid-19 pandemisiyle, dahası ardı sıra gelecek olan pandemilerle, iklim kriziyle mücadele enternasyonalizm, dayanışma ve toplumsallıktan geçiyor. Doğa ve toplum yararının esas oldugu bir toplumsal düzen, gelecek tahayyülünden… Bunun yolu otoriterleşen devlet önlemlerine bel bağlamaktansa toplumsallığımızı yeniden inşa etmeye dönük kolektif bilinç ve davranışlarımızı öne çıkarmaya dönük adımlar atmaktan geçiyor.

cor5

Şeffaf olmayan bir salgın yönetimi ile yol alınamaz

Türkiye’de son 24 saatte 1,053 yeni vaka tespit edildi, 19 kişi hayatını kaybetti. Bununla birlikte hastane yatışı, yoğun bakım ve entübe hasta sayısı yüksek hızda devam ediyor. Sağlık Bakanlığı salgının artış gösterdiği illerle ilgili yeterince bilgi vermiyor. Artış kümelemeler tarzında mı, yoksa il düzeyine yayılmış mı, mültecilerde vaka sayıları nedir vb. salgının boyutunu ve nasıl ilerleyeceğini tahmin edeceğimiz soruların yanıtlarını bilemiyoruz. Bakan Koca’nın tweetleri üzerinden salgını tahmin etmeye çalışıyoruz. Şeffaf olmayan bir salgın yönetimi ile yol almak mümkün değil. Yakın geçmişte şeffaf olmayan yönetim anlayışı ile Kızamık salgınının büyümesine yol açmış ve bu konuda hala ders almamış bir iktidar, sağlık otoritesi ile karşı karşıyayız. Salgın yönetiminde de tek adam rejimi devam ediyor.

İstanbul İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, korona virüsü salgını sürecinde asker uğurlama törenlerine izin verilmemesi ve birliğine teslim olan askerlik yükümlülerinden pandemi tedbirlerini ihlal etmeyeceklerine dair taahhütname alınmasına karar verdi. Ayrıca otogar, gar, havaalanı gibi yerlerden yapılacak uğurlamalara askerlik yükümlüsünün birinci derece yakınlarının (kardeşleri dahil) katılmasına izin verilmesi, bunun dışında akraba, tanıdık, arkadaş vb. katıldığı toplu uğurlamalara kesinlikle müsaade edilmemesi kararı da alındı.

 

Melbourne’de vaka sayılarında artış var

Avustralya’nın ikinci büyük kenti Melbourne’de koronavirüs vakalarındaki artış nedeniyle karantina önlemlerine geri dönüleceğini açıklandı. Yetkililer her yerde aynı… Victoria Eyaleti Başbakanı Daniel Andrews, “Bir tür rehavete kapıldık. Hepimizin kurallara gerektiği gibi uymayan bir tanıdığı olduğunu düşünüyorum. Bu zor adımları atmaktan başka çaremiz yok” diye konuştu.

Düğün, taziye, asker uğurlama, parti gibi toplu katılım olduğu törenler Covid-19 bulaşı için riski artırmaya devam ediyor.  İran’da, iki düğüne giden 200 kişiye ‘corona’ bulaştı; beşi hayatını kaybetti.

cor3

Bolsonaro Covid pozitif

Sürü bağışıklığı stratejisini faşist lider Bolsanaro ile hayata geçiren Brezilya’da Covid-19 salgınının merkez üssü haline gelen Sao Paulo eyaletinde, üç aylık kısıtlamanın kaldırıldığı bildirildi. Faşist lider Bolsanaro’nun Covid-19’a yakalanması bile stratejiden vazgeçirmeye yetmedi. Eyalette barlar ve restoranlar da açıldı. Latin Amerika ülkesi Breziya’da Covid-19 kaynaklı can kaybı 67 bine yaklaşırken, vaka sayısı da 1 milyon 675 bini aşmış durumda. Son 24 saatte yeni vaka sayısı 49 bin civarında. Brezilya, ABD’den sonra salgından en çok etkilenen ikinci ülke konumunda.

 

Sürü bağışıklığı tezi çürütüldü!

İspanya’da koronavirüse karşı bağışıklık kazananları tespit etmek amacıyla yürütülen bir araştırmada nüfusun sadece yüzde 5,2’sinin koronavirüse karşı antikor geliştirdiği tespit edildi. İspanya’nın Avrupa’da salgından en ağır etkilenen ülkelerden biri olmasına rağmen virüsün yaygın olduğu bölgelerde bile nüfusun büyük bir kesiminin koronavirüse karşı bağışıklık geliştirmediği belirtiliyor. Avrupa Hastalık Kontrolü Merkezi, 61 binden fazla katılımcıyla yapılan bu araştırmanın kanda virüslere, bakterilere ve parazitlere karşı antikor geliştirilip geliştirilmediğini araştıran seroloji alanına dair koronavirüsle ilgili Avrupa’da yapılan en büyük araştırma olduğunu paylaştı. 11 Haziran’da Lancet dergisinde İsviçre’de 2 bin 766 kişi ile yapılan diğer bir araştırmada da benzer sonuçlar elde edilmişti. Doktorlar koronavirüse karşı antikor geliştirmenin hastalığa yakalanma riskini sıfıra indirip indirmediğinden ve antikorların vücutta ne kadar süre kaldığından emin olunamadığını vurguluyor.

cor6

Günlük hayat etkinlikleri için Covid-19 risk rehberi

ABD’li alanında uzman üç doktor günlük hayatımızın parçası olan basit ve rutin işlerin Covid-19 açısından ne kadar risk taşıdığını anlatan bir grafik hazırladı. Hayatın hemen her alanında ‘normale’ dönülen bugünlerde market alışverişi, taksiye binmek, restoranda yemek yemek gibi günlük hayatın parçası olan hareketlerin taşıdığı risk dört temel faktöre göre hesaplandı: Kapalı mekanlar, etkileşim süresi, kalabalıklar, güçlü nefes. Açık havda yürüyüş, piknik, market siparişini teslim almak gibi etkinlikler düşük risk grubunda yer alırken, dış mekanda yapılan tenis gibi mesafeli sporlar, market ve perakende alışverişi düşük-orta risk grubunda. Orta risk grubunda yer alan etkinliklerse şöyle: Açık alanı bulunan restoranda yemek yemek, taksiye binmek, acil servise veya dişçiye gitmek, müze gezmek. Kapalı alanlarda yemek yemek, kuaför, berber ve güzellik salonlarına gitmek, ofiste çalışmak ve spor salonuna gitmek yüksek-orta risk grubundaki aktiviteler. En yükse risk grubunda yer alan etkinlikler ise şöyle: Temaslı sporlar, gece kulüpleri ve barlar, ev partileri, havayolu ve tplu taşımayla seyahat, konser, tiyatro ve sinema izlemek, ibadet yerlerini ziyaret, maç izlemek.

Hollanda’da kürkü için yetiştirilen vizonlardan yüz binlercesi, Covid-19 virüsünün bulaşması nedeniyle öldürüldü.

 

Bulunacak aşılar geçici çözüm olacak

Covid-19 kalıcı bağışıklık bırakmıyorsa bulunacak aşılar da geçici olacak demektir. Grip aşısı gibi her yıl tekrarlanmak zorunda kalınan, koruyuculuğu düşük olacaktır. Pandemiyle birlikte yaşamayı öğrenme, pandemiyi ortaya çıkartan nedenlerden kurtulma önümüzde duran tek yol gibi görünüyor. Pandemi ile birlikte yaşama toplumsal birey olarak yaşama, ötekileştirilenlerle birlikte yaşama, eşit ve özgür yaşamlar için çaba harcamadan geçer. Dahası diğer canlılarla, cansız varlıklarla ekolojik bir bütünlüğü öngören, insanı merkez almayan bir yaşamı önümüze koymaktan geçer. Pandemiyi zemin hazırlayan kök nedenleri ortadan kaldırma erkek egemen, doğayı sömürgeleştiren kapitalist uygarlıkla hesaplaşmaktan geçer. Kapitalist uygarlık ile gündelik yaşamlarımızda kurduğumuz ittifaklarımızdan vazgeçme ile başlar. Daha meşakatli, daha zor ve daha uzun görünse de  adım adım örülecek bu yolun, pandemi ile mücadelede daha gerçekçi olduğunu yaşadıklarımız, tanıklıklarımız bizlere gösteriyor.

Ata Soyer Sağlık ve Politika Okulu 8 Temmuz 2020 tarihli Korona Günlükleri’nin tamamını okumak için TIKLAYIN

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler