Bülent Uyguner yine tahliye edilmedi

Kocaeli’nde Kasım 2019’da tutuklanan HDP eski PM üyesi Bülent Uyguner yine tahliye edilmedi

Bülent Uyguner yine tahliye edilmedi

 

Kocaeli’nde Kasım 2019’da tutuklanıp cezaevine konulan Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Parti Meclisi (PM) üyesi Bülent Uyguner hakkında açılan davanın 3’üncü duruşması İstanbul 32’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Uyguner, tutuklu bulunduğu Kandıra 1’nolu F Tipi Kapalı Cezaevi’nden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden duruşmaya bağlandı.

Uyguner’in avukatı Bülent Aşa duruşmada hazır bulundu. Duruşma kimlik tespiti ile başladı.

Soruşturulmanın genişletilmesini isteyen Uyguner, bir sonraki celse mahkeme huzurunda mütalaaya karşı savunmasını vermek istediğini söyledi. Uyguner, mütalaanın eline ulaşmadığını ve mütalaanın kendisine gönderilmesini talep etti.

 

‘Hukuka aykırı’

Avukat Bülent Aşa, Kerem Tekoğlu’nun tanık olarak dinlenmesini istedi. Aşa, “9 aydır tutuklu. Yaptıkları çalışmalar siyasi parti çalışmalarıdır. Bu yapılan çalışmalardan kaynaklı cezalandırılması hukuka aykırıdır. Tüm deliller toplanmıştır tahliye istiyoruz” dedi.

 

Ertelendi

Mahkeme Uyguner’in tutuklu halinin devamına karar verdi. Mütalaanın Uyguner’in tebliğ edilmesine, mahkemede hazır bulunması için müzakere yazılmasına karar veren mahkeme, Uyguner’in savunmasını mahkeme huzurunda yapması için duruşmayı 30 Eylül’e erteledi.

 

Ne olmuştu?

Kocaeli’nde 26 Kasım 2019 sabahı HDP yönetici ve üyelerine dönük yapılan operasyonda gözaltına alınan PM üyesi Bülent Uyguner “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla 28 Kasım 2019’da tutuklandı. Uyguner’in yargılandığı davanın ilk duruşması 13 Mayıs 2020’de görüldü. Bu duruşmada herhangi bir tahliye çıkmadı. 9 Temmuz 2020’de görülen ikinci duruşmada ise savcı mütalaasını verdi. Esas hakkındaki mütalaasını veren iddia makamı ise, Uyguner’in “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla cezalandırılmasını istedi. Mahkeme avukatların esas hakkındaki savunma için ek süre talebini kabul ederek durulmayı bugüne erteledi.

(Yeni Yaşam Gazetesi)

 

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler