Bülent Şık'ın 'kanser raporu'nu açıkladığı için 12 yıl hapsi isteniyor

Gıda mühendisi Bülent Şık, Sağlık Bakanlığı'nın kamuoyundan sakladığı 'çevre kirliliği araştırması'nı halka duyurduğu için yargılanacak. Bülent Şık hakkında 12 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Bülent Şık'ın 'kanser raporu'nu açıkladığı için 12 yıl hapsi isteniyor

Sağlık Bakanlığı'nın Kırklareli, Edirne, Tekirdağ ile Antalya'da yaptığı ve kamuoyuna açıklamadığı araştırmanın sonuçlarını halka duyuran bilim insanı Bülent Şık hakkında 5 yıldan 12 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldığı ortaya çıktı.

T24'ten Gökçer Tahincioğlu'nun haberine göre 8 milyona yakın insanın yaşadığı bu bölgelerde kanserden ölüm oranlarının yüksek çıkması üzerine Sağlık Bakanlığı, 2011-2015 yılları arasında Kocaeli, Ergeneke çayı havzasındaki Kırklareli, Edirne, Tekirdağ ve Antalya’da bir araştırma yapma kararı aldı. Bu kapsamda Şık'ın da o dönem görev yaptığı Akdeniz Üniversitesi ile protokol yapıldı. Protokole, yetkili makamın izni olmadıkça araştırmanın sonuçlarının açıklanamayacağı hükmü de konuldu.

Barış bildirisine imza attığı gerekçesiyle Ocak 2016'da görev aldığı bütün projelerden çıkarılan Şık, üniversiteden de ihraç edildi. Hazırlanan rapor önlem alması için kamu kurumlarına bile gönderilmemişti. Çalışmanın elindeki mevcut kısımları üzerinden bölgeyi araştırmayı sürdüren Şık, bu bilgileri Cumhuriyet gazetesinde, 4 günlük bir yazısı dizisi ile kamuoyuna duyurmuştu. 

Sağlık Bakanlığı suç duyurusunda bulundu

Nisan 2018'deki bu yazı dizisinin ardından Sağlık Bakanlığı'nın suç duyurusu üzerine Şık hakkında soruşturma başlatıldı. Bakanlık, gizli bilgilerin açıklanmasının halkta infiale yol açacağı ve dış alımları etkileyeceği gibi gerekçeleri savcılığa bildirdi.

5 yıldan 12 yıla kadar hapis

İstanbul Başsavcılığı da Şık hakkında iddianame düzenledi. İlk iddianame, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu tarafından hazırlandı. Şık, iddianamede, 5 yıldan 12 yıla kadar hapis cezası öngören, TCK'nin 258/1, 334/1, 336/1  maddeleri uyarınca, 'Açıklanması yasaklanan gizli bilgileri açıklama, temin etme, göreve ilişkin sırrın açıklanması' ile suçlandı. Ancak iddianame mahkemeden savcılığa geri gönderildi ve aynı iddianame bu kez terör suçları bürosunca hazırlanarak mahkemeye iletildi.

İddianamede, "Bülent Şık'ın, görevi nedeniyle kendisine verilen veya aynı nedenle bilgi edindiği, gizli kalması gereken belgeleri, kararları ve emirleri ve diğer tebligatı açıklayan veya yayınlayan veya ne suretle olursa olsun başkalarının bilgi edinmesini kolaylaştıran, yetkili makamların açıklanmasını yasakladığı, niteliği bakımından gizli kalması gereken bilgileri temin ederek, Cumhuriyet gazetesinde yayımladığı, bu nedenle atılı suçları işlediği anlaşılmaktadır" denildi.

Şık hakkındaki dava Şubat ayında görülmeye başlanacak.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler