Buldan: AKP’yi Türkiye’de tabela partisi yapacağız

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, her büro açılışlarının bir miting, mitinglerinin serhildan olduğunu vurgulayarak, “24 Haziran seçimlerinde AKP’ye öyle bir ders vereceğiz ki; AKP Türkiye’de bir tabela partisi olacak. Hiç kimsenin gücü Türk ve Kürt halkının iradesini kırmaya yetemeyecektir” diye konuştu.

Buldan: AKP’yi Türkiye’de tabela partisi yapacağız

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Örgütü, Eş Genel Başkan Pervin Buldan’ın katılımı ile kentteki programlarını sürdürüyor. Bayraklı ilçesindeki programlarının ardından İzmir 1’inci Seçim Bölgesi’nde yer alan Karabağlar ilçesine geçen Buldan, Yüzbaşı Şerafettin Elçi mahallesinde seçim bürosu açtı. Açılışa Buldan, İzmir milletvekili adayları ve yüzlerce yurttaş katıldı. Binlerce kişinin katılımı ile gerçekleştirilen açılış, miting havasında geçerken, mahalle HDP bayraklarının yanı sıra HDP Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş ve HDP önceki dönem Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın posterleri ile süslendi. 

Barış güvencinleri uçuruldu

Yurttaşların yöresel kıyafetleri ile katıldığı programda halaylar çekilirken, “Edirne zindanlarını yıkacağız Selahattin’i alacağız”, “Direne Direne Kazanacağız” sloganlarının yanı sıra PKK Lideri Abdullah Öcalan lehine sloganlar atıldı. Açılış öncesi Buldan ve beraberindekiler barışı temsilen beyaz güvencinler uçurdu. 

‘Vardık, varız, var olacağız’

Açılışta ilk olarak konuşan HDP İzmir Milletvekili Adayı İlahiyatçı Prof. Dr. Nurettin Turgay, İslam’da insanların birbirinden farkı olmadığını ve Allah nezdinde tüm insanların aynı olduğunu belirterek, “HDP bütün insanlara ayrım yapmadığı için ve eşit olduğu için ben buradayım. HDP’nin dışında herkesi eşit gören dinine, kültürüne eşit bir bakış açısı ile bakan bir zihniyet ve parti görmüyorum. HDP İslam alemi için can simididir” şeklinde konuştu. Ardından söz alan HDP İzmir Milletvekili Adayı Serpil Kemalbay da, demokratik bir Türkiye yaratmak için ağır bedeller ödeyerek, sağlam adımlar ile demokrasiyi eşitliği yaratacaklarını dile getirdi. AKP’nin inkar politikaları karşısında mücadele etmeyi sürdürdüklerini belirten Kemalbay, inkar politikalarına karşı “Vardık, varız, var olacağız” sözleri ile cevap verdi.  

'Her açılış mitinge, her miting serhildana'

Kemalbay’ın ardından söz alan Buldan ise, her büro açılışlarının bir miting, mitinglerinin serhildan olduğunu belirterek, “Halkların Demokratik Partisi, Türkiye’nin barış umududur, Halkların Demokratik Partisi bu ülkenin güvencesidir. HDP’nin olmadığı bir Türkiye HDP’nin temsil edilmediği bir parlamento nefessiz bir Türkiye anlamına gelmektedir. Ancak bizi, HDP’yi Sayın Demirtaş’ı siyasetin dışına atmaya çalışanlar, bizi tasfiye etmeye çalışanlar, bizleri rehin almaya çalışanlar bugün İzmir’de bu tabloyu görsünler. Bu görüntüyü görsünler, bu coşkuyu görsünler, bu kararlılığı görsünler, kadınları görsünler, gençleri görsünler” dedi. 

24 Haziran’ın Türkiye halkları ve özgürlük, eşitlik mücadelesi açısından tarihi bir fırsat olduğunu belirten Buldan, “Bu tarihi fırsatı asla kaçırmayalım. 24 Haziran’daki Cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerinde HDP olarak yeni bir yaşam için, Türkiye’nin barışı için, Türkiye’nin demokrasisi için, adaleti için kadınların verdiği özgürlük mücadelesi için hepimizin bu fırsatı iyi değerlendirmesi lazım. Evet bizler seçimlere hazırlanıyoruz. 24 Haziran’a büyük bir coşku ve kararlılıkla hazırlanıyoruz. 16 yıldır AKP’nin yönettiği bu ülkede adaletin olmadığı, insan haklarının olmadığı, özgürlüğün olmadığı, barışın olmadığı, kardeşliğin olmadığı bir Türkiye’yi 24 Haziran’da yeni bir Türkiye yapmak için yola çıktık. 24 Haziran’dan sonra bu ülkede barışla dair inancı olan, demokrasiye dair inancı olan, kardeşliğe ve özgürlüğe dair inancı olan herkes HDP çatısı altında birleşti ve bu bileşen el ele verdi, omuz omuza verdi, bu mücadeleye güç kattı” dedi. 

‘Öyle bir ders vereceğiz ki’

HDP’nin İzmir adayları gibi Türkiye adaylarının renkliliğine dikkat çeken Buldan, “Bu adayları, bu listeyi sizlere emanet ediyoruz” dedi. HDP’nin sadece Kürtleri temsil etmediğinin altını çizen Buldan, Türkiye’nin tüm halklarını ve inanç kesimlerini temsil ettiklerini söyledi. 7 Haziran ve 1 Kasım seçim sonuçlarına AKP’nin tahammül edemediğini ve saldırılarını yoğunlaştırdığını kaydeden Buldan, şöyle konuştu: “Sur’da, Gever’de Cizre’de taş üstünde taş ve baş üstünde baş bırakmadılar. Taş üstüne taş baş üstüne baş bırakmayanlar ise; işte beraber koalisyon kurdular. AKP Kürt halkına düşmanca yanaşan ve Kürtlerin başına evini yıkanlarla koalisyon yaptılar. Kürdün kimliğini yok sayan anlayışa karşı 24 Haziran seçimlerinde AKP öyle bir ders vereceğiz ki; AKP Türkiye’de bir tabela partisi olacak. Hiç kimsenin gücü Türk ve Kürt halkının iradesini kırmaya yetemeyecektir. Dilini yasaklamaya yetmeyecektir” dedi.

Buldan’ın konuşmasının ardından büro açılışı coşkuyla gerçekleştirilirken, Buldan ve beraberindekiler Kültürpark’ta düzenlenecek olan iftar programına katılacak. 

Kadınlarla iftarda bir araya geldiler

Buldan’ın konuşmasının ardından büro açılışı coşkuyla gerçekleştirilirken, Buldan ve beraberindekiler Kültürpark Göl Gazinosunda HDP Kadın Meclisi tarafından düzenlenen iftar programında kadınlarla bir araya geldi. İftar programında konuşan Buldan,  kadınların en fazla ötekileştirilen kesim olduğunu belirtti. Toplumun yarısını kadınların oluşturduğunu aktaran Buldan, kadının emeğine, bedenine ve her türlü saldırıya karşı dimdik ayakta olduklarını dile getirdi. “Kaybettiklerimiz bizim evlatlarımız. Bunlara rağmen barışın öncülüğünü yapan biz kadınlarız” diyen Buldan, “AKP hükümetini götürecek olan 24 Haziran’a rengini, damgasını vuracak olan biz kadınlarız. Bu ülkeyi değiştirecek olan bizleriz. Sesimiz ve rengimiz ile değiştireceğiz. Ödediğimiz bedellerin son bulması için değiştireceğiz. Bu ülkede kadının sesi olmadığı hiçbir yönetimi kabul etmeyeceğiz. HDP olarak HDP’li kadın vekiller olarak itirazımız var” dedi. AKP hükümetinin anti demokratik uygulamalarını eleştiren Buldan, AKP hükümetine “Kurduğumuz kurumları kapatınız, eşbaşkanlık sistemimi yerle bir etmek istediniz ama kadınlarımız buna izin vermedi. Eşbaşkanlarımızı rehin almak istediniz ama kadınlar buna izin vermedi, vermeyecekler. Figan Yüksekdağ’ın yanı sıra tutuklu bulunan bütün vekillerin ve kadın siyasetçilerin serbest kalması için her şeyi yapacağız” diye seslendi. 

‘Kadın devrimi kazanacak’

“Tutuklu bulunan kadın yoldaşlarımızdan bayraklarını biz devraldık ve zindanlardaki tüm kadın yoldaşlarımızı özgürleştireceğiz” diyen Buldan, şunları söyledi: “Onlar ile birlikte bu yolda yürüyeceğiz. Seçimlerde sandıklarda sandık korumalardan biz kadınlara çok görev düşüyor. Kadınların koruduğu sandıktan hiç kimse oy çalamaz. Hile yapamaz ve kimse usulsüzlük yapamaz. Biz kadınlar her türlü haksızlık hile karşısındayız. Hem seçimlere hem çalışmalar aktif olarak katılmak görev ve sorumluluğumuzdur. Kendi yarınlarımız için yapacağız. 24 Haziran kadının renginin sesinin olduğu bir renk olduğu gün olacak. Kadın devrimi kazanacak. Mor renk kazanacak kadın devrimi kazanacak.” Konuşmaların ardından iftar yemeği yenildi. 

Buldan seçim programları kapsamında yarın Manisa’da olacak.

Mezopotamya Ajansı

Etiketler: Pervin Buldan, AKP

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler