Buldan: 'Afrin operasyonunun Türkiye'ye kazanımı yok!'

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Özgürlük ve Dayanışma Partisi'nin (ÖDP) 9. Olağan Kongresi'nde konuştu. Gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Buldan, "Afrin operasyonunun Türkiye’ye kazanımı yoktur" diyerek, BM’nin ateşkes kararına acilen uyulması gerektiğini ifade etti.

Buldan: 'Afrin operasyonunun Türkiye'ye kazanımı yok!'

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Özgürlük ve Dayanışma Partisi'nin 9'uncu Olağan Kongresi'nde konuştu. Gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Buldan, Afrin operasyonunun Türkiye'ye bir kazanımının olmadığını söyledi. 

ÖDP’nin "Bir Yol Açalım" sloganıyla düzenlenen 9. Olağan Kongresi bugün toplandı. Yenimahalle'deki Nazım Hikmet Kültür Merkezi'nde toplanan kongreye, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, CHP ve HDP'li milletvekilleri, SYKP Eş Genel Başkanı Ahmet Kaya, Halkevleri, KESK, TTB ve EMEP gibi çok sayıda siyasi parti ve meslek örgütü temsilcileri de katıldı.

Buldan’ın konuşmasından satırbaşları şöyle;

“Bin bir bedellerle, bin bir kararlılıkla elde ettiğimiz demokratik kazanımların AKP tarafından, siyasi irade tarafından yok sayıldığı bir dönemi yaşıyoruz. Bugün Türkiye ne yazık ki bir açık cezaevi durumunda. Ağzını açan, barışı savunan her insanın, demokrasiyi eşitliği savunan her insanın yaka paça gözaltına alındığı, tutuklandığı bir dönemi yaşıyoruz. Bugün cezaevlerinde siyasetçilerin, akademisyenlerin, aydınların olduğu bir dönemi yaşıyoruz. Bugün kendisine biat etmeyen herkesimi cezaevinde rehin olarak tutan bir anlayışla ne yazık ki karşı karşıyayız. Bugün Selahatin Demirtaş’ın, Figen Yüksekdağ’ın rehin alındığını hepimiz çok iyi biliyoruz. CHP’li Enis Berberoğlu’nun rehin alındığını çok iyi biliyoruz. Belediye başkanları, akademisyenler, yazarlar, siyasi iradeye diz çökmedikleri, boyun eğmedikleri için cezaevindeler. Ancak Türkiye halkları, AKP ve MHP ittifakına mecbur değildir. Türkiye halkları, AKP’nin bu gidişine muhtaç değildir. Bizlerin özellikle geçmişten devraldığımız büyük miraslar var. Özgürlük, eşitlik ve kardeşlik mücadelemiz var. Biz Behice Boran’ların, Mahir Çayan’ların, Mazlum Doğan’ların geleneğinden gelerek mücadele etmesini, kazanmasını bilen bir halkız. AKP’nin bu zoruna boyun eğmeden dimdik ayakta durarak, biat etmeden mücadele edeceğimizin sözünü vermek isteriz."

‘Ateşkes kararı acilen uygulanmalı’

"AKP hükümeti, Türkiye’yi bir savaş sarmalının içine koydu. Sadece Türkiye ile sınırlı olmayan, Efrin sınırlarına kadar genişleyen bir savaştan bahsediyoruz. Efrin’de yaşamını yitirenlerin, orada yaşamını yitiren askerlerin de bu ülkeye çok büyük bir kayıp olduğunu ifade etmek isterim. Efrin’de Kürtler, Türkmenler, Araplar, Êzidîler barış içinde bir yaşamı tercih etmişken, Efrin’e yapılan işgal hareketinin de anlamsız olduğunu ifade etmek isterim. Efrin’de Kürt halkının statüsüne yapılan bir savaş olduğunun altını çizmek isterim. AKP sadece Türkiye’deki Kürtlerle uğraşmıyor. Özellikle komşu ülkelerde yaşayan Kürt halkına karşı başlatılan savaşın Türkiye’ye hiçbir faydası yoktur. Bu savaştan Türkler de nasibini alıyor. Kürt halkının bedenine sıkılan her bir kurşun, Türkiye’de yaşayan her bir kişinin sofrasına sıkılan bir kurşundur.

Kürt halkının yıllardır bedenlerine kurşun yağıyor, bomba yağıyor. Ağrı’da Dersim’de Roboski’de yaptılar. Bugün aynısın Efrin’de yapıyorlar. Efrin operasyonunun Türkiye’ye  kazanımı yoktur. Konya’da, Kayseri’de, Ankara’da yaşayan halklara kazanımı yoktur. Bu anlamda BM’nin ateşkes kararına acilen uyulmalıdır."

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler