Buldan: Adalet Bakanlığı Rehine Bakanlığı olsun!

Partisinin grup toplantısında konuşan Pervin Buldan, AKP’nin ‘rehine politikası’ yürüttüğünü belirterek, ‘Adalet Bakanlığı’nı Rehine Bakanlığı yapın’ önerisinde bulundu. Buldan, yerel seçimlerde AKP’yi tabela partisi yapacaklarını da vurguladı

Buldan: Adalet Bakanlığı Rehine Bakanlığı olsun!

HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, partisinin grup toplantısında konuştu. Bir çok siyasi parti, sendika ve sivil toplum örgütünden isimlerin izlediği grup toplantısında ayrıca tutuklu seçilmişlerin yakınları ve hayatını kaybeden hasta tutuklu Koçer Özdal’ın ailesi de yer aldı. Buldan konuşmasına HDP’nin 6. kuruluş yıldönümünü kutlayarak başladı ve bir kez daha partilerinin misyonunu anlattı. Buldan, HDP’nin tutuklu seçilmişlerinim isimlerini sayarak, “HDP zindanlara sığmaz, HDP zulme boyun eğmez. HDP uçsuz bucaksız bir halk deryasıdır” vurgusu yaptı.

Buldan, şunları söyledi: “Elbette HDP’nin başarı hikayesinin, HDP fikriyatının mimarı ve her zaman halkların ortak mücadelesine ve kardeşliğine inanan Sayın Öcalan’a buradan selamlarımızı gönderiyoruz. Sayın Öcalan, Türkiye halklarının eşit ve özgür ortak geleceğini düşünen, bunun için mücadele eden bir liderdir. Halklar arası bir köprüdür. 1999’dan bu yana yaşadığı ağır tecrit koşullarına rağmen barış çizgisinden geri adım atmamış olması bunun kanıtıdır. HDP fikriyatı da kendisinin halkların ortak geleceğine olan inancının bir göstergesidir.”

‘Köklerimiz sağlamdır’

Buldan, 2015 yılından bu yana HDP’nin demokratik siyasetin dışına atmaya çalışıldığına işaret ederek, “HDP, Saray’dakinin rüyasına giriyor. Ama uyandığında gerçekle yüzleşmek zorunda kalıyor. HDP bir çınardır. Kökleri sağlamdır. Ampule benzemez! Biz kararlıyız. Hem de sonuna kadar. Özgürleşmedik tek bir insan kalmayana kadar, bu ülkenin barış gelmeyen bir karış toprağı kalmayana kadar bu mücadele, bu büyük insanlık yürüyüşü sürecek! Sen bu kararlılıkla baş edemezsin. Buradayız Erdoğan, bitmiyoruz, gitmiyoruz, gitmeyeceğiz” diye konuştu.

‘Rehine politikası’

HDP’ye yönelik yargılamaları “rehine politikası” olarak değerlendiren Buldan, “Geçen Cuma günü Rahip Brunson davasında bu durum bir kez daha görülmüştür. Rahip bir rehine olarak tutuluyordu. Tıpkı rehine olarak tutulan siyasetçiler, gazeteciler gibi. Deniz Yücel de rehineydi, Almanya’yla kirli pazarlık sonucu serbest bıraktılar. Ortada hukuk filan yok” dedi.

Brunson davasında ifadelerini geri çeken gizli tanık tartışmaları için de Buldan, “Siyasi iktidar rehin alınacak siyasetçilerle ilgili karar veriyor, düğmeye basıyor, polis gözaltına alıyor, yargı da gizli tanık ifadesi diye gerçek dışı iddianame hazırlıyor. Tüm bu rehine davalarının savcısı da hakimi de gizli tanığı da AKP Genel Başkanıdır. Rahibi aldılar. Rehineliği bitti. Neyin karşılığında? Acaba bizim fakirin durumunda bir değişiklik mi oldu? Doğrusu merak ediyoruz. Adalet Bakanlığı’nın adını Rehine Bakanlığı yapın” ifadelerini kullandı.

‘Nedir bu Kürt düşmanlığı’

AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın, Brunson’ın serbest bırakılmasından sonra yaptığı açıklamalara da değinen Buldan, şu değerlendirmede bulundu: “Rahibin bırakıldığı gün AKP Genel Başkanı ‘Fırat’ın doğusunu darmadağın edeceğiz, Minbiç’e de gireceğiz’ diyerek Rojava halklarını tehdit etti. Kobane’den başlayarak Irak sınırına kadar her tarafı dümdüz edecekmiş. Her cümlesinde yıkma, öldürme, yerle bir etme var. Kürtler herhangi bir toprak parçasında küçük de olsa bir kazanım sahibi olmasın diye neredeyse Türkiye’den vazgeçecekler! Nedir bu Kürt düşmanlığı? Bu düşmanlık halklar arası çatışmayı doğurur. Hedefiniz halkların karşı karşıya gelmesi midir?”

‘Ortaklar telaşa kapıldı’

Buldan, AKP-MHP ittifakının anketlerde oy kaybı yaşadığını belirterek, şunları söyledi: “Özellikle son ekonomik kriz AKP’nin gerçek yüzünü halka daha net gösterdi. Oylarda erime hızlanınca ortağıyla beraber telaşa kapıldılar. Ama nafile. Karşınızda halkların ben geliyorum diyen gümbür gümbür ittifakı var. HDP var. HDP’yle umutlarını büyüten ve demokratik iktidara yürüyen milyonlar var! HDP’yi parlamentodan silemediniz, gücünüz yetmedi. Yerel yönetimlerden de silemeyeceksiniz. Parlamentoda çoğunluğu kaybettiniz, yerelde de kaybedeceksiniz. Siz madem halk iradesini hiçe sayıyorsunuz, halk da sizi tanımayacak! Yok sayacak. Göreceksiniz bu seçimlerde AKP, bölgede bir tabela partisi haline gelecek.”

Mezopotamya Ajansı

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler