Buldan: 23 Haziran'da AKP'ye ders vereceğiz

Hakkari’de konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, HDP'nin seçim stratejisiyle ülkeyi yönetenlere ders verdiğini belirterek, "Demokrasi güçlerinin adayını desteklemek için 23 Haziran’a kadar çalışacağız. Yemeden, içmeden, uyumadan çalışacağız ki AKP’ye ders verelim" dedi.

Buldan: 23 Haziran'da AKP'ye ders vereceğiz

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan Kars ve Iğdır’ın ardından Hakkari’ye geçerek bayram ziyaretinde bulundu. Buldan ve partililer Özgürlük Meydanı’nda davul zurna ile karşılandı. Ardından Buldan ve beraberindekiler çarşı merkezinden HDP İl binasına kadar davul zurna eşliğinde yürüdü.

'Acının olduğu yerde bayram olmaz'

İl binasında konuşan HDP Eş Genel Başkanı Buldan uzun süredir bayram kutlayamadıklarını ve bayramları buruk geçirdiklerini söyledi. Buldan, “Acının ölümlerin olduğu yerde elbette bayram kutlanmaz. Ama hep yüreğimiz buruk bir şekilde bayram kutladık. Bu bayram diğer bayramlarda yaşadığımız o burukluğun, acının biraz daha gölgede kaldığı, geleceğe dair beklentilerin yüksek olduğu bir bayramdı. Bundan önce bayramları hep tecridin olduğu dönemlerde karşıladık. Bu bayram sizin seçtiğiniz bir milletvekilinin başlatmış olduğu ve 200 gün süren açlık grevleri sayesinde tecridin kısmen kırılmış, kaldırılmış olduğu bir bayrama denk gelmesi anlamlıdır. Sizin seçtiğiniz Hakkari milletvekili Leyla Güven büyük bir direnişin altına imza attı. Buradan ona selamlarımı ve sevgilerimi gönderiyorum” dedi.

'Leyla Güven kısa bir süre sonra Hakkari'ye gelecek'

Leyla Güven’in en kısa sürede Hakkari’ye geleceğinin müjdesini de veren Buldan, “Şu anda Leyla Güven ve onunla birlikte cezaevlerinde olan binlerce arkadaşımız aynı sevinci ve mutluluğu yaşıyorlar. Açlık grevleri neticesinde aile ve avukatlarla İmralı’da görüşmeler kısmen başlatılmıştır. Tecrit sadece İmralı’da değil, sadece Sayın Öcalan üzerinde değil tüm Türkiye’de insanları izole eden bir anlayış biçimidir. Tecrit ile bu ülkenin ne hale geldiğini hepimiz gördük. Tıkanan demokrasi kanallarıyla birlikte başkanlarımızın yerine atanan kayyumlar, tutuklamalar, barışı demokrasiyi dillendirenler ve özgürlüğü talep edenler maalesef cezaevindeler. Açlık grevi süreçlerinde bizlere birçok şeyi başaracağımızın sinyalleri de verildi. Demek ki istersek, büyük bir cesaret gösterirsek her şeyin üstesinden gelebiliriz” dedi.

'Stratejimiz yönetenlere ders vermiştir'

Hakkari’ye atanan kayyumun trilyonlarca borç bıraktığına işaret eden Buldan, “Böyle bir anlayışı Hakkari halkı kabul etmediğini 31 Mart seçimlerinde ortaya koymuştur. Hakkari halkı 31 Mart’ta verdiğimiz sözün arkasında durdu. Ne demiştik kayyumları göndereceğiz, batıda da kaybettireceğiz. Öyle de oldu. AKP’ye batıda kaybettireceğiz dedik ve onu da başardık. Özellikle Türkiye’yi yönetenlere bu strateji ders vermiştir. Sen Kürtleri yok sayarsan, sen onları inkar edersen, belediye başkanlarını milletvekillerini tutuklar rehin alırsan, belediyelere kayyum atarsan Kürtler ve demokrasi güçleri sana ders verir” diye konuştu.

 

'23 Haziran'ı iple çekiyoruz'

Ders verebilecekleri yeni bir tarihin de önlerinde olduğunu söyleyen Buldan, bu tarihin de 23 Haziran İstanbul seçimleri olduğunu söyledi. Buldan konuşmasını şöyle sonlandırdı: “Şırnak Belediyesini, Şemdinli’yi, Çukurca’yı, Uludere’yi gasp eden anlayışa ders vermek için 23 Haziran’ı iple çekiyoruz. İstanbul’da 31 Mart’taki tavrımızı 23 Haziran’da bir kez daha hayata geçireceğiz. Demokrasi güçlerinin adayını desteklemek için 23 Haziran’a kadar çalışacağız. Yemeden, içmeden, uyumadan çalışacağız ki AKP’ye ders verelim. Bunda sizlere de büyük görev düşüyor. İstanbul’da Şemdinlili, Hakkarili, Yüksekovalılar var, ulaşabildiğiniz herkese ulaşın 23 Haziran tarihinde herkesin sandığa gitmesini ve demokrasi güçlerine oy vermesini söyleyin. Türkiye’nin demokratikleşmesi, tıkanan demokrasi kanallarının açılması için 23 Haziran bizler için önemlidir. Hep birlikte kazanacağımıza yürekten inanıyorum.”

Yapılan konuşmaların ardından Buldan ve beraberindekiler Hakkari Belediye Eşbaşkanı Cihan Karaman’a tebrik ziyaretinde bulundu.

(Mezopotamya Ajansı)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler