Buca Kadın Platformu kuruldu

İzmir Buca’da kadınlar bir araya gelerek Buca Kadın Platformunu kurdu. Basın metnini okuyan Hülya Gürgör, tüm kadın kuruluşlarına ve kadınlara mücadeleyi birlikte büyütme çağrısı yaptı.

Buca Kadın Platformu kuruldu

İzmir Buca’da Buca Kadın Platformu kuruldu. Kadınlar Eğitim Sen 5 Nolu Şube ‘de bir araya gelerek, basın toplantısı düzenledi.

'Kadınların sessiz kalması mümkün değil'

Basın metnini okuyan Hülya Gürgör, ülkede her geçen gün kadına ve çocuğa yönelik şiddet, taciz ve tecavüzün arttığını, kazanılmış haklara yönelik saldırıların tüm şiddetiyle devam ettiğini söyledi. Günden güne artan cinsiyetçi politikaların kadın istihdamının azalmasına ve kadınların esnek ve güvencesiz işlerde çalışmasına yol açtığını belirten Gürgör, “Kadın emeği sadece ev içinde değil hayatın her alanında cinsiyetçi söylem ve politikalarla itibarsızlaştırılmakta ve yok sayılmakta, kadınları yedek iş gücü olarak gören sistem, "eşit işe eşit ücret" talebinin de görülmemesine neden olmaktadır. Bu inkâr ile birlikte işten atılmalarda ilk olarak kadınlar hedef alınmakta bu yüzden kadınlar üretim ilişkilerinin dışına itilerek ev içerisine ve “aileye” hapsedilmeye çalışılmaktadır. Biz kadınların bu duruma sessiz kalması mümkün değildir”dedi.

“Kadına yönelik saldırıların cezasız bırakılması, devlet korumasında kadınların öldürülmesi, bir insan hakkı olan yaşam hakkının kadınların elinden alınması, kadınların günden güne artan baskı ve şiddet ile karşılaşmasına yol açmaktadır. Mahkemelerde “o saatte orda ne işi vardı, o da şort giymeseydi, erkekliğime laf söyledi” gibi söylemler hafifletici sebep sayılmakta ve kadına yönelik şiddeti meşrulaştırmaktadır” diye konuşan Görgör, eğitim alanından da bahsederek çocuk yaşta evliliklerin önünün açıldığını ekledi.

'Eşitlik ve özgürlük taleplerimizle bir araya gelmeye devam edeceğiz'

Boşanma, nafaka ve kürtaj gibi temel haklar başta olmak üzere, kadınların anayasal haklarına yönelik saldırıların günden güne arttığını uluslararası sözleşmelerin yok sayıldığını ifade eden Gürgör, “Kadınların yanı sıra LGBTİ+lere yönelik nefret söylemleri, tutum ve davranışlar toplumun her alanında kendini baskı ve şiddet ile birlikte göstermektedir.  Biz kadınlar, tüm bu saldırılara karşı şimdiye kadar susmadık ve bundan sonra da susmayacağız. Hayatlarımıza yönelik bu sistematik saldırılara karşı her alanda eşitlik ve özgürlük talebiyle bir araya gelmeye devam edeceğiz” dedi.

'Tüm saldırılara karşı sesimizi yükseltelim'

Kadınların birlikteliğinin daha da güçlenmesinin önemli olduğunu söyleyen Gürgör, “Hayatlarımız ve haklarımız için bugün daha kararlı ve birlikte mücadele alanlarını genişletmek için Buca Kadın Platformu adıyla bir araya geldik. Tüm kadınlara ve kadın örgütlerine çağrımızdır: Hayatlarımıza ve haklarımıza yapılan tüm bu saldırılara karşı bir araya geliyor, sesimizi yükseltiyor ve biliyoruz ki gücümüz birliğimizdir, bu yüzden “ Kadın Dayanışması Yaşatır” diyoruz” diye konuştu.

(Evrensel)

Son Haberler

Popüler Haberler