Brezilyalı karikatürist Latuff: ‘Erdoğan Türkiye’yi göz göre göre diktatörlüğe sürüklüyor’

Erdoğan ve Türkiye’yle ilgili karikatürleriyle tanınan Brezilyalı karikatürist Carlos Latuff, siyasi karikatürler çizmeye devam edeceğini söyleyerek Erdoğan’ın Türkiye’yi diktatörlüğe sürüklediğini belirtti.

Brezilyalı karikatürist Latuff: ‘Erdoğan Türkiye’yi göz göre göre diktatörlüğe sürüklüyor’

Erdoğan ve Türkiye’yle ilgili karikatürleriyle tanınan Brezilyalı karikatürist Carloss Latuff, Kronos.news’e verdiği röportajda mükemmel dünyada siyasi çizerlerin olmayacağını belirterek, siyasi karikatürler çizmeye devam edeceğini söyledi.

Latuff, Rüya Karlıova’nın motivasyonunun ne olduğu sorusuna “Bazı karikatürler ve konular var ki temel motivasyonum tamamen estetik oluyor ama çoğunlukla ürettiklerim siyaset çıkışlı diyebilirim. Aslında, benim işimde siyaset önce geliyor, estetik bir anlamda ikincil kalıyor. Bazı karikatürlerim teknik olarak daha çok geliştirilmiş oluyor, bazılarıysa daha basit, ama en önemlisi verdikleri mesaj elbette” yanıtını verdi.

“Hicivin ve mizahın yasadışı olduğu bir yer demokrasi olarak düşünülemez”

Latuff, Türkiye’de kendisini en çok etkileyen olayın “düşünce özgürlüğüne karşı açılan savaş, gazetecilerin, avukatların, muhaliflerin ve Musa Kart gibi çizerlerin tutuklanması” olduğunu belirtti. Latuff, Türkiye’de kendisini en çok etkileyen olayın “Düşünce özgürlüğüne karşı açılan savaş, gazetecilerin, avukatların, muhaliflerin ve Musa Kart gibi çizerlerin tutuklanması” olduğunu belirtti” dedi.

Brezilya siyasetinde Dilma Rousseff’in görevden alınmasının muhalefetin siyasi bir hamlesi olduğunu ve yolsuzlukla mücadele kampanyasına yapılan bir darbe olduğu değerlendirmesini yapan Latuff, “Michel Temer’in başkanlığında, 1500 yılından beri Brezilya’yı yöneten geröek kleptokrasinin bütün pis işleri meydana çıktı” dedi.

“Erdoğan’ın emperyal arzuları var”

Ayrıca Türkiye’yle Brezilya arasında çok benzerlik görmediğini belirten Latuff, Brezilya’nın genç bir ülke olduğunu belirtti. Latuff şu ifadeleri kullandı:

Türkiye’nin şimdi Erdoğan yönetimi altında emperyal arzuları var, Osmanlı İmparatorluğu dönemini canlandırmak istiyor.

Brezilya, benim zavallı Brezilyam, hâlâ bir sömürge, eskiden Portekiz’in sömürgesiydi, şimdi yabancı ekonomik çıkarların. Brezilya’yı bu şekilde tutmaya çalışan bir oligarşi tarafından yönetildik ve yönetiliyoruz, 21. yüzyılda bile.

Ortadoğu ile ilgili “kriz mi yoksa umut mu görüyorsunuz” sorusuna ise “Süper güçlerin elinde ve bütün dünya için en büyük petrol ihracatçısı olarak, Ortadoğu’yu da aynı sömürgeci, emperyalist siyasetin elinde acı çekerken görüyorum” yanıtını verdi.

“Mükemmel dünyanın siyasi çizerleri olmaz”

Karlıova “Böyle bir dünyada çizmeye devam eder misiniz yoksa bir karikatürist çizmek için kriz, acı ve karmaşaya mı ihtiyaç duyar? Nasıl olur huzur ve barış dolu bir karikatür” sorusuna ise Latuff şöyle yanıt verdi:

Mükemmel bir dünyanın siyasi çizerleri olmaz çünkü o zaman eleştireceğimiz konular da olmaz. Siyasi karikatüristin temel var olma sebebi savaş, çatışmalar, toplumsal eşitsizlik gibi konulardır. Barış dolu bir karikatür nasıl olur bilmiyorum doğrusu, çünkü şimdiye kadar dünyada hiç gerçek barışı yaşamadık ve yaşayacağımızdan da emin değilim.

Bazı zamanlar eleştiri aldığı hatta “Yahudi düşmanı” olmakla suçlandığını belirten Karlıova, “Siyasi duruşunuzla sanatınız arasında nasıl bir denge koruyorsunuz” sorusuna yanıt olarak Latuff şunları söyledi:

Yahudi düşmanlığı nefrettir, İslam düşmanlığı ve homofobi gibi… Hâlâ mevcut ve ona karşı savaşılması gerekir. Ancak İsrail lobisi Yahudi düşmanlığını İsrail’in Filistin’deki ayrımcılığı konusundaki eleştirileri geçersiz kılmak, suç haline getirmek için bir silah olarak kullanıyor. Bu lobi karikatürlerime ne kadar “Yahudi düşmanı” derse desin, çizgilerimle Filistinlileri desteklemeye devam edeceğim.

Latuff, kendisine otosansür olarak uygulayıp uygulamadığı sorulduğunda ise “Bazen dikkat etmeye çalışıyorum ama hiçbir zaman siyasi karikatürler yapmaktan geri durmayacağım, konular ne kadar hassas olursa olsun” yanıtını verdi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler