Brezilyalı kadınlar: Hayatımız için faşizme de maçoizme de hayır!

Eylül ayı başında bir milyon kadının faşist, kadın düşmanı, homofobik, transfobik başkan adayı Jair Bolsonaro’ya karşı bir araya gelerek oluşturdukları “Bolsanaro’ya Karşı Birleşik Kadınlar” adlı internet sitesinin yaptığı çağrıya uyan on binlerce Brezilyalı 29 Eylül’de onlarca kentte kadınların önderliğinde sokaklara çıktı.

Brezilyalı kadınlar: Hayatımız için faşizme de maçoizme de hayır!

#Fascismonao #machismonao #elenao #FascismoNunca #ÉPelaVidaDasMulheres (faşizme hayır, maçoluğa hayır, o olmaz, faşizm asla, kadınların hayatları için) gibi etiketlerin dünya çapında kullanıldığı eyleme, Brezilya’nın yanı sıra Avustralya, Kanada, ABD, Fransa, İspanya, Arjantin, Portekiz ve İsveç’te de binlerce kişi sokaklara çıkarak destek verdi.

Bolsonaro’ya karşı birleşen kadınlar

Eylemlerin ulaştığı kitlesellikte kuşkusuz Sosyal Liberal Parti’nin eski yüzbaşı başkan adayı Bolsonaro yandaşlarının iki hafta önce “Bolsonaro’ya Karşı Birleşik Kadınlar” sitesine karşı başlattığı siber saldırının kurulan onlarca yeni Facebook sitesiyle püskürtülmesinin de önemli bir payı oldu. 16 Eylül günü gerçekleştirilen siber saldırının ardından sayısız yeni facebook hesabı ve protesto çağrısı oluşturan Brezilyalı kadınlar, tıpkı Yunan mitolojisinde kesilen başının yerine iki yeni baş büyüten Lerna’nın Hidrası gibi saldırılara yanıt vererek çağrıyı büyüttüler.

En az 18 eyalet başkentinde ve 65 kentte haftalardır kadınların önderliğinde eylemler düzenleyen Brezilya muhalefeti 29 Eylül öncesinde 299 ayrı çağrı merkezi yaratmış oldu. Eylem çağrısı Brezilya sınırlarını aşarken, Brezilyalı toplumsal hareketlerin ve siyasal partilerin yanı sıra, eylemlerin örgütlenmesinde birçok bağımsız kadın ve yurttaş girişimi de aktif biçimde yer aldı.

Vukuatlı bir başkan adayı

İlk turu 7 Kasım’da yapılacak başkanlık seçimlerine aday olan 63 yaşındaki eski yüzbaşı Bolsonaro’nun kadınları çıldırtan vukuatları arasında İşçi Partili Kongre üyesi Maria do Rosario’ya “Sana tecavüz etmem, çünkü bunu hak etmiyorsun” diye hakaret etmek; kadınların düşük ücretli çalıştırılmasını desteklemek; televizyonda “dört oğlum var, güçten düşünce beşincisi kız oldu” ve “1964-1985 yılları arasındaki Brezilya askeri diktatörlüğünün ‘hatası’ solcuları öldürmeyip işkence yapmaktı”, “eşcinsel olmalarının nedeni yeterince dayak yememiş olmaları” gibi açıklamalar yapmak var.

Bolsonaro, kişisel silahlanma yasalarını serbestleştirmeyi; Brezilya’nın zaten son derece vahşi olan sokak suçlarıyla polisiye mücadele yöntemlerini daha da sertleştirmeyi; şu anda 18 olan hapse girme yaşını düşürmeyi; zenginlerden kesilen vergileri azaltmayı; insan hakları örgütlerine verilen devlet teşviklerine son vermeyi; ciddi bir kölecilik geçmişi olan ülkede siyah Brezilyalılara yönelik sosyal politikaları sona erdirmeyi; kadına yönelik şiddet yasalarını budamayı vadediyor. Kiliseyle yakın ilişkiler içinde olan, kürtaj hakkına karşı çıkan ve kendisini “yolsuzluğa bulaşmamış temiz bir politikacı, bir mit” olarak sunan ırkçı, faşist, kadın düşmanı, homofobik Bolsonaro’nun sloganı ise tam da kendisinden beklenebileceği gibi “Brezilya her şeyin üstünde! Tanrı her şeyin üstünde!”

Milyonlar sokakları doldururken

Üç hafta kadar önce kampanya sırasında akli dengesi bozuk biri tarafından bıçaklandıktan sonra hastaneye kaldırılmasının ardından birinci sıraya yükselen Bolsonaro ise milyonlar sokakları doldururken taburcu oldu ve evine dönerken, kendisinin kazanmadığı bir seçimi meşru kabul etmeyeceğini ilan ederek, büyüyen muhalefet karşısında çamura yatmaya başladı. Kadın hareketinin önderliğinde büyüyen muhalefeti “Kadınlar Bolsonaro ile birlikte” hashtagleriyle püskürtmeye çalışsa da, son eylemlere birçok muhafazakâr kadının da dâhil olduğu gözleniyor.

Kadın Savunması

Etiketler: Brezilya, Kadınlar, Eylem

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler