Brezilya'da mafya salgına karşı sokağa çıkma yasağı ilan etti

Hükümetin sokağa çıkma yasağı ilan etmemesi üzerin mafya gecekondu mahallelerinde yaşayanlara "akşam 8'den sonra evlerinden çıkmamaları" yönünde talimat veren mesajlar attı.

Brezilya'da mafya salgına karşı sokağa çıkma yasağı ilan etti

G1 adlı yerel medya portalının haberine göre mayfa mesajları Rio das Pedras, Muzema and Tijuquinha bölgelerinde yaşayanlara yolladı.

Mmesajlarda, "Rio das Pedras, Muzema and Tijuquinha sakinlerinin dikkatine! Saat 20.00'den itibaren sokağa çıkma yasağı ilan edilmiştir. Bu dakikadan sonra sokakta görülenlere uyarılara uyma dersi verilecektir" ifadeleri kullanıldı.

Diğer bir mesajda ise "Biz halk için en iyisini istiyoruz. Eğer hükümetin bunu yapacak kapasitesi yoksa organize suç çeteleri duruma el atacaktır" yazıldı.

 

Rio’da 191 Covid-19 vakası var

Rio de Janeiro'da salgının yayılmasını önlemek için atılan adımlar, kara ve demir yolu ulaşımının azaltılmasını, gemi seferlerine kısıtlama getirilmesini kapsıyor. Henüz sokağa çıkma ile ilgili bir yaptırımın olmadığı eyalette 191 Covid-19 vakası bulunuyor.

 

Bolsonaro'ya koronavirüs protestosu

Brezilya'da milyonlarca kişi, Devlet Başkanı Jair Bolsonaro'yu koronavirüs salgınının karşı gerekli önlemleri almadığı gerekçesiyle balkonlarda tencere tava çalarak protesto etti.

Latin Amerika ülkelerinde yayın yapan televizyon kanalı Telesur'un internet sitesindeki habere göre, bölgede koronavirüsten çok etkilenen ülke olan Brezilya'nın Sao Paulo ve Rio de Janeiro kentlerinde, milyonlarca Brezilyalı tencere ve tavalarla balkonlara ve camlara çıkarak, ışıkları yakıp söndürerek Bolsonaro'nun istifasını istedi.

 

Bolsonaro “histeri ve kuruntu” demişti

Yeni tip koronavirüse karşı alınan önlemleri daha önce "histeri ve kuruntu" olarak nitelendiren Bolsonaro, 18 Mart'ta ise maske takan bazı bakanlarıyla birlikte yaptığı açıklamada, salgının yayılmasını önlemek için acil durum tedbirlerini, ekonomiyi ve dar gelirli aileleri desteklemek amacıyla mali yardım paketini duyurmuştu.

Sao Paulo ve Rio de Janeiro'da milyonlarca kişi, Bolsonaro'nun televizyonda yayınlanan konuşması sırasında, ellerinde tencere ve tavalarla balkonlara ve camlara çıkmış, ışıkları yakıp söndürmüştü. Bolsonaro'nun istifasını isteyen eylemciler protestolarına akşam daha geniş katılımla devam etmişti.

Nüfusu 210 milyona yaklaşan ülkede bin 967 kişide tespit edilen koronavirüs nedeniyle 34 kişi hayatını kaybetti.

grjnN0

 

(Euronews)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler