Brezilya’da 50 kişinin öldüğü barajın sorumlusu: Ölen halk değil, bizim işçiler

Brezilya'da 50 kişinin ölümüne neden olan barajı işleten şirketin sahibi ölenlerin çoğunun şirket çalışanı olduğunu söyleyerek tepki topladı. Alarm sisteminin neden çalışmadığını açıklayamadı.

Brezilya’da 50 kişinin öldüğü barajın sorumlusu: Ölen halk değil, bizim işçiler

Brezilya’da en az 50 ölü ve 300’den fazla kaybın olduğu ama resmi rakamların açıklanamadığı felaketle ilgili soruşturma sürüyor. Bölgede demir cevheri çıkaran şirkete bağlı ve taşeron olmak üzere toplam 300 çalışanın olduğu açıklandı. Felaketin sorumlusu olan şirketin başkanı, “Ölen halk değil, bizim işçiler” dedi.

Brezilya’daki felakette kaybolanların en az 100’ünün çamurun içine gömülen ama halen ulaşılamayan kafeteryada olduğu bildirildi. Aynı şirket 2015’te meydana gelen benzeri felaketin de sorumlusu olarak kabul ediliyor.

‘Sayı büyüyebilir’

Felakete neden olan barajın işletmecisi Vale S.A.’nın başkanı Fbio Schvartsman, Beja Madenindeki barajın yıkıldığını söyledi. Yaşanan felakette ölenlerin pek çoğunun çevre halkından çok kendi çalışanı olduğunu söyleyerek tepkileri azaltmaya çalıştı. Schvartsman; “Bu sefer insani bir trajedi. Muhtemelen çok sayıda mağdurdan bahsediyoruz, Kaç tane olduğunu bilmiyoruz. Ama büyük bir sayı olacağını biliyoruz” itirafında bulundu.

2015’teki felaketin sorumlusu da aynı şirket

Minas Gerais Eyaletinde 5 Kasım 2015’te benzeri bir felaket yaşandı. Mariana kentinde yaşanan felakette 17 kişi öldü. Bento Rodrigues Baraj Felaketi olarak hatırlanan olayın sorumlusu da dün yaşanan felaketin sorumlusu olan Vale S.A şirketinin ve BHP Billiton arasındaki ortak girişim olan Samarco Mineraço SA’ydı.

Vale S.A., Brezilya merkezli bir metal ve madencilik şirketi. 1942’de kurulan şirket 1997’de özelleştirildi. Merkezi Rio De Janeiro’da bulunan Vale, dünyanın en büyük demir cevheri ve nikel üreticisi. Vale ayrıca manganez, ferro alaşımlar, bakır, boksit, potaş, kaolin ve kobalt da üretmekte. Şirket 76 binden fazla çalışanıyla, dokuz hidroelektrik santrali ve geniş bir demiryolu, gemi ve liman ağının da işletmecisi. 

(Sputnik)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler