Brexit anlaşmasının oylaması 15 Ocak'ta yapılacak

İngiltere parlamentosunda Aralık ayında ertelenen Brexit oylaması için yeni tarih belli oldu. Anlaşmanın son hali parlamentoda 15 Ocak'ta oylanacak.

Brexit anlaşmasının oylaması 15 Ocak'ta yapılacak

İngiltere Başbakanı Theresa May'in Brexit anlaşması İngiltere Parlamentosu tarafından 15 Ocak ya da 16 Ocak'ta oylanacak.

İngiltere 29 Mart'ta Avrupa Birliği'nden ayrılacak, ancak ayrılma sürecinin koşulları hakkında henüz anlaşmaya varılmadı. Başbakan May reddedileceği sebebiyle 11 Aralık'ta yapılması gereken oylamayı Ocak ayının ortasına ertelemiş ancak tarih belirtmemişti.

May'in anlaşması onaylamazsa İngiltere "belirsizlikte" kalacak. 

6 Ocak Pazar günü BBC'ye konuşan Başbakan May Brexit anlaşması parlamento tarafından reddedilirse İngiltere'nin "belirsiz bir durum içinde" kalacağını söylemişti: 

"Belirsiz bir durum içinde olacağız. Parlamentoda nasıl bir tepki göreceğimizi henüz söylemenin mümkün olduğunu düşünmüyorum."

Anlaşma parlamentoda 9 Ocak Çarşamba günü tartışılmaya başlanacak. May parlamentonun Brexit sürecinin geri kalanında daha çok söz sahibi olacağını ve anlaşmasının reddedilmesinin İngiltere'nin çıkışını engelleyebileceğini söyledi.

Anlaşma tekrar tekrar oylanamayacak

Parlamento kuralları May'in reddedilme olasılığı yüksek olan Brexit anlaşmasını, reddedilmesi durumunda tekrar oylamaya sunmasını engelliyor.

May milletvekillerini birden çok kez oylama yapmaya zorlayacağını ima etti. BBC'den Andrew Marr'ın anlaşma reddedilirse anlaşmayı tekrar oylamaya açması hakkındaki sorusuna şu yanıtı verdi:

"Alternatifin ne olduğunu söylemek anlaşmaya karşı çıkanların işi ve şimdiye kadar kimse tüm konuları kapsayan, referandum sonucundaki kararı gerçekleştirecek bir alternatif sunmadı."

Etiketler: brexit, Oylama, İngiltere

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler