Borusan’da işçi düşmanlığı: İşten atılan 70 işçiye 'Haklarından vazgeç' baskısı, kalanlara tehdit

Borusan grubu, ekonomik kriz gerekçesiyle 70 kişiyi işten attı. İşten atılanlara hukuki haklarından vazgeçme karşılığında “teşvik” teklif edildi, reddedenlerden “kara liste” yapıldı, motivasyon toplantıları ise yerini tehdit toplantılarına bıraktı.

Borusan’da işçi düşmanlığı: İşten atılan 70 işçiye 'Haklarından vazgeç' baskısı, kalanlara tehdit

Ekonomide yüksek enflasyon-yüksek döviz-yüksek faiz sarmalında kriz derinleşirken, şirketler işten atmalara ve işçi haklarını tırpanlamaya hız kazandırdı.

Otomotiv ve makine distribütörlüğü, çelik üretimi, lojistik ve enerji sektörlerinde faaliyet gösteren ve 2017’de 4,7 milyar dolar ciro elde eden Borusan grubu peş peşe işten çıkarmalar yapmaya başladı.

İşten attılar, ‘teşvik’ teklif ettiler, reddedenlerden kara liste yaptılar

soL’un haberine göre; ABD’li Caterpillar ile ortak olan Borusan Makine ve Güç Sistemleri AŞ, 60 işçinin işine son verirken, Borusan Danışmanlık’tan da 10 kişi işten atıldı.

Farklı departmanlardaki işçilere, yüz yüze yapılan görüşmelerde “ekonomik kriz gerekçesiyle pazarın daraldığı, şirketin küçülme kararı aldığı” söylendi. İşçilerden “teşvik” karşılığında işe iade davası açma, işsizlik maaşı alma gibi haklarından vazgeçmeleri de teklif edildi, teklifi kabul etmeyenlerden “kara liste” oluşturuldu.

Motivasyon toplantılarından tehdit toplantılarına

Şirketin ekonomik kriz emarelerinin görülmesiyle birlikte “Şirkete güvenin, özveriyle çalışın, firesiz atlatacağız” mesajlı motivasyon toplantıları, yerini “Konforlarını bozmayanlarla yollarımızı ayıracağız” denilen tehdit toplantılarına bıraktı. Toplantılarda Antalya ve Bursa lokasyonlarının yakın zamanda kapatılabileceği belirtildi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler