Bornovalı sinemacılar festivallerden ödüllerle dönüyor

Bornova Belediyesi Dijital Film Atölyesi’nde aldıkları eğitimin ardından sinema sektörüne adım atan isimlerin yaptığı filmler, 2017 yılında da dünyanın dört bir yanındaki festivallerde gösterildi ve ödüller kazandı.

Bornovalı sinemacılar festivallerden ödüllerle dönüyor

Bornova Belediyesi’nde başlayan sinema eğitimine İstanbul Işık Üniversitesi Sinema Televizyon Bölümü'nde devam eden Umut Heval Çerkes, “Mutlu Kedi”,  İstanbul Kültür Üniversitesi İletişim Tasarımı Bölümü'nü kazanan Berkay Hasbay ise “Tel” isimli filmiyle Dijital Film Atölyesi’nin gururu oldu.

2011 yılında sinema eğitimi vermeye başlayan Bornova Belediyesi Film Atölyesi’nde 2012-2014 yılları arasında eğitim alan Umut Heval Çerkes ve Berkay Hasbay, kurmaca dalında çektikleri “Mutlu Kedi” ve “Tel” isimli kısa filmlerle 2017 yılında büyük başarı elde etti.

Mutlu Kedi Umut Heval Çerkes, yönetmenliği yaptığı Aziz Nesin'in “Mutlu Kedi” adlı öyküsünden uyarladığı kurmaca kısa filmle, 8. Lions Kısa Film Yarışması’nda Osman F. Seden Özel Ödülü’nün sahibi olurken, 7. Suç ve Ceza Film Festivali’nde finale aldı. Aynı film, 3. SEECS Kısa Film Festivali ile 3. Marmaris Kısa Film Festivali gösterim seçkisine girdi.

Berkay Hasbay ise “Tel” adlı filmi ile FROSTBITE International Film Festivali’nde En İyi Öğrenci Filmi Ödülü, Eurasia International Monthly Film Festivali’nde 15 Dakika Altı En İyi Kısa Film Ödülü,  European Cinematography AWARDS (ECA), En İyi Kurmaca Kısa Film Ödülü, Five Continents International Film Festival’de ise En İyi Genç Kadın Oyuncu Mansiyon Ödülü kazandı. Savaşın gizli yüzünün küçük bir kız çocuğunun yaşadıkları üzerinden anlatıldığı film, 24. Adana Film Festivali, Dea Open Air Uluslarası Film Festivali, Sose Uluslararası Film Festivali, Rivne Uluslararası Film Festivali, Universal Film Festivali, Arte Mare - Mediterranean Uluslararası Film Festivali, Small Axe @Tolpuddle Radikal Film Festivali, Roma Cinema Doc Uluslararası Kısa Film Festivali, TMFF - The Monthly Film Festivali ve Barcelona Planet Film Festivali’nde ise finale kalma başarısını gösterdi. Tel, 10. Yıldız Kısa Film Festivali’nde ise gösterim seçkisine girdi. Umut Heval Çerkes, Dijital Film Atölyesi'de aldığı eğitimin ardından İstanbul Işık Üniversitesi Sinema Televizyon Bölümü'nü, Berkay Hasbay ise İstanbul Kültür Üniversitesi İletişim Tasarımı Bölümü'nü kazanmıştı.

Bu arada kursiyerlerinin başarılarına ek olarak Dijital Film Atölyesi eğitmenlerinden Nesli Özalp Tuncer'in 2016 yılında KısaKes Kısa Film Pitching Platformu tarafından Yapım Desteği kazanan kısa metraj belgesel projesi "Dönüş" filminin de yapımı tamamlandı. Filmin, yoğun ilgi çeken galası, 27 Eylül 2017'de İstanbul Ortaköy Feriye Sineması'nda yapıldı. Yönetmenin, ailesinin Türkiye-Yunanistan mübadele hikayesini anneanne-torun ilişkisi üzerinden anlattığı otobiyografik belgeselin yurt içi ve yurt dışı festival başvuruları devam ediyor.

İz Gazete

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler