Bolu’da HDP binasına 3’ncü saldırı: Bina ateşe verilmek istendi!

Bolu'da HDP binası 3'ncü defa saldırıya uğradı. Saldırganlar kapıya yanıcı bir madde dökerek binayı yakmak istedi. Vali Yardımcısı'nın kendisiyle görüşen HDP'lilere 'terörle iltisaklısınız' dediği belirtildi.

Bolu’da HDP binasına 3’ncü saldırı: Bina ateşe verilmek istendi!

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bolu il binası 3'üncü kez saldırıya uğradı. İl binasının kapısını zorlayan kişiler kapıyı açamayınca binayı yakmak istedi. Saldırının ardından olayı anlatan HDP Bolu İl Eşbaşkanı İbrahim Yolci, gece binadan ayrıldıktan sonra binanın kapısına yanıcı bir jel dökülerek ateşe verilmeye çalışıldığını söyledi.

'Can güvenliğimiz yok ama çalışmaya devam edeceğiz'

Sabah güvenlik şubeye ifadeye çağrıldığını belirten Yolci, "İki kişi gözaltına alınmıştı. Şikayetçi olduk" dedi. Yolci, polislerin gözaltındakileri, "Bunlar iki sarhoş ne yaptıklarını bilmiyorlar, ne yapacakları belli olmaz" diye savunduğunu belirtti. Bina içerisinde hasar olmadığını ancak binanın kapısının kullanılamaz olduğunu söyleyen Yolci, can güvenliklerinin olmadığını ancak tüm baskılara rağmen çalışmaya devam edeceklerini belirtti.

‘Tüm partilerle tokalaşıp mutabakata vardık'

HDP Bolu İl Eşbaşkanı Yolci, seçimlerin start almasıyla birlikte tüm partilerin, Valilik, Jandarma ve Emniyet ile toplantı aldıklarını, bu toplantıda partilerin el sıkışarak, seçimlerde belirlenen yerlerde bayrak asılması mutabakatına vardıklarını söyledi. Tüm partilerin seçim kampanyası sırasında bayrak asmalarının ardından kendilerinin de bayraklarını il binalarına astıklarını ve sonrasında saldırıların başladığını belirtti. 

Bolu Vali Yardımcısı, HDP'lilere 'terör ile iltisaklısınız diyor'

Daha önce de parti binalarına asılan bayrakların yakılmasının ardından Valiliğe gittiklerini ve Vali Yardımcısı ile görüştüklerini söyleyen Yolci şöyle dedi: "Vali yardımcısına ben ve vekil adayları birlikte gittik. Görüşmemizde Vali Yardımcısı "Sizin üst düzey yöneticileriniz terörden tutuklu. Burada 290 kişi sizden 'terör' tutuklusu var. Terörle aranıza mesafe koymadığınız için buranın hassasiyeti var' şeklinde konuştu. Bize ‘bayraklarınızı asmayın’ demeye getirdi. Siyasi parti olduğumuzu, Valiliğin kararı olduğunu söyledik ve çıktık. Güvenliğimizin sağlanmasını istedik."

Görüşmeden yarım saat sonra binaya saldırı 

Valilikten ayrıldıktan 20 dakika sonra HDP Bolu milletvekili adayı Gönül Baş'ın kent merkezinde alış veriş yaparken saldırıya uğradığını kaydeden Yolci, "En son binamız yakılmaya çalışıldı" diye konuştu. Saldırılar sırasında Bolu halkının da saldırganlara tepki gösterdiğini ifade eden Yolci, "Bolu halkı saldırılardan rahatsız bizden değil. Tüm partiler gibi bizim de seçim çalışmamızı yapmamızı istiyor" dedi.

‘Suç duyurusunda bulunacağız’

HDP'ye yönelik artan saldırılar üzerine HDP Genel Merkezi tarafından kente gönderilen avukat Raziye Turgut, suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi. Saldırıların organize bir şekilde yapıldığından şüphelendiklerini belirten Turgut, "Saldırıya uğrayan tüm partililer adına kapsamlı suç duyurusunda bulunacağız. Saldırılar sırasında MHP milletvekili adayının da bayrak yakma olayına karıştığı bilgisi var. Tüm saldırganlar ve yaşanan idari ve kolluk kuvvetlerinin görevi ihmali hakkında da kovuşturma için suç duyurusunda bulunacağız. Ayrıca partililerin can güvenliği olmadığı için koruma talebinde bulunacağız" ifadelerinde bulundu.

Etiketler: Bolu, HDP, saldırı

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler