Bolu’da 51 bin hektarlık arazi rant için imara açıldı

Bolu’da 51 bin hektarlık arazi rant için imara açıldı

Rant uğruna doğanın talan edilmesiyle Hopa’da yağmur felakete dönüşürken bir rant projesi de Bolu’dan geldi. Bolu’da aralarında orman arazilerinin de bulunduğu 51 bin hektarlık yeşil alan, turizm yatırımları için imara açıldı.

Bolu’da aralarında orman arazilerinin de bulunduğu 51 bin hektarlık yeşil alan, turizm yatırımları için imara açıldı. Bolu Valisi Aydın Baruş ise uygulamayı, tahsis edilen alanın Bolu’nun toplam ormanlarının binde beşini geçmediğini iddia ederek savundu.

Bolu’da aralarında orman arazilerinin de bulunduğu yaklaşık 51 bin hektarlık yeşil alan turizm gelişim bölgesi ilan edilerek turizm yatırımları için imara açıldı. Bolu Valisi Aydın Baruş, turizm bölgesi ilan edilen bölgelerde turizm yatırımlarına teşvikler verileceğini belirterek, uygulamayı “Yatırım için tahsis ettiğiniz ormanlık alan o ilin toplam ormanlarının binde beşini geçmiyor. Yapılacak yatırımlarda da ormana kalıcı zararlar verecek bir durum kesinlikle söz konusu olmayacak” iddiasıyla savundu.

Bolu’da Köroğlu dağlarının eteklerinde bulunan Kartalkaya Kayak Merkezi ile Karacasu Termal Turizm Merkezi arasında kalan yaklaşık 51 bin 450 hektarlık yeşil alan “Köroğlu Dağı Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi” ilan edildi.

Konuyla ilgili Bakanlar Kurulu’nun kararı da Cumartesi günü Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Bolu Merkez, Dörtdivan, Kıbrıscık ve Seben ilçelerinin sınırları içinde kalan ve Abant’ın 7 katı büyüklüğünde olan Seben Taşlıyayla Gölü ile Aladağ Göleti ve kamp alanlarını da kapsayan yaklaşık 51 bin 450 hektarlık yeşil alan doğa ve turizm yatırımları için teşvik kapsamına alınarak imara açıldı. Bölge içerisinde kalan Gölcük, Aladağ Göksü ve Beşpınarlar Tabiat Parkları ise teşvik kapsamı dışına alınarak, bu alanlarda yapılaşmanın önüne geçildi.

Etiketler: Bolu, İmar, Rant

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler