Bolivya'da ırkçı çeteler ve polis devrimciler ile yerli halka saldırıyor

ABD’nin desteğiyle, karşı devrimci güçlerin ve ordunun harekete geçmesiyle darbe girişiminin yaşandığı Bolivya’da ırkçı çetelerin polis eşliğinde yerli halka ve devrimcilere saldırdığı görüntüler ortaya çıktı

Bolivya'da ırkçı çeteler ve polis devrimciler ile yerli halka saldırıyor

ABD’nin desteğiyle, karşı devrimci güçlerin ve ordunun harekete geçmesiyle darbe girişiminin yaşandığı Bolivya’da ırkçı çeteler polis  ve asker eşliğinde halka ve devrimcilere saldırıyor. Solcuların, yoksul yerlilerin yaşadığı mahallelerde ev baskınları düzenleniyor.

 

 

 

 

Bolivya’da neler oluyor:

ABD Emperyalizmi Venezuela’nın ardından, Bolivya’da yerli halkların tercihlerine karşı darbe girişiminde bulunuyor. ABD, Latin Amerika’daki anti-emperyalist “Bolivarcı Devrim”in liderlerinden Sosyalizme Doğru Hareket (MAS) kurucusu Evo Morales’in Bolivya halkı tarafından 4. kez Başkan olarak seçilmesinin ardından ülkedeki karşı devrimci güçleri harekete geçirdi.

Bir Bolivya yerlisi olan Evo Morales’in kurucu lideri olduğu MAS 2006 yılında gerçekleşen seçimlerde iktidarı kazanmış ve Morales yüzde 53,7’lik destekle başkan seçilmişti. İktidara geldikten sonra ülkenin önemli yeraltı ve yerüstü kaynaklarını kamulaştıran, suyun ticarileşmesinin önüne set çeken, demokratik ve ekolojik bir Anayasa yapan, ülkenin yoksul köylüleri, işçileri ve işsizleri için refah düzeyin önemli ölçüde arttıran Morales, artarda 2009’daki seçimlerde yüzde 64, 2014’te de yüzde 61,63’lük destekle başkan seçildi.

5 yıllık görev süresinin ardından 20 Ekim 2019’da 4. Kez aday olarak seçimlere giren Morales önemli bir oy kaybına rağmen ABD emperyalizmin, ülkedeki para babalarının ve gerici odakların desteğini alan rakibi Carlos Mesa’dan 11 puan fazla oy alarak yüzde 47,8 oy oranıyla başkan seçildi.

Morales’in 4. Kez başkan seçilmesinden ardından ise zaten uzun süredir Morales iktidarını tehdit eden ABD, Bolivya’daki karşı devrimci, gerici unsurları sokağa çıkartarak askeri darbe için zemin hazırladı.

ABD destekli karşı devrimci odaklar benzer bir ayaklanmayı 2008 yılında da gerçekleştirmiş ancak sonuç alamamışlardı. Bu kez karşı devrime Silahlı Kuvvetler içerisinden de destek geldi ve Bolivya Silahlı Kuvvetler Genelkurmay Başkanı Williams Kaliman Evo Morales’i istifaya davet eden bir muhtıra ilan etti.

Sosyalizme Doğru Hareket lideri olan ve 4. kez devlet başkanı seçilen Evo Morales, askeri darbe ve ardından gelişebilecek bir iç savaş ortamını engellemek için istifa ederek yeni bir seçim sürecini başlattığını ilan etti.

ABD emperyalizmi ve Bolivya’daki karşı devrimci hareketin liderleri mağlup Devlet başkanı adayı Carlos Mesa ve sağcı organizasyon Sivil Komiteler’in lideri Luis Fernando Camacho istifa ve seçimi yenileme kararıyla yetinmeyeceklerini, Morales aday olmayacağını da açıklayana kadar sokakları terk etmeyeceklerini duyurdular.

Bolivya'nın İkinci Senato Başkan Yardımcısı Jeanine Añez, Evo Morales'in istifasının ardından kendisini 'geçici devlet başkanı' ilan etti. Bunun üzerine Morales twitterdan yaptığı açıklamada, “Añez'in kendisini 'geçici devlet başkanı' olarak ilan etmesini kınayarak, yaşananları 'bariz bir saygısızlık' ve 'anayasanın ihlali' olarak nitelendirdi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler