Boğaziçi'ndeki Afrin protestosunda gözaltına alınan öğrenciler adliyede

Boğaziçi Üniversitesi’nde Zeytin Dalı Harekatı’nı protesto eylemi sonrasında gözaltına alınan 16 öğrenci adliyeye sevk edildi.

Boğaziçi'ndeki Afrin protestosunda gözaltına alınan öğrenciler adliyede

Gözaltındaki öğrencilerin emniyetteki işlemleri tamamlandı. Gözaltılar İstanbul Çağlayan’daki adliyeye götürüldü.

Öğrencilerin aileleri ve arkadaşları adliye önünde ‘Eğitim hakkın engellenemez’ yazılı pankartın arkasında toplandı.

Grup adına konuşan Tilbe Akın, öğrencilerin ‘demokratik hakkı’nı kullandığını belirterek 22 Mart-3 Nisan tarihlerinde toplamda 26 öğrencinin gözaltına alındığını, 10’unun farklı tarihlerde serbest bırakıldığını kaydetti.

‘Özgürlüklerini kullandılar’

Öğrencilerden birinin babası Mustafa Kök, “Gözaltına alınan çocuklarımızın şu anda yargıda hiçbir şekilde ceza alacak bir şey yaptığını düşünmüyoruz” diye konuştu.

Gözaltındaki bir başka öğrencinin velisi “Çocuklarımız ifade ve düşünce özgürlüğünün gereğini yapmışlardır. Üniversite ortamında olması gereken özgürlükleri kullanmışlardır. Buraya çocuklarımızı almaya geldik” dedi.

Erdoğan hedef göstermişti

Zeytin Dalı Harekatı’nda Afrin kent merkezine girilmesinin ardından Boğaziçi Üniversitesi’nde bir grup öğrenci lokma dağıtmış, bir başka bir grup öğrenci de “İşgalin, katliamın lokumu olmaz” yazılı pankart açmıştı.

AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, lokum dağıtanlara saldırdığını söylediği öğrenciler için ‘terörist’ ve ‘vatan haini’ gibi ifadeler kullanmış, bu tür öğrencilerin öğrenim hakkının ortadan kaldırılacağını söylemişti.

(Diken)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler