Boğaziçi Üniversitesi'nde öğrencilere polis saldırdı

Boğaziçi Üniversitesi’nde rektörlük seçimlerine dahi girmeyen Mehmed Özkan’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından rektör olarak atanmasını protesto eden Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin eylemine polis saldırdı.

Boğaziçi Üniversitesi'nde öğrencilere polis saldırdı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tarafından Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü'ne Prof. Dr. Mehmed Özkan'ı atamasının ardından üniversitedeki eylemler bugün devam etti.

Güney kampüsünde yapılan basın açıklamasının ardından “Kayyum rektör istemiyoruz” pankartıyla Kuzey kampüsünde bulunan ‘direniş çadırına’ doğru “Akademi teslim olmayacak”, “Kayyum rektör istemiyoruz” sloganlarıyla yürüyüşe geçen üniversitelilerin önünü çevik kuvvet polisleri kesti. Üniversitenin önünde bir de TOMA bekletildi. Öğrencilerin yürüyüşe slogansız ve kaldırımdan teker teker yürümesini isteyerek barikat kuran polis, yürüyüşe devam eden öğrencilere saldırdı. Saldırıda iki öğrencinin polis tarafından gözaltına alındığı öğrenildi.

Eyleme Boğaziçi Üniversitesi mezunu CHP Milletvekili Onursal Adıgüzel ve Ali Şeker’de destek verdi.

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri tarafından yapılan ‘Kayyum rektör istemiyoruz’ başlıklı basın açıklaması şöyle:

29 Ekim 2016 tarihinde art arda çıkarılan 675 ve 676 sayılı KHK’lar ile üniversitelerde rektörlük seçimleri kaldırılmış, rektörü atama yetkisi doğrudan cumhurbaşkanına verilmiş ve 1267 akademisyen meslekten ihraç edilmişti.

12 Kasım tarihinde ise üniversitemizin rektörlüğüne seçimlere dahi girmemiş biri, Mehmed Özkan atanmıştır.

1980 darbesinden sonra YÖK ile kontrol altına alınmaya çalışılan bilimin, emeğin ve özgür düşüncenin yuvası üniversiteler, bugün bir başka darbe ile, Saray darbesi ile karşı karşıyadır.

Ancak şu bilinmelidir ki, üniversitemizi KHK’lar ile teslim alamayacaklar. Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri olarak, ne KHK'nızı ne de atamanızı tanıyoruz ve KHK geri çekilene kadar sürecin takipçisi olacağımızı, nöbetimize devam edeceğimizi buradan ilan ediyoruz. Mehmed Özkan rektörümüz değildir.

Kayyum rektör istemiyoruz!

Üniversiteler Sarayın değil bizimdir, bizim kalacaktır.

Biat etmeyeceğiz, teslim olmayacağız!

Saldırının ardından üniversitede kurulan direniş çadırında bir araya gelen öğrenciler, şarkılar ve halaylarla eylemlerine devam ediyor.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler