Boğaziçi Üniversitesi Öğrencileri: Zulüm varsa, direniş de vardır

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri 1 sene önce yaşanan ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın " Bu komünist gençleri okutmayacağız" açıklaması ile üniversite içinde briçok gözaltının yaşandığı "lokum hadisesi" ile ilgili eylem yaptı.

Boğaziçi Üniversitesi Öğrencileri: Zulüm varsa, direniş de vardır

Geçtiğimiz sene 19 Mart'ta bir grubun "Afrin Lokumu" yazılı bir masa açması üzerine öğrenciler tepki göstererek protesto etmiş, bunun üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, " Bu komünist, terörist gençleri okutmayacağız" şeklinde bir açıklama yaparak öğrencileri hedef göstermişti.

Bugün Boğaziçi Üniversitesinde öğrencier bir açıklama yaparak geçen sene içerisinde öğrenciler ve akademisyenler üzerinde uygulanan baskı, gözaltı e tutuklamaları protesto etti.

Boğaziçi Üniversitesi'nden Öğrenciler imzası ile yapılan açıklamanın tamamı şu şekilde;

Bundan tam 1 sene önce bugün, bu meydanda, tutanaklara ve hafızalara “lokum hadisesi” olarak geçen olayı yaşadık. Hafızalarımızı tazelemek ve sözümüzü yinelemek adına tekrar buradayız. Geçen sene 19 Mart’ta, tam burada bir grup savaş çığırtkanı, Afrin Lokumu yazılı bir masa açtı. Sosyal medyadan da “masayı açtık keyif sigarası içiyoruz” mesajları atan bu grup, savaşı kutsayan ve üniversitede şovenizmi yükseltmeye çalışan bir gösteride bulundu. Halklar arasındaki savaşlara karşı olan bir grup öğrenci de, bu provokatif gösteriye protesto ile karşılık verdi. 

Olayların hemen ertesinde, Boğaziçi’nin kayyum yönetimi, protestocu öğrencileri açıkça hedef gösteren açıklamalarda bulundu. İktidarın Boğaziçi komiseri olan kayyum yönetimi bunları yaparken, saraydaki de  “bu komünist, terörist öğrencileri okutmayacağız” sözleri ile üniversitede yaşanan gözaltı, tutuklama ve işkence furyasının işaret fişeğini yakmış oldu. Bu hedef göstermeler sonucunda, gerek Boğaziçi yurtlarına ve öğrenci evlerine düzenlenen baskınlar, gerekse protesto eylemleri sonucunda 50’ye yakın arkadaşımız gözaltına alındı. Bazı arkadaşlarımız gözaltı sırasında psikolojik ve fiziksel işkenceye maruz kaldı. Süreç sonunda 14 arkadaşımız tutuklanarak, 2 ayı aşkın bir süre cezaevinde tutuldu. 

Boğaziçi’nde yaşadıklarımızın şahsi ve benzersiz olmadığını ilk andan beri biliyoruz. Son zamanlarda haklarında cezalar yağdırılan Barış Akademisyenleri davalarında da görüyoruz ki, saray iktidarı üniversiteler de dahil olmak üzere kendine yönelik her muhalif sesi boğmaya çalışmaktadır. Bunun altında yatan neden de; içeride ve uluslararası arenada gitgide yalnızlaşan Erdoğan’ın, her geçen gün yeni düşmanlar icat etmeye mahkum halde olmasıdır. Öyle ki, son 8 Mart eylemi sonrası “ezanı protesto eden kadınlar” sözleriyle, bu arayışının boyutlarını gözler önüne sermiştir. 

1 sene önce, AKP kongrelerinde bizleri hedef gösteren Erdoğan; “bu gençlerle iltisaklı olan hocalar hakkında da gerekeni yapacağız” diye buyuruyordu. Evet, bizler, imzasını çekmesi halinde ceza almayacağını bile bile barış talebinde ısrarcı olan akademisyenlerin tamamı ile iltisaklıyız. Bizler, suç işlediğini düşünmediği için hükmün ertelenmesini kabul etmeyen ve hapis cezası kesinleşen Füsun Üstel hocamız ile iltisaklıyız. Bizler, yaşamına son veren barış imzacısı Mehmet Fatih Traş ile iltisaklıyız. Anısını yaşatacağız. Bizler, kampüslerde veya alternatif akademilerde, tüm baskılara rağmen düşüncelerini ifade etmekten geri durmayan tüm akademisyenler ve öğrenciler ile iltisaklıyız. Bizler, geleceğin özgür toplumunu kurmakta ısrarcı olan kadınların, emekçilerin, gençlerin ve bir bütün halinde ezilenlerin mücadelesi ile iltisaklıyız. 

Boğmaya çalıştığınız sesimizi daha da gürleştirerek bir kez daha haykırıyoruz: Zulüm varsa direniş de vardır, bunu biliyoruz ve hakikatimizi bu yönde belirliyoruz. Haksız savaşların karşısında durmaya, hakikat ve adaletin sesini yükseltmeye aynı kararlılıkla devam etmeye bir kez daha söz veriyoruz. 

Boğaziçi Üniversitesi'nden Öğrenciler

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler