BM Yüksek Sağlık Komiserliği: Gözaltı ve tutuklular için acil önlem alınmalı

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, koronavirüs salgınına karşı hükümetleri hapishane koşullarını iyileştirmeye, siyasi tutsakları ve tutuklu gazetecileri serbest bırakmaya ve insan haklarını gözetmeye çağırdı.

BM Yüksek Sağlık Komiserliği: Gözaltı ve tutuklular için acil önlem alınmalı

SiyasiHaber

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet; hükümetleri, COVID-19 salgınını yavaşlatma ve durdurma sürecinin bir parçası olarak gözaltı ve diğer kapalı tesislerdeki insanların sağlığını ve güvenliğini korumak için acil önlem almaya çağırdı.

Bachelet, “Covid-19 hapishanelere, göçmenlerin gözaltı merkezlerine, ayrıca yatılı bakım evlerine ve psikiyatri hastanelerine saldırmaya başladı ve bu tür kurumların son derece savunmasız nüfusu nedeniyle virüs yüksek yayılım riski taşıyor” dedi.

“Birçok ülkede, gözaltı tesisleri aşırı kalabalık, bazı durumlarda tehlikeli. İnsanlar genellikle hijyenik olmayan koşullarda tutuluyor ve sağlık hizmetleri yetersiz, hatta yok. Bu koşullarda fiziksel mesafe ve kendini tecrit etme neredeyse imkansız ”

“Hükümetler bu krizde kaynaklar konusunda büyük taleplerle karşı karşıya ve zor kararlar almak zorundalar. Ancak onları parmaklıklar ardında ya da kapalı akıl sağlığı tesisleri, huzurevleri ve yetimhaneler gibi yerlerde olan insanları unutmamaya çağırıyorum çünkü ihmal etmenin sonuçları potansiyel olarak felakettir ”

Yetkili sözlerine şöyle devam etti: “Hükümetlerin; tutukluları, personeli, ziyaretçileri ve tabii ki daha geniş toplumu korumak için kriz planlarında gözaltında tutulan insanların durumunu ele alması hayati önem taşıyor” 

“Salgının yaygınlaşması ve çok sayıda ülkede hapishanelerde ve diğer kurumlarda bildirilen artan sayıda ölümle, yetkililer şimdi tutuklular ve personel arasında daha fazla can kaybını önlemek için harekete geçmelidir” 

 

"Hasta, muhalif, yaşlı, siyasi tutuklular serbest bırakılsın"

Yüksek Komiser, hükümetleri ve ilgili makamları gözaltında tutulan insan sayısını azaltmak için hızlı bir şekilde çalışmaya çağırdı ve birkaç ülkenin zaten bazı olumlu eylemlerde bulunduğunu belirtti. Yetkililer, COVID-19'a karşı özellikle savunmasız olanları, yaşlı tutuklular ve hasta olanlar ile düşük riskli suçluları serbest bırakmanın yollarını incelemelidir. Ayrıca, hamile olanlar da dahil olmak üzere kadın mahpusların yanı sıra engelli mahkumların ve çocuk tutukluların özel sağlık gereksinimlerini sağlamaya devam etmelidirler.

Bachelet, “Şimdi hükümetler, siyasi mahkumlar ve sadece eleştirel veya muhalif görüşlerini ifade ettiği için gözaltına alınanlar da dahil olmak üzere, yeterli yasal dayanak olmadan gözaltına alınan herkesi serbest bırakmalı” dedi.

İnsanlar serbest bırakıldığında, tıbbi olarak taranmalı ve gerektiğinde sağlık kontrolü de dahil olmak üzere bakım ve uygun takip almaları için önlemler alınmalıdır.

Bachelet, “Uluslararası insan hakları yasası uyarınca, Devletlerin halk sağlığına yönelik öngörülebilir tehditleri önlemek için adımlar atma ve hayati tıbbi bakıma ihtiyaç duyan herkesin bakım alabilmesini sağlama yükümlülüğü vardır” dedi.

Gözaltında tutulanlar için, devletin mahkumların fiziksel ve zihinsel sağlığını ve refahını korumak gibi “BM Mahkumların Tedavisi için Standart Asgari Kurallar” (Nelson Mandela Kuralları olarak da bilinir) ile belirlenen özel bir görevi vardır .

Bir sağlık krizinde alınan önlemler, gözaltında tutulan kişilerin yeterli yiyecek ve su hakları da dahil olmak üzere temel haklarını baltalamamalıdır. Bir avukata ve doktora erişim de dahil olmak üzere, gözaltındaki kişilere kötü muameleye karşı önlemlere de tam olarak uyulmalıdır.

Bachelet, “COVID-19 salgınlarının önlenmesine yardımcı olmak için kapalı kurumlara yapılan ziyaretlerde kısıtlama gerekebilir, ancak bu adımların şeffaf bir şekilde uygulanması ve etkilenen kişilere açık bir şekilde iletilmesi gerekir. Aniden dış dünyayla teması durdurmak gergin, zor ve potansiyel olarak tehlikeli durumları ağırlaştırabilir ”dedi. Bazı ülkelerde genişletilmiş video konferans ayarlamak, aile üyeleriyle daha fazla telefon görüşmesine izin vermek ve e-postaya izin vermek gibi alternatif önlemlere örnekler verdi.

 

"Hükümetler, sosyal mesafe kurallarına uymayanları hapis cezası vermekle tehdit etmemeli"

“COVID-19, hükümetler fiziksel mesafeyi uygulamak için adımlar attığından, toplumun tamamı için büyük bir zorluk oluşturmaktadır. Bu tür önlemlerin alınması hayati önem taşımaktadır, ancak bazı ülkelerin itaat etmeyenlere hapis cezası vermekle tehdit etmelerinden ötürü derin bir endişe duyuyorum. Bu, cezaevlerindeki ciddi durumu daha da kötüleştirecek ve hastalığın yayılmasını durdurmak için bir katkı sunmayacak.”

Bachelet son olarak, “Hapis, özellikle bu krizde son çare olarak değerlendirilmelidir” dedi.

BM İnsan Hakları Ofisi ve Dünya Sağlık Örgütü bu hafta bir ara rehberlik belgesi yayınlayacaklar - COVID 19: Özgürlüğünden yoksun bırakılan kişilere odaklanın - Bu rehber diğer BM kurumları, hükümetler ve ilgili makamlar, ulusal insan hakları kurumları ve sivil toplum için anahtar mesaj ve eylem önermeleri taşıyacak.

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler