BM uzmanı de Zayas: Venezüella’da insani kriz yok

“Kuşkusuz yiyecek ve diğer bazı mallar yeterince bulunmuyor. Bunun yarattığı bir rahatsızlık da var. Ancak Asya, Afrika ve birçok Amerika ülkelerinin durumunu bilen birisi olarak söylüyorum, Venezüella’da insani krizden söz edilemez.” (Çeviri: SiyasiHaber)

BM uzmanı de Zayas: Venezüella’da insani kriz yok

Venezüella’da durum ne kadar ciddi? Dünyanın müdahalesini gerektirecek bir insani kriz söz konusu mu? Bir süre önce Venezüella’yı ziyaret eden ve inceleyen BM uzmanı Alfred de Zayas ‘Hayır’, diyor.

“Venezüella’nın istatistiklerini diğer ülkelerle kıyasladım, insani bir kriz göremedim. Kuşkusuz yiyecek ve diğer bazı mallar yeterince bulunmuyor. Bunun yarattığı bir rahatsızlık da var. Ancak Asya, Afrika ve birçok Amerika ülkelerinin durumunu bilen birisi olarak söylüyorum, Venezüella’da insani krizden söz edilemez.” Güney Amerika’da yayın yapan TV kanalı Telesur’a bunları anlatan Alfred de Zayas, onlarca yıl BM’de çalışmış olan bir uzman.

BM uzmanı Venezüella’yı geçen Kasım ayında ziyaret etti. Alfred de Zayas Venezüella’da durumun iyileşmesi için Mart ayı içinde bir öneri paketi sunacak.

Venezüella dönüşünde bir basın açıklaması yapan Alfred de Zayas daha şimdiden yapılabilecek çok şey olduğunu dile getirdi. Kaçakçılık, mal stoklamak, döviz spekülasyonu ve rüşvet, Venezüella’nın ciddi bir ekonomik ve mali savaşla karşı karşıya olduğunu gösteriyor. Bu savaşta dışardan yapılan baskıların ve ambargonun rolü çok önemli.

Venezüella’da insani kriz olduğunu sürmanşetten yayınlayan Batı basını, BM uzmanının ziyaretini ve basın açıklamasını yok saydı. Alfred de Zayas Telesur’a, “Sanki böyle bir ziyaret olmadı, ben Venezüella’ya uğramadım” diye yorumladı bu durumu.

Çeviri: M. Yücel

Kaynak: Proletâren (İsveç KP haftalık yayın organı)

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler