BM: Afrin'de sivil kayıplar var, 6 bin kişi evlerini terk etti

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, Afrin harekatının sivil kayıplara yol açtığını ve 6 bin kişinin evlerini terk ettiğini söyledi. Ayrıca insani yardım sevkiyatı da askıya alındı.

BM: Afrin'de sivil kayıplar var, 6 bin kişi evlerini terk etti

Türkiye'nin başlattığı Afrin harekatı ile ilgili değerlendirmelerde bulunan BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, harekatın sivil kayıplara yol açtığını, 6 bin kişinin evlerini terk ettiğini belirtti.

Sputnik'te yer alan habere göre, Sözcü Stephane Dujarric, düzenlediği basın toplantısında "Son günlerde saldırılar sonucu siviller öldü" dedi.

Dujarric, en yoğun saldırıların Afrin ile Türkiye'nin sınır bölgelerinde yaşandığını, sınırın Suriye tarafından da Türkiye'ye yönelik saldırılar olduğunu söyledi.

Yaklaşık 6 bin kişinin evlerini terk ettiğini aktaran Dujarric, "İnsani yardım misyonundan arkadaşlarımızın değerlendirmelerine göre, 5 bin kişi komşu köylere sığındı, yaklaşık 1000 kişi de Halep'e gitti" bilgisini aktardı.

Yardım sevkiyatı askıya alındı

Sözcü Dujarric, çatışmalar nedeniyle Türkiye üzerinden Suriye’ye yapılan insani yardımları askıya aldıklarını da belirterek, "BM, 20 Ocak'ta, güvenlik nedeniyle Türkiye'den insani yardım sevkiyatını geçici olarak durdurdu. Bu, gıda, yapı malzemeleri ve ilaçları taşıyan 123 TIR'ı ilgilendiriyor. TIR'lar, çatışmalar yüzünden gidemiyor" ifadelerini kullandı.
Sözcü, sivillerin savunmasını sağlama ve insani kurumlara muhtaçlara erişimini sağlama çağrısında bulundu.

'Siviller için risk büyük'

Stephane Dujarric dün de Afrin sakinlerine yönelik kapsamlı insani yardım operasyonu için hazırlık yaptıklarını açıklamıştı.

Durumu yakından takip ettiklerini ve bölgede, 126 bini sığınmacı olmak üzere yaklaşık 324 bin kişinin bulunduğunu vurgulayan Dujarric, "Afrin çevresindeki çatışmalarla ilgili gelen haberlerden dolayı çok endişeliyiz. Siviller için riskler büyük. Sivillerin hayatının ve altyapının korunması ve uluslararası hukuka saygı gösterilmesi gerektiğinin altını çiziyoruz" demişti.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler