'Biz Bize Yeteriz' kampanyasında toplanan paralar buhar oldu!

İktidarın Covid-19 salgını nedeniyle vatandaşa IBAN göndererek topladığı “Biz Bize Yeteriz” Kampanyası’nda toplanan paralardan haber alınamıyor. Paraların akıbeti sorulan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ise, “Biz bilmiyoruz" yanıtını verdi.

'Biz Bize Yeteriz' kampanyasında toplanan paralar buhar oldu!

 

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle başlattığı ve halktan para istediği “Biz Bize Yeteriz” bağış kampanyası kapsamında şu ana kadar 2 milyar 100 milyon 418 bin Türk Lirası (TL) bağış toplandı. Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Adalet Komisyonu Üyesi ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili Alpay Antmen verdiği soru önergesinde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a kampanya kapsamında toplanan bağışların akıbetini ve nerelere nasıl dağıtıldığını sordu.

Oktay ise Antmen’e verdiği yanıtta “Biz bilmiyoruz, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na sorun” şeklinde cevap verdi. Antmen, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a yönelttiği aynı soruya ise “İnternet sitemizde var oradan bakın” yanıtını aldı.

 

‘Devlet bu kadar gayri ciddi yönetilir mi?’

Bu yanıta tepki gösteren Alpay Antmen, vatandaşlardan toplanan bu paraları salgın nedeniyle mağdur olan vatandaşlar için kullanılması gerektiğini belirterek “Devlet bu kadar gayrı ciddi yönetilir mi?” diye sordu.

“Cumhurbaşkanlığı, koronavirüs salgını nedeniyle bir bağış kampanyası yapıyor. Bu kampanya kapsamında şu ana kadar 2 milyar 100 milyon 418 bin lira toplanıyor. Biz de bu paraların nerelere harcandığını soruyoruz. Bağış kampanyasını yapan makam olan Cumhurbaşkanlığı ‘biz bilmiyoruz, Aile Bakanına sorun’ diyor. Bu mu güçlü başkanlık sistemi?” ifadelerini kullanan Antmen şunları kaydetti:

 

‘Gelen yanıt anayasanın kurallarına uymuyor’

“Kendilerinin topladığı paradan haberleri yok. Biz süreci takip ediyoruz, vatandaşın her bir kuruşunun peşindeyiz çünkü. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na aynı soruları yönelttik. ‘Bu paralar nerede, kimler tarafından nasıl ve ne şekillerde kimlere dağıtıldı?’ diye sorduk. Gelen yanıt ne devlet adabına ne de Anayasanın kurallarına uymuyor. Aile Bakanı bana ‘internet sitemizde var bakın’ yazmış” ifadelerini kullandı.

 

‘Ne paranın akıbeti ne de nereye harcandığına dair bilgi yok’

CHP’li Antmen, Bakanlığın sitesinde de söz konusu kampanyada toplanan paraların nereye harcandığı bilgisinin olmadığına dikkat çekti.

“Halkın her kuruşunun hesabını sormak bizim namus borcumuz diyerek Aile Bakanlığının sitesini ayrıntılarıyla taradık, inceledik. Ne bu bağış kampanyasının paralarının akıbeti var ne de kimler tarafından nerelerde tutulduğu, neye harcandığı var. Hiçbir bilgi yok” diyen CHP’li vekil, “Eğer bir korkunuz yoksa saklamazsınız. Eğer açıklamaktan korkuyorsanız o zaman da korkacak bir şeyiniz var demektir. Biz Bize Yeteriz dediler ama galiba ‘Biz Bize Yiyelim’e geldiler” ifadelerini kullandı.

 

‘Utanın’

“Salgın döneminde vatandaşımıza ayrım gözetmeksizin fedakarca hizmet eden başta İstanbul, Ankara, Mersin, Adana, Antalya, İzmir ve diğer tüm CHP’li belediyelerden utansınlar. Canlı yayında ihaleyi şeffaf yapan, harcanan her kuruşun hesabını veren, vatandaşa bedava maske ve ekmek dağıtan, onların evine kadar gidip hizmet veren belediyelerimiz ve çalışanlarından utansınlar. Fedakarca çalışan Cumhuriyet Halk Partisi’nden utansınlar. Halka hizmet eden ve harcanan her kuruşun hesabını veren belediyeleri engellediler ama kendileri ‘bağış paraları nerede?’ sorumuza cevap bile veremediler.”

(İlerihaber)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler