Bitlis'in ardından, Varto'da da mezarlık tahrip edildi

Bitlis’teki Garzan Mezarlığı’ndan sonra Muş'un Varto ilçesine bağlı Kolan köyünde bulunan “İsmail Ronahi Mezarlığı” da tahrip edildi.

Bitlis'in ardından, Varto'da da mezarlık tahrip edildi

(Fotoğraf 2015 yılına aittir)

Bitlis’teki Garzan Mezarlığı’ndan sonra Muş'un Varto ilçesine bağlı Kolan köyünde bulunan “İsmail Ronahi Mezarlığı” da yıkıldı. Cenazelerin yerinde olup olmadığı bilinmiyor. 

Bitlis’teki Garzan Mezarlığı, iş makineleriyle yıktırılarak 267 cenaze ailelerden habersiz İstanbul Adli Tıp Kurumu'na götürülmüştü. Şimdi de Muş Varto’da benzer bir olay yaşandı.“İsmail Ronahi Mezarlığı” mezarlığı yerle bir edildi. 

Mezopotamya Ajansı, köylülere dayandırdığı haberinde mezarlığın iş makineleriyle yıkıldığını aktardı. 

27 PKK’linin mezarı bulunan mezarlık, 2015 yılında da tahrip edilmişti. 27 cenazenin yerinde olup olmadığı veya taşınıp taşınmadığı hakkında bilgi edinilemedi. 

'Cenazelerin oradan alındığını görmedik'

İsmini vermek istemeyen bir köylü şunları iddia etti: “10 Ocak gecesi köyde çok yoğun bir askeri hareketlilik gözlemledik. Köyün tüm yollarını kapattılar. Sabaha doğru ise mezarlığın yanında 2 kepçe, 2 kamyon ve mezarlıktan uzak bir noktada ise 1 ambulans gördük. İki gün boyunca oradaki tüm mezarlık yerle bir edildi. Hatta hafriyatları bile taşınarak, mezarlık tamamen yok edildi. O mezarlıktan cenazelerin götürülüp götürülmediğini bilmiyoruz. Ama ambulansa hiçbir cenazenin taşındığını görmedik. Ambulans zaten mezarlığa uzak bir yerde duruyordu. Cenazelerin çıkarılıp çıkarılmadığını ya da oradan alınıp alınmadığını bilmiyoruz. Çünkü oraya ulaşmamız şu an mümkün görünmüyor. Bu mezarlık 2014 yılında yapılmıştı.”

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler