Birleşik Metal-İş: MESS’in teklifi ciddiyetsiz, grev kapıda

Birleşik Metal-İş sendikası dün yaptığı açıklamayla MESS’in teklifini ciddiyetsiz olarak niteleyerek “Grev kapıda” mesajını verdi.

Birleşik Metal-İş: MESS’in teklifi ciddiyetsiz, grev kapıda

SiyasiHaber

Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası’nın (MESS) çağrısı ile dün (11 Ocak 2018) yapılan grup toplu sözleşme görüşmelerinden de sonuç çıkmadı. Bunun üzerine Birleşik Metal-İş sendikası Genel Yönetim Kurulu bir açıklama yayımlayarak Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerindeki işveren sendikasının tutumunu “MESS, sorunları masada çözmeye yanaşmamakta, metal işçilerini kavgaya davet etmektedir” şeklinde değerlendirdi.

MESS dün şu teklifi yapmıştı:

  • Sözleşme yürürlük süresi 3 yıl.
  • Ücret zammı yüzde 6,4. Diğer 6’şar aylarda enflasyon oranında artış. Zam, işyeri ortalamasına göre verilecek.
  • Sosyal haklarda ise 1. Yıl yüzde 12,80. Diğer yıllarda yıllık enflasyon oranında artış.

Bu teklif üzerine Birleşik Metal-İş sendikasının yaptığı açıklamada şu ifadeler yer alıyor:

“MESS’in bugünkü teklifi metal işçilerinin verdiği mücadeleyi yükseltmesi gerektiğine işaret etmektedir. MESS’in bugün verdiği teklif greve çıkmayı gerektiren tekliftir. Gün greve hazırlık günüdür.

“Metal işçileri, büyük bir kararlılık içinde, çok geç olmadan grev kararları almaya başlayacaktır. MESS, sorunları masada çözmeye yanaşmamakta, metal işçilerini kavgaya davet etmektedir. Dün bu kavgadan kaçmadık, bugün de kaçmayacağız, haklarımız için sonuna kadar mücadele edeceğiz.

“Artık grev yapmaktan başka çare kalmamıştır.  İşverenler, içinden geçtiğimiz olağanüstü koşullara güvenmesinler. Metal işçileri, fiili ve meşru haklarını her koşul ve şartta kullanacaklardır.  

“Sendikamız, yarın (bugün) Genişletilmiş Başkanlar Kurulunu, önümüzdeki günlerde de Merkez Toplu Sözleşme Komisyonunu toplayacak ve süreci bir üst aşamaya taşıyacaktır.”

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler