BirGün'den 'Hırsız, Katil Erdoğan' savunması

Cumhurbaşkanına hakaret’ suçlamasıyla dörder yıla kadar hapsi istenen BirGün’ün Yazı İşleri Müdürü Berkant Gültekin, Sorumlu Müdür Can Uğur ile Barış İnce’nin ilk duruşması görüldü.

BirGün'den 'Hırsız, Katil Erdoğan' savunması

BirGün Yazı İşleri Müdürü Berkant Gültekin, Sorumlu Müdür Can Uğur ile Barış İnce’nin “Katil ve Hırsız Erdoğan” manşetinden dolayı “Cumhurbaşkanına alenen hakaret” suçlamasıyla tutuksuz yargılandıkları davanın ilk duruşması bugün İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Davaya Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekilleri Ali Şeker, Onursal Adıgüzel, Aykut Erdoğdu, Mahmut Tanal, Eren Erdem, Cumhuriyet gazetesi yazarı Ceyda Karan, Evrensel gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat, gazeteci İrfan Değirmenci, sanatçı Pınar Aydınlar, Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Eş Genel Başkanı Alper Taş, karikatürist Serkan Altuniğne, Yordam Yayınları Genel Yayın Yönetmeni Hayri Erdoğan, Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGC) İstanbul Şube Başkanı Gökhan Durmuş, Yurt gazetesi Yazı İşleri Müdürü Sibel Köklü, çok sayıda avukat da mahkemeyi izlemek ve BirGün’e destek olmak üzere Çağlayan Adliyesi’nde buluştu.

‘Bu sloganı milyonlar sokakta haykırdı’

İstanbul 2’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada iddianamenin okunmasının ardından savunmasını yapan Berkant Gültekin, Can Uğur ve Barış İnce şunları söyledi:

Berkant Gültekin: Hırsız katil Erdoğan’ sloganı sanki ülkede her şey güllük gülistanlıkmış gibi kriminalize edilmeye çalışılıyor. Sanki bu ülkede yolsuzluklar olmamış, gençler ölmemiş gibi. Bu sloganı milyonlar sokakta haykırmıştır. Bunlar politik eleştirilerdir. Cumhurbaşkanının izlediği politikalar bu sloganın ortaya çıkmasındaki ana nedendir.

Can Uğur: Eleştirilerimizin maddi temelleri vardır. Suçlamaya konu olan manşet 14-15 yaşında öldürülen çocukların sesini duyurmak için atılmıştı. Bugün de bu olaylara ilişkin soruşturmaların yerinde sayması eleştirilerimizin ne kadar haklı olduğunu ortaya koyuyor. Sözlerimi Victor Hugo’nun sözleriyle bitiriyorum; ‘Hiçbir ordu zamanı gelmiş bir fikrin karşısında duramaz.’

Barış İnce: Bu günler gerçekten zor günler. Geçen hafta bu binada meslektaşlarımız tutuklandı. Can Dündar ve Erdem Gül’e selamlarımı iletiyorum. Tahir Elçi’yi saygıyla anıyorum. Bizler bu sloganı manşetimize yazarak bu sloganın söylenebileceğini gösterdik. AKP içinden bazı isimler de yolsuzlukları kabul etti. Daha sonra bu işleri bir tarikat yapmış dediler. Biz tarikat bilmeyiz, bizim bildiğimiz bir tek barikat var!

‘TCK 299 yoktur’

Gazetecilerin savunmalarının ardından söz alan BirGün’ün avukatı Tolgay Güvercin de şöyle konuştu:  

“Şunu baştan belirtmek gerekir; TCK 299 yoktur. Bu maddenin aleyhinde AİHM ve Anayasa Mahkemesi tarafından verilmiş birçok karar vardır. Söz konusu kararlarda görevi nedeniyle hiç kimseye ayrıcalıklı bir kanun maddesinin uygulanamayacağı anlatılıyor. Bu kararlar devlet başkanına özel koruma sağlanamayacağını söylüyor.”

Savunmaların ardından kararını açıklayan hakim davayı 10 Aralık’a erteledi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler