Bir yanımız korona, bir yanımız savaş

SEÇTİKLERİMİZ - Tülay HATİMOĞULLARI Gazete Duvar için yazdı: "Neo liberalizmin Türkiye’deki “başarılı” uygulayıcısı AKP iktidarı zalimliğini her alanda gösteriyor. Ülkede uzun zamandan beri derinleşen ekonomik kriz, artan işsizlik/yoksulluk/açlık korona virüsü salgınıyla beraber daha da artacak."

Bir yanımız korona, bir yanımız savaş

 

Çin’in Vuhan kentinde başlayan korona virüsü (Covid-19) salgını sınır tanımadan neredeyse bütün dünyaya yayıldı. Ve bütün ülkelerin tek gündemi haline geldi. Gelmeli de. Önlem alınmadığı takdirde yayılma hızı çok yüksek olan, can alan bir virüs. Sağlıkçılar, ekonomistler, siyasi partiler, demokratik kitle örgütleri, sivil toplum kuruluşları, siyasetçiler, yazarlar, çizerler… Herkes kendi cenahından değerlendirmeler ve oldukça kıymetli önermeler yaptı/yapıyor.

Çin, Güney Kore Covid-19’la mücadele etme hususunda epey yol aldı. Virüsün kapısını geç çaldığı Batı ülkeleri ise hâlâ şoku atlatamamış ve gerekli önlemleri alamamış durumda. Türkiye Cumhurbaşkanı ise şahsı ve birkaç adım geriden gelen hükümetinin virüsle verdikleri savaştaki maharetini, başarı hikâyesini (!) anlatıyor.

Umarız ki Türkiye ve bütün dünya korona virüsü tehlikesini en kısa zamanda ve en az can kaybıyla atlatır. Neredeyse herkesin uyarısı olan toplumsal duyarlılık ve bilinçli davranışın sağlayacağı faydaların altını bir kez daha çizebiliriz.

Panik havasına girmeksizin bu yaşadığımız felaketlerin sonuçları ve geçici çözüm önerileri kadar nedenlerini ve kalıcı çözümlerini de konuşabilmeliyiz. Evet, bu ruh haliyle. Unutmadan acılarımızı, anlık rahatlamaların rehavetine kapılmadan. “Şimdi zamanı değil” diye azarlayanlara, “Şimdi tam da zamanı” diyebilen bir kararlılık ve sorumlulukla.

 

...Tülay HATİMOĞULLARI'nın Gazete Duvar'daki yazısının tamamı için TIKLAYIN

 

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler