'Bir avuç zengine rant sağlayacak Kanal İstanbul'a değil, depreme bütçe ayırın'

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğüne imar planlarına itiraz dilekçesi vere Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu, ardından bir basın açıklaması düzenledi: "Bir avuç zengine kâr sağlayacak Kanal Projesi'ne değil depreme bütçe ayrılmalıdır"

'Bir avuç zengine rant sağlayacak Kanal İstanbul'a değil, depreme bütçe ayırın'

Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca onaylanarak askıya çıkarılan 1/5000 ve 1/1000 ölçekli imar planlarına itiraz etti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü önünde bir araya gelen Koordinasyon bileşenleri, su havzasını, tarım alanlarını, ormanları, köyleri yok eden imar planlarında bir avuç zengine imar rantı, halka ise kamulaştırma düştüğünü söyledi.

Koordinasyon üyelerine CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı da destek verdi. Kitle önce itiraz dilekçelerini verdi, ardından açıklama yaptı.

Burada Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu adına konuşan Şehir Plancısı Seda Elhan, salgın koşullarının devam ettiğine dikkat çekerek, "Bizler bir yandan ekonomik kriz, bir yandan iklim krizi bir yandan da salgın koşullarında yaşamaya çalışırken Çevre ve Şehircilik Bakanlığı var gücüyle 'Yeni şehir' dediği rant projesi için çalışıyor. ÇED olumlu kararına yönelik binlerin, on binlerin itirazını bir kalemde reddeden asli görevi kamu yararını gözetmek olan Bakanlık, rant kanalı projesinde ayrıcalıklı bir kesimi zengin edecek yeni bir aşamayı utanmadan ilan ediyor!" diye konuştu.

 

"Planlama göstermelik, itiraz yolları yok sayılıyor"

Kanal İstanbul projesinin planları henüz askıdan inmeden köylülerin tapularına "3194 Sayılı İmar Kanununun 18. Maddesi" beyanlarının eklendiğini öğrendiklerini söyleyen Elhan, "Köylüler teker teker e-devlet tapu sorgulama sistemi yoluyla bu beyanlarla karşılaşıyor. Bu beyanlar açıkça formaliteden ibaret göstermelik planlama sürecini, plana itiraz yollarının tamamen yok sayıldığını, köylünün yaşamını ve İstanbul'un kalan son tarım alanlarının, meraların, hayvanların zerre önemsenmediğini bir kez daha ifşa ediyor. Bugün kamu yararını, doğayı hiçe sayan bu katliam projesinin alt yapısını hazırlayan imar planlarına itirazlarımızı sunuyoruz! Bu planlarda Sazlıdere Barajı yok, köyler yok, tarım alanları, meralar, ormanlar yok. 'Yeni şehir' dedikleri yerde köylülere, yoksullara, işçilere, emekçilere yani halka yer yok!" dedi.

 

"Bir avuç zengine rant sağlayacak kanala değil, depreme bütçe"

İstanbul'da büyük bir ekolojik yıkıma neden olacak plan ile İstanbul'un tarım alanlarının, su havzalarının, ormanlarının, köylerinin yerini "nitelikli insanlar" için turizm projelerinin, otellerin, AVM'lerin, konut sitelerinin, rezidansların alacağını söyleyen Elhan, "Bilim insanları İstanbul'da 1 milyon konutun güvenli olmadığını, 100 bini aşkın konutun ise olası depremde yıkılabileceğini öngörüyor. Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu olarak bir kez daha yineliyoruz: İnsanlar deprem olduğu için değil, kötü yapılaşmadan dolayı can verirken, evsiz kalırken, bir avuç zengine kâr sağlayacak Kanal Projesi'ne değil depreme bütçe ayrılmalıdır" diye konuştu.

 

"Biz bu aceleyi de kandırmacayı da biliyoruz"

Planın kilometrelerce genişlikte bir alanın tüm hassas ekolojik alanları, ormanları, tarım alanları, meraları, su havzaları üzerinde baskı oluşturduğuna dikkat çeken Şehir Plancısı Seda Elhan şu çağrıyı yaptı: "Bu plan bölgede yaşayan her bir canlının yaşam alanını daraltan, yaşamsal kaynaklarını elinden alan ve böylelikle yaşam hakkını gasp eden bir niteliği haizdir. Biliyoruz ki bu planlar, son 20 yıldır türlü hukuki ve idari kılıflarla sermayeyi büyüten, doğayı, yaşam alanlarımızı yok eden, her bir tuğlasında güvencesiz işçinin kanını akıtan iktidar ve yandaşlarının zulmüne harç ettiği katliam projelerinden farklı değil. Biz bu aceleyi de, bu kandırmacayı da iyi biliyoruz. Var gücümüzle bu kıyımın karşısında durmaya, Baklalılı, Boyalıklı, Tayakadınlı, Yassıörenli, Yeniköylü, Dursunköylü, Çilingirli, Sazlıbosnalı, Hacımaşlılı, Şamlarlı dostlarımızla, canlarımızla, İstanbullularla birlikte mücadele etmeye devam edeceğiz. Talana, kıyıma, katliama geçit vermeyeceğiz.  Bütün yurttaşlarımızı yaşamı, doğayı, çocuklarımızı savunmaya davet ediyoruz. Katılın durduralım, İstanbul'u birlikte kurtaralım."

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler