Bir AKP – Vakıf 'rant organizasyonu' da Acıbadem'de

Acıbadem mahallesi sakinleri, yeşil alan şartıyla bağışlanan arazi üzerindeki Aziz Mahmut Hüdayi Vakfı’nın yurt inşaatının mühürlenmesine rağmen inşaatın devam etmesini protesto etti. Ayrıca, Üsküdar Belediyesi’nin inşaat aşamasındaki yapıya usulsüz iskan belgesi verdiği de ortaya çıktı.

Bir AKP – Vakıf 'rant organizasyonu' da Acıbadem'de

Türkiye İş Bankası A.Ş. Mensupları Emekli Sandığı Vakfı (TİBAŞ) tarafından park ve bitişiğindeki arazi ‘belediye hizmet birimi’ ve park olarak kamu yararına bedelsiz terk edilmişti. AKP’li Üsküdar Belediyesi’nin Aziz Mahmut Hüdayi Vakfı’na 49 yıllığına bedelsiz olarak verdiği arazide yapılan yurt inşaatını İBB durdurdu. Mühre rağmen inşaata devam eden vakıf, ayrıca bina üzerine ‘iftiralar ve gerçekler’ pankartı asarak projeye tepki gösteren Acıbadem sakinlerini hedef aldı. Acıbadem sakinleri de yurt inşaatı önünde oturma eyleme yaparak Üsküdar Belediyesi’ni ve Aziz Mahmut Hüdayi Vakfı’nı protesto etti.

 

Mühürlü inşaata iskan

Acıbadem sakinleri mühürlenmesine rağmen inşaata devam eden vakfa oturma eylemi yaparak tepki gösterdi. Mühürlü inşaata girmeye çalışan vakıf yetkilileri ve mahalleli arasında arbede yaşandı. Polisin olay yerine gelmesi üzerine, vakıf yetkilileri belge ibrazı yapmak için beklettiler ve inşaatın iskan belgesinin olduğu ortaya çıktı. Üsküdar Belediyesi mühürlü ve tamamlanmamış bir inşaata iskân vererek skandala daha imza attı.

 

Mahalleliyi ‘yaygaracı’ olarak nitelemenin talihsiz bir açıklama olduğunu ifade eden Acıbadem mahalle muhtarı Semra Aydın, şöyle konuştu:

 

“İmara, yönetmeliklere aykırı olarak mahkeme kararına ve mühürleme tutanağına rağmen tamamlanan bu inşaata karşı mahallelinin verdiği mücadelenin vakıf tarafından ‘yaygaracılık’ olarak nitelendirilmesi talihsiz ve maksadını aşan bir açıklama. Mahalleli ‘Acil ihtiyacımız yurt değil; deprem toplanma alanları, park, yeşil alan ve kreştir’ diyerek bu konuda taleplerini yineliyor. Biz nasıl mahallelinin söz ve karar sahibi olduğu demokratik katılımcı, şeffaf bir yönetim ilkesini benimsiyorsak, belediyeden de mahallenin gerçek ihtiyaçlarına uygun kamucu ve katılımcı şeffaf bir hizmet yönetim anlayışı bekliyor ve talep ediyoruz. Sonuç olarak acil ihtiyaç olmayan ve bağışlanma şartlarında da yer almayan yurt inşaatı konusunda mahallelinin tutumu nettir. Bu yurt yapılamaz!”

(Birgün)


 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler