Binlerce sivil Afrin kent merkezine gidiyor

Suriye'deki kaynaklar Afrin'de bulunan sivillerin kent merkezine gittiği belirtti. Kürt Kızılayı kentte 1 milyon sivil bulunduğunu söyledi. Kuzey Suriye’nin birçok kentinden gelerek Menbiç'te buluşan binlerce kişinin de Afrin’e doğru yola çıktığı belirtildi.

Binlerce sivil Afrin kent merkezine gidiyor

TSK'nın AKP destekli cihatçı ÖSO ile birlikte 20 Ocak'ta Afrin'e yönelik başlattığı askeri operasyon 52'inci gününe girerken Türkiye'deki resmi kaynakların açıklamalarına göre TSK ve ÖSO, Afrin kent merkezine 3-4 kilometre uzaklıkta.

Bölgedeki kaynaklar artan bombardıman nedeniyle bölgedeki sivillerin yanlarına aldıkları eşyalarla Afrin kent merkezine göç etmeye başladığını duyurdu.

Bianet'in aktardığına göre, Ezidi Press, Afrin'in kuzey batısında bulunan Ezidi köyü Qibar'ın TSK ve ÖSO tarafından ele geçirildiği haberini geçti. Haberde "Yıllardır cihatçıların yok etmeye çalıştığı tarihi Ezidi köyü şimdi yine cihatçılar tarafından (ÖSO kastediliyor) bir NATO üyesinin yardımıyla ele geçirildi" ifadeleri yer aldı.

Kürt Kızılayı: Afrin'de 1 milyon sivil var

Bölgede görev yapan Kürt Kızılayı ise dün yayınladıkları bir videoda Birleşmiş Milletler'e ateşkesin uygulanması çağrısı yaptı.

Afrin'de 1 milyon sivil yaşadığı belirtilen açıklamada başta çocukların hayatının tehlikede olduğu belirtildi. Kürt Kızılayı ayrıca bölgedeki 2 GSM operatörü merkezi bombalandığı için telefonların kesik olduğunu ve hiçbir şekilde iletişim sağlanamadığını suların ise bir önceki Pazar gününden itibaren kesik olduğunu belirtti.

Menbiç'te toplananlar Afrin'e gidiyor

Mezopotamya Ajansı ise Kuzey Suriye'nin bir çok bölgesinde yaşayan binlerce kişinin Afrin merkeze gitmek için Menbiç'te buluştuklarını ve kenttekilere destek vermek için Afrin'e doğru yola çıktığını duyurdu.

Sivil ölümü sayısı SOHR'a göre 204

Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü'ne göre (SOHR) Afrin'de operasyon nedeniyle ölen sivil sayısı 204. Operasyon süresince Reyhanlı'ya atılan roketler sonucu Türkiye sınırlarında da 9 sivil hayatını kaybetti.

Etiketler: Afrin, siviller

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler